• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zazdrość i medycyna

  Przeczytaj także...
  Niesamowitość (niem. das Unheimliche, ang. uncanny) – czynnik wywołujący uczucia niepokoju i strachu poprzez jednoczesne posiadanie cech obcości i tajemniczości oraz cech zjawiska dobrze znanego. Strach wywoływany przez niesamowite wynika z zaistnienia dysonansu poznawczego w percepcji danego zjawiska. Według współtwórcy pojęcia, psychiatry Sigmunda Freuda, niesamowite jest elementem rzeczywistości znanym wcześniej, lecz wyeliminowanym ze świadomości przez mechanizm wyparcia. Autorem terminu był niemiecki psychiatra Ernst Jentsch.Zakopane – miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 26 737 mieszkańców i było drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala.
  Janusz Majewski, także pod pseud. Patrick G. Clark (ur. 5 sierpnia 1931 we Lwowie) – polski reżyser filmowy, dramatopisarz, scenarzysta, wykładowca.

  Zazdrość i medycynapowieść Michała Choromańskiego wydana w 1932 roku. Akcja powieści dzieje się w Zakopanem, obejmuje jeden tydzień i osadzona jest wokół wątpliwości bogatego przemysłowca, podejrzewającego swoją żonę o romans z chirurgiem Tamtenem. Utwór zawiera pierwiastki mizoginiczne.

  Zazdrość i medycyna – polski film psychologiczny z 1973 roku, zrealizowany na podstawie powieści Michała Choromańskiego o takim samym tytule.Michał Choromański (ur. 22 czerwca 1904 w Elizawetgradzie (obecnie Kirowohrad) na Ukrainie, zm. 24 maja 1972 w Warszawie) – polski pisarz i dramaturg. Laureat Nagrody Młodych Polskiej Akademii Literatury.

  Powieść zyskała znaczną popularność czytelniczą, głównie za sprawą zawartej w niej aury sensacji i niesamowitości, a także dzięki wątkowi medycznemu, zawierającemu szczegółowe opisy operacji, dokonywanych przez Tamtena.

  Utwór rozpoczyna się od opisu zakończenia, a następnie przechodzi do retrospekcji, wyjaśniającej jak do niego doszło. Pojawiają się w nim także ujęcia symultaniczne.

  Powieść została przeniesiona na ekran przez Janusza Majewskiego w 1973.

  Mizoginia lub mizoginizm (grec. μῖσος, misos – nienawiść, γυνή, gyne – kobieta) – nienawiść albo silne uprzedzenie w stosunku do płci żeńskiej. Często bywa też przyrównywany do antykobiecego seksizmu lub mizoandryzmu. Generalnie jest uważany za stosunek mężczyzny wobec kobiet, ale niewykluczona jest sytuacja, w której również kobieta może cechować się postawą mizoginistyczną.Symultanizm (od łac. simultaneus = jednoczesny) – zagadnienie z zakresu teatru, literatury i sztuki abstrakcyjnej. Polega na przedstawieniu kilku obrazów, zdarzeń rozgrywających się w tym samym czasie, a w różnych miejscach. W sztuce teatralnej konieczna jest odpowiednia dekoracja pozwalająca na taką akcję. Metoda popularna w średniowiecznych misteriach.

  Bibliografia[]

 • Jerzy Kwiatkowski: Dwudziestolecie międzywojenne. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003. ISBN 83-01-13851-3. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama