• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zbigniew Niciński

  Przeczytaj także...
  Pokaż kotku, co masz w środku – polska komedia z 2011 w reżyserii Sławomira Kryńskiego. Film ten promowała piosenka „Oj... kotku” Edyty Górniak. Jest to kontynuacja filmu To nie tak jak myślisz, kotku. Premiera filmu planowana była na 22 lipca 2011, lecz została przesunięta na 25 grudnia 2011.Wydział Filmowy i Telewizyjny Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (czes. Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze, FAMU), wydział Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze, gdzie studenci uczą się zawodów związanych z filmem, telewizją, radiem i tradycyjnymi środkami masowego przekazu.
  Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (potocznie nazywany katowicką szkołą filmową lub katowicką filmówką) powstał w 1978 roku przy ulicy Bytkowskiej, blisko TVP Katowice. Jednym z jego pierwszych wykładowców był obecny patron Wydziału RiTV, reżyser Krzysztof Kieślowski. W 2008 roku WRiTV UŚ obchodził jubileusz XXX lecia istnienia.

  Zbigniew Niciński (ur. 29 listopada 1957 w Łodzi) – filmowiec polski, montażysta.

  W latach 1979–1983 studiował na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Pięknych w Pradze. Pracował w wielu wytwórniach filmowych, a także w Telewizji Polskiej i Krajowej Telewizji Kablowej ATV. Od 2001 do 2010 wykładał na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W 2003 był w gronie założycieli Polskiej Akademii Filmowej, zasiadał również w jury Polskich Nagród Filmowych - Orłów. Od 2010 roku pracuje w Warszawskiej Szkole Filmowej. W 2014 roku uzyskał stopień doktora sztuk filmowych na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

  Psy – polski film fabularny (sensacyjny) z 1992 w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Polska premiera odbyła się 20 listopada. Oglądanie filmu dozwolone od 16 lat (wg KRRiT).To nie tak, jak myślisz, kotku – polska komedia z 2008 w reżyserii Sławomira Kryńskiego. Film ten promowała piosenka To nie tak jak myślisz Edyty Górniak. Film kręcono od 28 marca do kwietnia 2008. Oglądanie filmu dozwolone od 12 lat (według KRRiT)

  Ma w dorobku montaż filmów fabularnych, m.in. Kramarz, Ucieczka z kina „Wolność”, Kroll, Psy, Dwa księżyce, Wow, To nie tak jak myślisz, kotku, Śniadanie do łóżka, Pokaż kotku, co masz w środku, Podejrzani zakochani, Dzień dobry, kocham cię. Za Psy otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1992, rok wcześniej był nominowany do nagrody na tym festiwalu za film Kroll. W 2016 odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

  ATV (Krajowa Telewizja Kablowa "ATV") – jeden z pierwszych, legalnie działających koncesjonowanych nadawców w Polsce. Kanał powstał w 1993 roku i w zamyśle miał uzupełniać programy lokalne telewizji kablowych, gdzie też był dystrybuowany.Śniadanie do łóżka – polska komedia w reżyserii Krzysztofa Langa, której premiera odbyła się 10 listopada 2010 roku. Zdjęcia zakończyły się we wrześniu 2010.

  Linki zewnętrzne[]

 • strona Zbigniewa Nicińskiego • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polskie Nagrody Filmowe – powszechnie znane jako Orły – doroczna nagroda przyznawana przez Polską Akademię Filmową w dziedzinie filmu. Pierwsze rozdanie nastąpiło 21 czerwca 1999 roku.
  Uniwersytet Śląski w Katowicach – polski uniwersytet w Katowicach; powstał 8 czerwca 1968 roku jako dziewiąta tego typu placówka w kraju.
  Podejrzani zakochani – polski film komediowy z 2013 roku w reżyserii Sławomira Kryńskiego. Film promowała piosenka o tym samym tytule, którą nagrali w duecie Halina Mlynkova i Krzysztof Kiljański.
  Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.
  Dwa księżyce – polski film fabularny z roku 1993 w reżyserii Andrzeja Barańskiego według zbioru opowiadań Marii Kuncewiczowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.