• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zbigniew Jaremko

  Przeczytaj także...
  Antygona – tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e.. Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich (Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów.Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC, daw. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, PWSM w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Warszawie) – najstarsza i największa uczelnia muzyczna w Polsce, a także jedna z najstarszych w Europie. Mieści się w Warszawie. Jako jedyna w Polsce posiada status uniwersytetu przymiotnikowego, ponieważ posiada zdolność nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce oraz doktora sztuk muzycznych w pięciu dyscyplinach. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki, instrumentalistyki i wokalistyki.
  Jazz Jamboree Festival – jeden z większych i najstarszych festiwali jazzowych w Europie odbywający się w Warszawie. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Jazz Jamboree.

  Zbigniew Jaremko (ur. 27 maja 1946 r. w Skarżysku-Kamiennej) – polski saksofonista tenorowy i sopranowy, klarnecista, kompozytor i aranżer, także twórca muzyki teatralnej i filmowej. Absolwent Wydziału Muzykologii Średniowiecznej na ATK oraz Wydziału Teorii i Kompozycji warszawskiej PWSM.

  Big Band "Stodoła" (nazwa alternatywna: Stodoła Big Band) – polski zespół jazzowy, big band. Grał głównie w stylu swingowym.Dixieland – styl w muzyce jazzowej, określany czasem jako Hot jazz, Early jazz (wczesny jazz), styl nowoorleański. Powstał w Nowym Orleanie na początku XX w., skąd został przeniesiony do Chicago i Nowego Jorku przez zespoły nowoorleańskie w drugiej dekadzie XX w.Najsłynniejsze standardy dixielandowe to When the Saints Go Marching In i Basin Street Blues.

  Kariera muzyczna[]

  Zadebiutował jeszcze podczas studiów, w 1966 roku w zespole Hagaw, wykonującym jazz dixielandowy. Następnie, w latach 1967–71, był członkiem grupy Old Timers. Występował z nią na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree w Warszawie (1967) oraz Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu (1968). Na tym ostatnim festiwalu zespół Old Timers otrzymał I nagrodę w kategorii zespołów jazzu tradycyjnego.

  Pitbull – polski sensacyjny serial telewizyjny, emitowany w TVP2 od 15 grudnia 2005 roku do 22 czerwca 2008 roku. Opowiada o pracy warszawskich policjantów z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw Komendy Stołecznej Policji.Zbigniew Kitliński (ur. 1947, zm. 15 marca 2007) – polski perkusista jazzowy, członek Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego i Związku Stowarzyszeń Artystów Wykonawców STOART. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie, był w latach 70. członkiem Jazz Carriers, kwintetu, w którym grali obok niego saksofoniści Zbigniew Jaremko, Henryk Miśkiewicz, pianista Paweł Perliński i kontrabasista Marian Komar. Jazz Carriers nagrali dla Polskich Nagrań album pt. Carry on (Polish Jazz vol. 34).

  Następnie Jaremko współpracował z grupą Big Band "Stodoła". W 1970 roku przez czytelników miesięcznika "Jazz" został uznany za najlepszego klarnecistę. Rok później założył własny zespół – Jazz Carriers. Z grupą tą odniósł wiele sukcesów na rozmaitych festiwalach i konkursach muzyki jazzowej zarówno w kraju (m.in. na festiwalu Jazz nad Odrą w 1972 r.), jak i za granicą. W zespole grali również: perkusista Zbigniew Kitliński, kontrabasista Marian Komar oraz saksofonista Henryk Miśkiewicz.

  Old Timers – polski zespół jazzu tradycyjnego, założony w Warszawie w 1965 przez trębacza Henryka Majewskiego, pianistę Wojciecha Kamińskiego i puzonistę Jerzego Kowalskiego. W trakcie formowania składu dołączyli do nich: perkusista Krzysztof Adamek, klarnecista Adam Halter, kontrabasista Roman Radiuk i grający na banjo Jacek Bieńkowski.Soykanova – album muzyczny Stanisława Sojki zarejestrowany z muzykami częstochowskiej sceny jazzowej, m.in. Mateuszem Pospieszalskim, Antonim Gralakiem, Januszem Iwańskim.

  W latach 1975–78 współpracował m.in. z Krzysztofem Sadowskim, Henrykiem Alberem i Januszem Stroblem, a następnie – w roku 1978 – dołączył do zespołu Sun Ship. Ponadto w tym samym czasie nawiązał współpracę z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji Studio S-1 (kierowaną przez Andrzeja Trzaskowskiego), Studiem Jazzowym Polskiego Radia, grupą Swing Session, a także pracował z licznymi własnymi zespołami.

  Henryk Miśkiewicz (ur. 2 czerwca 1951 w Żaganiu) – polski saksofonista altowy. Muzyk wszechstronny związany z polskim jazzem. Ojciec perkusisty jazzowego, Michała Miśkiewicza i piosenkarki, Doroty Miśkiewicz.Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) (łac. Universitas Cardinalis Stephani Wyszyński Varsoviae) – warszawski państwowy uniwersytet wywodzący się z Akademii Teologii Katolickiej.

  Od 1993 roku współpracował z takimi zespołami, jak Sami Swoi oraz Casino Band (Niemcy).

  Filmografia[]

 • 1981 – Gdzie szukać szczęścia
 • Muzyka teatralna[]

 • 1970 – Ballada o tamtych dniach (aranżacja muzyczna), reż. Wojciech Jesionka
 • 1974 – Nieuczesani, reż. Ludwik Rene
 • 1978 – Antygona, reż. Jarosław Kusza
 • 1978 – Róża, reż. Henryk Giżycki
 • Wybrana dyskografia[]

 • Big Band Stodoła: Let’s Swing Again (1971)
 • Old Timers with Sandy Brown (1972)
 • Old Timers with Beryl Bryden (1972)
 • Jazz Carriers: Carry On, Hagaw: Weronica der Lenz ist Da, Sun Ship: Aquarium Live (1978)
 • Krzysztof Sadowski: Swing Party, Swing Session, Swing Session: Aquarium Live no 6 (1979)
 • Sun Ship: Follow Us, Z lotu Ptaka (1980; z Janem Ptaszynem Wróblewskim)
 • Grand Standard Orchestra (1981)
 • Ewa Bem i Swing Session: Be a Man (1981)
 • Zbigniew Jaremko Quintet: Dedications (1984)
 • Stanisław Sojka Soykanova (2002)
 • Informacje dodatkowe[]

 • Wystąpił w serialu Pitbull w roli Prokuratora (2008).
 • Brał udział w nagraniach muzyki do serialu Ekstradycja (1995, 1996).
 • Bibliografia[]

 • Jaremko Zbigniew. W: Ryszard Wolański: Leksykon polskiej muzyki rozrywkowej. Warszawa: Agencja Wydawnicza "Morex", 1995. ISBN 83-86848-05-7.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Zbigniew Jaremko w bazie filmpolski.pl
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Henryk Alber, właściwie Serafinowicz (ur. 3 czerwca 1948 w Otwocku, zm. 11 stycznia 2008 w Warszawie) – polski gitarzysta, kompozytor, aranżer i pedagog.Ewa Bem (ur. 23 lutego 1951 w Warszawie) – polska piosenkarka jazzowa wykonująca także muzykę pop oraz blues oraz autorka tekstów piosenek.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Klarnet (klarynet, wł. clarinetto) – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych z pojedynczym stroikiem. Do tej samej rodziny należą także saksofony.
  Jazz Carriers – polski zespół muzyczny grający jazz. Działał w latach 1971–1975. Łączył jazz tradycyjny z nowoczesnym.
  Skarżysko-Kamienna – miasto i gmina w północnej części województwa świętokrzyskiego, siedziba władz powiatu skarżyskiego. Położona na Wyżynie Kieleckiej, nad rzeką Kamienną.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Jan Wróblewski pseudonim Ptaszyn (ur. 27 marca 1936 w Kaliszu) – polski muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer i dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny.
  Aranżacja - "ogół czynności twórczych i technicznych, związanych z rozwinięciem utworu muzycznego i nadaniem mu nowego obrazu dźwiękowego. W węższym znaczeniu, w jakim używa się tego terminu w muzyce rozrywkowej, aranżacją (opracowaniem) nazywamy przystosowanie utworu [...] do konkretnych warunków wykonania i tendencji panujących aktualnie w muzyce" .
  Krzysztof Sadowski (ur. 15 grudnia 1936 w Warszawie) – polski pianista, organista i kompozytor jazzowy. Jego największe przeboje: To nie grzech, Spacer przy księżycu, Ten nasz zwyczajny świat oraz Wiatr, wiosenny gitarzysta. Mąż Liliany Urbańskiej, ojciec Marii Sadowskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.