• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zbigniew Florczak

  Przeczytaj także...
  Juliusz Gabriel Verne, Jules Gabriel Verne (ur. 8 lutego 1828 w Nantes, zm. 24 marca 1905 w Amiens) – francuski pisarz, dramaturg, działacz społeczny, uważany za jednego z protoplastów fantastyki naukowej (wraz z Hugo Gernsbackem i H. G. Wellsem), kawaler Legii Honorowej (1870).Zależnie od okresu, Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” lub Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia”, to najstarszy i największy w Polsce wydawca literatury dla dzieci i młodzieży. Założony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w 1921, przez lata swej działalności wydał kilka tysięcy książek dla młodego czytelnika, we wszystkich przedziałach wiekowych.
  W osiemdziesiąt dni dookoła świata (inne wersje tytułów wydań po polsku: Podróż na około świata w osiemdziesięciu dniach, Podróż naokoło świata w 80-ciu dniach, Podróż naokoło świata w ośmdziesiąt dni, W 80 dni dookoła świata) (fr. Le tour du monde en quatre-vingt jours) – najpopularniejsza jednotomowa powieść francuskiego pisarza Juliusza Verne’a, która została opublikowana po raz pierwszy w 1872 roku. Należy do cyklu powieściowego Niezwykłe podróże.
  Grób Zbigniewa Florczaka

  Zbigniew Florczak (ur. 27 maja 1923, zm. 19 listopada 2005) – polski pisarz, krytyk sztuki, tłumacz z języka francuskiego.

  Życiorys[]

  Zbigniew Florczak przed wojną rozpoczął studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Wilnie. W czasie wojny był żołnierzem AK i brał udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie ukończył École des Beaux-Arts i Wyższą szkołę Dziennikarską w Brukseli. Debiutował w londyńskich „Wiadomościach”. W latach 1968-1989 publikował w paryskiej „Kulturze” artykuły tzw. Grypsy podpisując psudonimem „Pelikan”. Do kraju wrócił w 1949 roku. Pracował w tygodniku „Kultura” i współpracował z „Polityką.

  Był eseistą, prozaikiem, publicystą i krytykiem sztuki. Pisał na łamach "Po prostu", "Nowej Kultury", "Stolicy", "Kultury", "Expresu Wieczornego", a także "Orła Białego", londyńskich "Wiadomości" i od początku paryskiej "Kultury" (od 1968 roku pod pseudonimem Pelikan). Jest autorem m. in. powieści: "Morze w c-dur", "Autoportret z rubinem", refleksji emigracyjnych "Podróż na horyzonty", zbiór felietonów z paryskiej "Kultury", Grypsy i reminiscencje", popularnonaukowej pracy "Sztuka łamie milczenie" o kulturze paleolitu europejskiego.

  Przetłumaczył powieść Juliusza Verne’a W osiemdziesiąt dni dookoła świata. W latach 1952-2001 w wydawnictwach Nasza Księgarnia, Novex, Pryzmat, B.M., Muza S.A. opublikowano 28 wydań jego tłumaczenia. Łączny nakład piętnastu wydań z lat 1952-1989 wynosi 788 620 egzemplarzy. Brak danych o liczbie książek pochodzących z nowszych wydań.

  Przetłumaczył powieść Rozmowy z Picassem Brassa (1899-1984, pseudonim).

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.