• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zbiorcza Droga Południowa w Legnicy

  Przeczytaj także...
  Kaczawa (niem. Katzbach, dawniej Kacbacha) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, na Śląsku, lewy dopływ Odry. Przepływa przez województwo dolnośląskie. Swoje źródła ma w Górach Kaczawskich (Góry Ołowiane – pn. stok zalesionej góry Turzec), powyżej Kaczorowa.Droga – wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa. Przeznaczona do ruchu pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt. (Prawo o ruchu drogowym, art. 2 pkt 1)
  Tarninów – jedna z dzielnic Legnicy. Zajmuje obszar ok. 45 ha – od ulicy Chojnowskiej do ulicy Złotoryjskiej oraz od ul. Jaworzyńskiej do Parku Miejskiego. Odrestaurowane po 1945 r. oraz po opuszczeniu przez wojska radzieckie terytorium miasta wille, kamienice i budynki użyteczności publicznej tworzą zgraną i harmonijną zabudowę z elementami eklektycznymi z XIX w., a także elementami modernistycznymi z XX wieku.

  Zbiorcza Droga Południowa - planowana droga w Legnicy, która pobiegnie przez środek miasta. Połączy dzielnicę Tarninów z osiedlem Piekary, poprzez istniejącą ul. Grabskiego, nowy most przez rzekę Kaczawę wraz z dojazdami, istniejące ulicę Bielańską, Okrężną i nowy łącznik Okrężna - Sudecka z wiaduktem kolejowym.

  Obwodnica zachodnia Legnicy - droga omijająca miasto Legnica od zachodu. Stanowi fragment drogi krajowej nr 3 w ciągu trasy europejskiej E65 od miejscowości Kochlice do Ronda Bitwy Legnickiej (ul. Jaworzyńska) w Legnicy.Legnica (dawniej Lignica, czes. Lehnice, niem. Liegnitz, łac. Lignitium) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa dolnośląskiego, na równinie legnickiej, położone nad rzekami: Kaczawą (lewy dopływ Odry) i wpadającą do niej Czarną Wodą.

  Stan obecny[]

  W latach 2003-2005 roku zostały przebudowane krańcowe odcinki ulicy Grabskiego, która będzie stanowić część tej trasy. Obecnie (2010) trwają prace projektowe odcinka z mostem na rzece Kaczawie.

  Inwestorem drogi jest gmina Legnica. Miasto uzyskało dofinansowanie ze środków pomocowych Unii Europejskiej.

  Obwodnica południowo-wschodnia Legnicy – droga omijająca miasto Legnica od wschodu. Będzie stanowić wraz z obwodnicą zachodnią fragment Drogi krajowej nr 94 od skrzyżowania ulic Sikorskiego i Wrocławskiej w Legnicy do skrzyżowania ulic Chojnowskiej i obwodnicy zachodniej, która ominie centrum miasta.Piekary – osiedle we wschodniej części Legnicy, powstawało w latach 1981-1991, oddalone 4 kilometry od Centrum miasta.

  Plany[]

  Budowa kolejnego etapu Zbiorczej Drogi Południowej rozpocznie od skrzyżowania ulicy Grabskiego z Wojska Polskiego do aleja Rzeczypospolitej wraz z budową nowego mostu na rzecze Kaczawie. Następnie konieczna będzie modernizacja ulic Bielańskiej i Okrężnej. Ostatnim etapem będzie budowa odcinka od ulicy Okrężnej do ulicy Sudeckiej, wraz w budową wiaduktu nad linią kolejową Legnica - Katowice.

  Celem budowy ZDP jest odciążenie centrum miasta od ruchu samochodowego. Długość trasy wyniesie 4,6 km a jej cały koszt wyniesie ponad 150 milionów.

  Zobacz też[]

 • Obwodnica zachodnia Legnicy
 • Obwodnica południowo-wschodnia Legnicy
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.