• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zbigniew Podlecki

  Przeczytaj także...
  Stadion im. Zbigniewa Podleckiego – stadion żużlowy położony w Gdańsku, będący własnością Miasta Gdańsk. Obiektem administruje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Spotkania rozgrywa na nim klub Wybrzeże Gdańsk.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Zbigniew Podlecki (ur. 19 stycznia 1940 w Wilnie, zm. 8 stycznia 2009 w Gdańsku) – polski żużlowiec.

  Andrzej Wyglenda (ur. 4 maja 1941 w Rybniku) – polski żużlowiec i trener sportu żużlowego. Ojciec żużlowca Wojciecha Wyglendy. Poseł na Sejm PRL (1985-1989) z ramienia PZPR. 4-krotny mistrz świata, 1-krotny mistrz europy, 13-krotny mistrz Polski - w sporcie żużlowym w różnych konkurencjach.Antoni Woryna (ur. 15 lutego 1941 w Rybniku, zm. 14 grudnia 2001 w Rybniku) – polski żużlowiec, dziadek Kacpra Woryny – również żużlowca.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Karierę sportowca rozpoczynał w wieku 18 lat, w Neptunie Gdańsk. Pierwsze sukcesy na arenie krajowej odniósł w 1963, a rok później został reprezentantem Polski. Jako debiutant zajął wysokie miejsca w trzech kolejnych eliminacjach do finałów indywidualnych mistrzostw Europy. Odniósł w tych zawodach bezapelacyjne zwycięstwo, wygrywając wszystkie wyścigi. Rok później wraz z Andrzejem Wyglendą i Antonim Woryną zdobył tytuł drużynowego mistrza świata w zawodach rozgrywanych w Kempten (Allgäu) (Niemcy). W 1967 osiągnął tytuł drużynowego wicemistrza świata na zawodach w szwedzkim Malmö. Jego karierę przerwał wypadek drogowy, do którego doszło 19 sierpnia 1972.

  Cmentarz Łostowicki – cmentarz komunalny o powierzchni ponad 50 ha, położony w południowej części Gdańska, na osiedlu administracyjnym Ujeścisko-Łostowice. Największy cmentarz w mieście.Kempten (Allgäu) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Allgäu. Liczy 62 240 mieszkańców (2011). Znajduje się tutaj wyższa szkoła zawodowa, rozwinięty jest przemysł mleczarski o znaczeniu ponadregionalnym.

  Został pochowany na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku. Od 2009 stadion żużlowy w Gdańsku nosi jego imię.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Biogram w serwisie Lotosu Gdańsk
 • wprost24 - informacja o śmierci sportowca
 • Warto wiedzieć że... beta

  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Drużynowy Puchar Świata na żużlu (ang. Speedway World Cup) – cykl zawodów żużlowych organizowanych pod patronatem Międzynarodowej Federacji Motocyklowej od 2001 jako kontynuacja drużynowych mistrzostw świata.
  Sport żużlowy, żużel – wyścigi motocyklowe na torach zbliżonych kształtem do owalu, jedna z dyscyplin sportu motorowego. Na żużlu zawodnicy ścigają się zazwyczaj przez cztery okrążenia, ze startu wspólnego, pokonując tor zawsze w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wykorzystywane do zawodów żużlowych tory posiadają sypką nawierzchnię, a specjalne motocykle żużlowe nie posiadają skrzyni biegów ani hamulców. Sport ten cieszy się popularnością głównie w Europie, w szczególności w Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Rosji i Polsce.
  Indywidualne mistrzostwa Europy na żużlu (ang. Individual Speedway European Championship) – żużlowe rozgrywki, organizowane corocznie od 2001 r. przez Europejską Unię Motocyklową równolegle do mistrzostw świata, prowadzonych przez Międzynarodową Federację Motocyklową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.