• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zbąszyń  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Zbąszyniu - rzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Zbąszyń. Mieści się przy ulicy Senatorskiej.

  Zbąszyń (przed wojną Zbąszyn, niem. Bentschen) to miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Zbąszyń. Miasto położone jest w zachodniej Polsce, nad Jeziorem Błędno i nad rzeką Obrą. Ośrodek wypoczynkowy i sportów wodnych, Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła mieszczące się na Rynku gromadzi zabytki związane z historią Zbąszynia i okolic a także z etnografią i kulturą ludową. W mieście znajdują są zakłady przemysłu odzieżowego i meblowego.

  Władysław II Jagiełło (ur. ok. 1362 lub ok. 1352, zm. 1 czerwca 1434 w Gródku) – wielki książę litewski w latach 1377–1381 i 1382–1401, król Polski 1386-1434 i najwyższy książę litewski 1401–1434. Syn Olgierda i jego drugiej żony Julianny, córki księcia twerskiego Aleksandra, wnuk Giedymina. Założyciel dynastii Jagiellonów.Daniel Patalas (ur. 11 sierpnia 1979 w Wolsztynie) – polski gitarzysta, muzyk zespołu Lombard. Pochodzi ze Zbąszynia, gdzie w 2000 r. ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. S. Moniuszki. Poza grą w zespole zajmuje się także serwisem sprzętu estradowego, przede wszystkim lampowymi wzmacniaczami gitarowymi.

  Według danych z 31 grudnia 2009 miasto liczyło 7185 mieszkańców.

  Spis treści

 • 1 Nazwa
 • 2 Historia
 • 3 Demografia
 • 4 Zabytki
 • 5 Kozioł
 • 6 Transport
 • 7 Religia
 • 8 Sport
 • 9 Znani zbąszynianie
 • 10 Zobacz też
 • 11 Bibliografia
 • 12 Przypisy
 • 13 Linki zewnętrzne
 • Nazwa[]

  Miejscowość pod zlatynizowaną nazwą Sbansin wymieniona jest w łacińskim dokumencie z 1277 roku sygnowanym przez księcia Przemysła I wydanym w Poznaniu.

  Międzychód (niem. Birnbaum) – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Międzychód. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. gorzowskiego. Położone nad Wartą w Kotlinie Gorzowskiej. Po roku 1998 nastąpił powrót miasta w granice województwa wielkopolskiego.Międzyrzecz (łac. Meserici, Mederecensis, niem. Meseritz) – miasto w woj. lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Międzyrzecz. Położone na Pojezierzu Lubuskim, między rzekami Obrą i Paklicą.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Region Kozła, znajduje się na pograniczu woj. wielkopolskiego i woj. lubuskiego. Obejmuje 7 gmin z pięciu powiatów; Babimost, Kargowa pow. zielonogórski, Siedlec pow. wolsztyński, Zbąszyń, Miedzichowo (do 1 marca 2011) pow. nowotomyski, Zbąszynek pow. świebodziński, Trzciel pow. międzyrzecki.
  Nądnia – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim, w gminie Zbąszyń, na zachodnim brzegu jeziora Błędno, 3 km na zachód od Zbąszynia.
  Ryszard Tobys - rusznikarz z Piotrowa Drugiego w gminie Czempiń urodzony w 1952 roku w Zbąszyniu. Tam ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową w zawodzie ślusarza, następnie studium w zakresie obróbki skrawaniem. W 1980 roku otworzył warsztat ślusarski, by w 1989 roku przekształcić go w warsztat rusznikarski, który prowadzi do dnia dzisiejszego. Jest miłośnikiem broni palnej. Początkowo zajmował się kopiowaniem broni historycznej, obecnie zajmuje się usługami rusznikarskimi łącząc pasję z zawodowym perfekcjonizmem. Broń jego wyrobu brała m.in. udział w filmie Czerwony Baron.
  Zbąszynek – stacja kolejowa w Zbąszynku, w województwie lubuskim, w Polsce. W latach 1922 - 1939 był stacją graniczną po niemieckiej stronie.
  Zbąszyń – stacja kolejowa w Zbąszyniu, w województwie wielkopolskim, w Polsce. Znajdują się tu 4 perony. Stacja ta obsługuje pociągi osobowe, pospieszne jak i TLK. Kiedy w 1919 r. Polska odzyskała niepodległość Zbąszyń stał się miastem granicznym po stronie polskiej z ważną, graniczną stacją kolejową.
  Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna (PKP S.A.) – powstała w wyniku komercjalizacji istniejącego od 1926 przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Ich jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, który reprezentuje obecnie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Spółka pełni dominującą rolę w Grupie PKP. Do jej podstawowych zadań należą:
  Polenaktion – określenie represji III Rzeszy wobec polskich Żydów w roku 1938, w wyniku których w ciągu kilku dni wydalono z Niemiec do Polski około 17 000 Żydów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.