• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zbigniew Sienieński

  Przeczytaj także...
  Zbór – określenie stosowane m.in. w Polsce, Czechach (czes. sbor) i na Białorusi (biał. збор) w odniesieniu do lokalnej wspólnoty wiernych kościołów protestanckich (gmina, zgromadzenie, kongregacja) oraz niektórych ugrupowań nieprotestanckich, historycznie wywodzących się z protestantyzmu oraz przez np. Świadków Jehowy.Sieniawa – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Rymanów. Leży przy drodze z Rymanowa do Bukowska.
  Unitarianizm – obok luteranizmu, kalwinizmu i anglikanizmu, jeden z głównych nurtów reformacji. Jego nazwa pochodzi od łacińskich słów „unus”, czyli jeden i „unitas”, czyli jedność.

  Zbigniew Sienieński (ur. ok. 1520, zm. po 1567) – kasztelan sanocki, właściciel Rymanowa (dwór w Rymanowie), Wisłoczka, Iwonicza, Klimkówki, Ładzina, Sieniawy, Deszna, Głębokiego, Królika Polskiego. Prowadził handel z Bardejowem. Krzewiciel kalwinizmu a następnie socynianizmu. W 1547 obłożony klątwą biskupią przez bp. Jana Dziaduskiego o zabór kościoła katolickiego w Króliku Polskim oraz zamienienia kościoła na zbór kalwiński.

  Deszno – dawna wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Rymanów. Od 1996 część uzdrowiska Rymanów-Zdrój.Jan Sienieński herbu Dębno (ok. 1532– 1 sierpnia 1580, Słuck) – stolnik i podkomorzy sanocki, kasztelan halicki, właściciel Rymanowa.

  Był synem Wiktoryna z Sienna herbu Dębno, kasztelana małogoskiego i Elżbiety Dembińskiej. Jego żoną była Anna Lenko (szlachcianka inflancka).

  Jego synem był Jan Sienieński (ok. 1532–1580) – kasztelan halicki, a wnukiem Zbigniew Sienieński (zm. 1633) – kasztelan lubelski i poseł.

  Iwonicz – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Iwonicz-Zdrój, w pobliżu uzdrowiska Iwonicz-Zdrój.Ks. Jan Dziaduski herbu Jelita (ur. 1496 – zm. 28 VII 1559) – biskup margaryteński 1540, biskup kamieniecki 1542, chełmski 1543, przemyski 1545, sufragan włocławski 1540-1543.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Królik Polski – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Rymanów, przy DW887.
  Małogoszcz – miasto w woj. świętokrzyskim, w powiecie jędrzejowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Małogoszcz. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. kieleckiego. Nazwa miasta pochodzi od staropolskiego imienia męskiego Małogost.
  Bardejów (także: Bardiejów, Bardyjów, Bardiów; słow. Bardejov, niem. Bartfeld, węg. Bártfa, czes. Bardijov lub Bardějov, cyg. Bartwa) – miasto powiatowe w północno-wschodniej Słowacji, w kraju preszowskim, w historycznym regionie Szarysz.
  Wisłoczek (pierwotnie: Międzyrzecze) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Rymanów.
  Kalwinizm, ewangelicyzm reformowany – jedna z ważniejszych doktryn i wyznań protestanckich. Kalwinizm zaliczany jest do ewangelicyzmu historycznego, tj. wyznań wywodzących się wprost z reformacji. Dzieli się na trzy główne nurty: kościoły prezbiteriańskie, kościoły reformowane i kościoły kongregacjonalne.
  Sanok(pełna nazwa Królewskie Wolne Miasto Sanok) – miasto powiatowe w województwie podkarpackim. Położone w dolinie Sanu, w Kotlinie Sanockiej, w Euroregionie Karpackim. Wchodzi w skład powiatu sanockiego, jest także siedzibą gminy wiejskiej Sanok, jednak do niej nie należy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.