• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Leksandrowej

  Przeczytaj także...
  Zbór – określenie stosowane m.in. w Polsce, Czechach (czes. sbor) i na Białorusi (biał. збор) w odniesieniu do lokalnej wspólnoty wiernych kościołów protestanckich (gmina, zgromadzenie, kongregacja) oraz niektórych ugrupowań nieprotestanckich, historycznie wywodzących się z protestantyzmu oraz przez np. Świadków Jehowy.Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (ang. Seventh-day Adventist Church, w skrócie SDA Church) – kościół chrześcijański, wywodzący się z grona wyznań protestanckich, będących wynikiem przebudzenia adwentowego, jakie nastąpiło w pierwszej połowie XIX wieku na terenie Ameryki Północnej.
  Pastor (łac. pastor – pasterz) – w Kościołach protestanckich – duchowny, który pełni obowiązki duszpasterskie w zborze. Mianowany jest bądź przez organy centralne danego Kościoła (np. synod, generalną konferencję), bądź jest powoływany przez kongregację wiernych przez demokratyczny wybór.

  Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Leksandrowejzbór adwentystyczny w Leksandrowej, należący do okręgu wschodniego diecezji południowej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Adwentyzm (łac. adventus – "przyjście") – nurt wyznań chrześcijańskich obejmujący Kościoły protestanckie wywodzące się lub nawiązujące do amerykańskiego przebudzenia eschatologiczno-mesjanistycznego w łonie ewangelicznego chrześcijaństwa, któremu przewodził baptystyczny pastor William Miller. Cechą wyróżniającą doktrynę adwentystyczną spośród reszty protestantyzmu jest akcentowanie zbliżającego się powtórnego przyjścia Jezusa Chrystusa na Ziemię, które zakończy historię obecnego świata. Wyznawcy adwentyzmu to adwentyści.

  Pastorem zboru jest kazn. Wasyl Bostan. Nabożeństwa odbywają się w kościele w Leksandrowej pod numerem 100 każdej soboty o godz. 9.30.

  Okręg wschodni – jeden z trzech okręgów diecezji południowej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP. Terytorialnie obejmuje zbory i grupy znajdujące się w granicach województwa małopolskiego z wyłączeniem powiatu suskiego i gminy Andrychów (wchodzących w skład okręgu południowego), obejmuje ponadto całe województwo podkarpackie oraz województwo świętokrzyskie z wyłączeniem powiatu ostrowieckiego, starachowickiego i skarżyskiego (wchodzących w skład okręgu mazowieckiego diecezji wschodniej).Diecezja południowa, dawniej: Zjednoczenie południowe – diecezja Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP obejmująca województwa: małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie. Diecezja liczy 50 zborów i 3 grupy w ramach 3 okręgów.

  Bibliografia[]

 • Kościół Adwentystów na Ziemi Bocheńskiej (pol.). [dostęp 2013-09-16].
 • Zbory Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP (pol.). Adwentysci.pl – oficjalna witryna Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP. [dostęp 2011-06-15].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.