• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zbigniew Iwasiewicz

  Przeczytaj także...
  Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego (PZŁF) – organizacja zrzeszająca zawodników, trenerów i działaczy polskiego łyżwiarstwa figurowego. Powstał w 1921 roku jako Polski Związek Łyżwiarski, zrzeszający zarówno łyżwiarzy figurowych, jak i panczenistów. Prezesem został Aleksander Bobkowski. Organizacja początkowo miała swoją siedzibę we Lwowie, ale już w 1922 przeniosła się do Warszawy. Była w kontakcie z Międzynarodową Unią Łyżwiarską, gdyż jej członkiem od roku 1898 było Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie. W 1957 roku wydzieliły się z niej dwa związki: Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego oraz Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego. Pierwszym prezesem PZŁF został Zbigniew Iwasiewicz.Obóz koncentracyjny – miejsce przetrzymywania, zwykle bez wyroku sądu, dużej liczby osób uznawanych z różnych powodów za niewygodne dla władz. Służyć może różnym celom: od miejsca czasowego odosobnienia osób, wobec których zostaną podjęte później inne decyzje, poprzez obóz pracy przymusowej, czyli de facto niewolniczej, aż po miejsce fizycznej eksterminacji.
  Centrala handlu zagranicznego (CHZ), także przedsiębiorstwo handlu zagranicznego (PHZ) oraz biuro handlu zagranicznego (BHZ) – specjalny typ przedsiębiorstwa państwowego funkcjonujący w PRL i posiadający swoje odpowiedniki we wszystkich innych państwach tzw. bloku wschodniego. W ZSRR centrale handlu zagranicznego (w 1935 r. było ich 27) podlegały Ludowemu Komisariatowi Handlu Zagranicznego przekształconemu następnie w Ministerstwo Handlu Zagranicznego ZSRR.

  Zbigniew Iwasiewicz – (ur. 18 października 1908 w Warszawie, zm. 8 lipca 1986 w Warszawie) – polski łyżwiarz figurowy, działacz łyżwiarski; syn Jana (dyrektora Towarzystwa Przemysłowo-Handlowego „Globus” oraz dyrektora Związku Cukrowni) i Franciszki z d. Donderkiewicz.

  18 października jest 291. (w latach przestępnych 292.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 74 dni.Armia Czerwona, ros. Красная Армия, pełna nazwa Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona (Рабоче-Крестьянская Красная Армия, RKKA), od 23 lutego 1946 roku Armia Radziecka (ros. Советская армия, stosowane również tłumaczenie Armia Sowiecka) – wojska lądowe Sił Zbrojnych ZSRR, istniejące do grudnia 1991 (przemianowane m.in. na Wojska Lądowe Republiki Białoruś, Wojska Lądowe Federacji Rosyjskiej oraz wojska lądowe każdej z pozostałych dawnych republik ZSRR).

  Miał wykształcenie wyższe ekonomiczne. Ukończył także podchorążówkę. W okresie międzywojennym uprawiał łyżwiarstwo figurowe, tańczył w parze ze swoją żoną Jadwigą, a w latach 1931-1933 został trzykrotnym mistrzem Polski w jeździe solowej. Był pierwszym prezesem Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego i działaczem tego związku. Zmobilizowany we wrześniu 1939 roku znalazł się na wschodnich terenach Polski, a po ich zajęciu przez Armię Czerwoną, w przebraniu kolejarza przedostał się do Warszawy.

  Mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie figurowym rozgrywane są w konkurencji solistów i par sportowych od 1922, w konkurencji solistek od 1930 oraz w konkurencji par tanecznych od 1956.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Podczas okupacji aresztowani wraz z żoną przez gestapo, uciekli z ciężarówki wiozącej ich do obozu koncentracyjnego. Po wojnie przez pewien czas mieszkał w Gdyni, a po powrocie do Warszawy pracował w handlu zagranicznym, m.in. w Polimexie i Polservisie oraz w Zachodniej Agencji Prasowej. Znał doskonale trzy języki: angielski, francuski i niemiecki. Jest autorem publikacji "Polskie ziemie zachodnie i północne: zagadnienia morskie", Zachodnia Agencja Prasowa, 1959 (wydanej również w języku rosyjskim, francuskim, niemieckim i angielskim).

  Gestapo (niem. Geheime Staatspolizei, Tajna Policja Państwowa) – tajna policja utworzona w nazistowskich Niemczech 26 kwietnia 1933, która w sposób bezwzględny zwalczała wszelkie przejawy oporu, rozwiązana wraz z upadkiem III Rzeszy w 1945 roku.Łyżwiarz to osoba poruszająca się na łyżwach po tafli lodu, zwanej lodowiskiem, bądź osoba uprawiająca łyżwiarstwo. Łyżwiarz porusza się tak samo jak wrotkarz, a jedyną różnicą w sposobie jazdy jest specjalne obuwie, jak i powierzchnia po której się porusza. Ze względu na różne dziedziny łyżwiarstwa, wśród łyżwiarzy zawodowych można wyróżnić m.in. łyżwiarzy figurowych wraz z tanecznymi i synchronicznymi, wyścigowych oraz hokeistów

  Pochowany wraz z pierwszą żoną na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, kw. H.

  Uczestnicy międzynarodowych pokazów łyżwiarskich z okazji otwarcia sztucznego lodowiska w Katowicach, ok. 1930 r.; Zbigniew Iwasiewicz - czwarty od lewej

  I żona: Jadwiga Cukiert (1912-1961) - również uprawiała łyżwiarstwo figurowe, w latach 30. XX w. była Mistrzynią Warszawy, II żona: Hanna Jastrzębiec-Kozłowska (?-2007)

  Zobacz też[]

 • Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego
 • Mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie figurowym
 • Bibliografia[]

 • Gazeta Wyborcza z dn. 29 lipca 2007 r. (nekrologi)
 • Informacje z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
 • Inskrypcje na grobie rodziny Iwasiewiczów
 • Życie Warszawy z dn. 24 października 1961 r. (nekrologi)
 • Życie Warszawy z dn. 29 stycznia 1952 r. (nekrologi)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego
 • Poczet 21 WDH
 • Narodowe Archiwum Cyfrowe
 • Narodowe Archiwum Cyfrowe • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.