• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Krośnie

  Przeczytaj także...
  Krosno (niem. Krossen) – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim, siedziba władz powiatu krośnieńskiego.Zbór – określenie stosowane m.in. w Polsce, Czechach (czes. sbor) i na Białorusi (biał. збор) w odniesieniu do lokalnej wspólnoty wiernych kościołów protestanckich (gmina, zgromadzenie, kongregacja) oraz niektórych ugrupowań nieprotestanckich, historycznie wywodzących się z protestantyzmu oraz przez np. Świadków Jehowy.
  Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (ang. Seventh-day Adventist Church, w skrócie SDA Church) – kościół chrześcijański, wywodzący się z grona wyznań protestanckich, będących wynikiem przebudzenia adwentowego, jakie nastąpiło w pierwszej połowie XIX wieku na terenie Ameryki Północnej.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Krośniezbór adwentystyczny w Krośnie, należący do okręgu wschodniego diecezji południowej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP.

  Pastor (łac. pastor – pasterz) – w Kościołach protestanckich – duchowny, który pełni obowiązki duszpasterskie w zborze. Mianowany jest bądź przez organy centralne danego Kościoła (np. synod, generalną konferencję), bądź jest powoływany przez kongregację wiernych przez demokratyczny wybór.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Pastorem zboru jest kazn. Wasyl Bostan. Nabożeństwa odbywają się w kościele przy ul. Rynek 17 każdej soboty o godz. 9.30.

  Adwentyzm (łac. adventus – "przyjście") – nurt wyznań chrześcijańskich obejmujący Kościoły protestanckie wywodzące się lub nawiązujące do amerykańskiego przebudzenia eschatologiczno-mesjanistycznego w łonie ewangelicznego chrześcijaństwa, któremu przewodził baptystyczny pastor William Miller. Cechą wyróżniającą doktrynę adwentystyczną spośród reszty protestantyzmu jest akcentowanie zbliżającego się powtórnego przyjścia Jezusa Chrystusa na Ziemię, które zakończy historię obecnego świata. Wyznawcy adwentyzmu to adwentyści.Okręg wschodni – jeden z trzech okręgów diecezji południowej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP. Terytorialnie obejmuje zbory i grupy znajdujące się w granicach województwa małopolskiego z wyłączeniem powiatu suskiego i gminy Andrychów (wchodzących w skład okręgu południowego), obejmuje ponadto całe województwo podkarpackie oraz województwo świętokrzyskie z wyłączeniem powiatu ostrowieckiego, starachowickiego i skarżyskiego (wchodzących w skład okręgu mazowieckiego diecezji wschodniej).

  Bibliografia[]

 • Zbory okręgu wschodniego (pol.). Maranatha.pl – wortal pod patronatem diecezji południowej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP. [dostęp 2011-06-15].
 • Zbory Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP (pol.). Adwentysci.pl – oficjalna witryna Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP. [dostęp 2011-06-15].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Diecezja południowa, dawniej: Zjednoczenie południowe – diecezja Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP obejmująca województwa: małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie. Diecezja liczy 50 zborów i 3 grupy w ramach 3 okręgów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.081 sek.