• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zawrót głowy  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Henri-Georges Clouzot (ur. 20 listopada 1907 w Niort, zm. 12 stycznia 1977 w Paryżu) – francuski scenarzysta, reżyser filmowy i producent filmowy.National Film Registry – lista filmów budujących dziedzictwo kulturalne USA, wybranych przez National Film Preservation Board do przechowywania w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych. National Film Preservation Board powstał w 1988 roku, na mocy ustawy National Film Preservation Act, którą zatwierdzano następnymi ustawami z 1992, 1996, 2005 i 2008 roku. W myśl ustawy z 1996 roku utworzono także organizację typu non-profit National Film Preservation Foundation, która jest stowarzyszona z National Film Preservation Board, ale uzyskuje fundusze z prywatnego sektora.

  Zawrót głowy (ang. Vertigo) – amerykański thriller psychologiczny w reżyserii Alfreda Hitchcocka z 1958 roku z Jamesem Stewartem i Kim Novak, zrealizowany na podstawie książki z 1954 roku The Living and the Dead autorstwa Boileau-Narcejac.

  James Stewart gra policjanta, który z powodu lęku wysokości musi opuścić stanowisko. Wkrótce, jako prywatny detektyw, dostaje od dawnego kolegi zlecenie śledzenia jego żony, aby zbadać przyczyny jej dziwacznego zachowania. Film z początku spotkał się z mieszaną reakcją publiczności i krytyki, lecz przez lata zyskał uznanie, a obecnie uważany jest za jeden z najlepszych filmów w historii kina oraz za jeden z najważniejszych obrazów Alfreda Hitchcocka. Vertigo to także potoczna nazwa efektu znanego jako dolly zoom.

  Alfred Joseph Hitchcock (ur. 13 sierpnia 1899 w Londynie, zm. 29 kwietnia 1980 w Los Angeles) – brytyjski reżyser i producent filmowy odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, pionier suspensu i thrillera psychologicznego. Po zrealizowaniu wielu udanych filmów w Wielkiej Brytanii przeniósł się do Hollywood. W 1956 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Często uważany jest za najlepszego brytyjskiego reżysera wszech czasów i jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych reżyserów w historii kina. Do jego najważniejszych filmów należą: Okno na podwórze, Zawrót głowy, Psychoza, Północ, północny zachód, Ptaki, Rebeka.Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.

  Spis treści

 • 1 Opis fabuły
 • 2 Produkcja
 • 3 Przyjęcie
 • 3.1 Reakcje na premierę
 • 3.2 Reakcje po latach
 • 4 Restauracja
 • 5 Zobacz też
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Opis fabuły[]

  James Stewart jako Scottie

  John „Scottie” Ferguson (James Stewart) cierpi na lęk wysokości po tym jak widzi kolegę spadającego z dachu budynku w San Francisco. Decyduje się odejść ze służby. Otrzymuje od swojego kolegi, Gavina Elstera (Tom Helmore), propozycję śledzenia jego żony, Madeleine Elster (Kim Novak). Ma odkryć powody jej dziwnego zachowania. Podczas śledztwa widzi, jak Madeleine odwiedza grób i dom należący niegdyś do Carlotty Valdes, ogląda jej portret w muzeum. Scottie dowiaduje się, że Carlotta wiodła nieszczęśliwe życie zakończone samobójstwem i jest prababcią Madeleine. Kolejnego dnia śledztwa widzi, jak wskakuje ona do Zatoki San Francisco. Ratuje ją i zabiera do swojego mieszkania. Tam Madeleine wyznaje mu, że czuje się, jakby ogarniał ją obłęd który powoduje także myśli samobójcze. Scottie zapewnia jej komfort i bezpieczeństwo, a ich relacja nabiera znamion intymności.

  Myśli samobójcze, inaczej myśli suicydalne (łac. suicidium – samobójstwo) – zróżnicowane w natężeniu (od przelotnych do obsesyjnych) fantazje na temat samobójstwa towarzyszące czasem traumatycznym wydarzeniom lub zaburzeniom afektywnym (np. zaburzeniom depresyjnym). Zakres fantazji jest bardzo różnorodny, od rozważań, mniej lub bardziej szczegółowych planów poprzez odgrywanie samobójstwa, próby nieudane celowo i przypadkowo do udanego samobójstwa. Większość osób fantazjujących nigdy nie posuwa się do ich realizacji. W badaniach przeprowadzonych w Finlandii stwierdzono, że w 22% zbadanych przypadków samobójstw osoba mówiła o nim podczas swojej ostatniej wizyty u lekarza lub psychologa.Małżonkowie – osoby, które zawarły małżeństwo: mąż (mężczyzna) lub żona (kobieta). W legislacjach wszystkich państw małżonków mogą stanowić jeden mężczyzna i jedna kobieta (małżonkowie monogamiczni). W niektórych państwach zalegalizowano małżeństwo osób tej samej płci (małżeństwo jednopłciowe, małżeństwo homoseksualne). W niektórych krajach legalne są również małżeństwa poligamiczne i wówczas małżonków stanowią: jeden mąż z wieloma żonami (wielożeństwo, poligynia) lub rzadziej jedna żona z wieloma mężami (wielomęstwo, poliandria).

  Madeleine opowiada mu szczegóły swych koszmarnych snów, a Scottie identyfikuje, gdzie mają one miejsce. To misja chrześcijańska w San Juan Bautista. Chcąc pozbyć się jej lęków, wybierają się wspólnie na misję. Tam Madeleine niespodziewanie ucieka do kościoła, biegnie schodami na szczyt dzwonnicy. Scottie goni ją, ale jego lęk wysokości uniemożliwia mu wejście na górę. Stojąc sparaliżowany na schodach, słyszy krzyk, a przez okno widzi jak Madeleine wypada z wieży. Śmierć zostaje uznana za samobójstwo, a mąż, Gavin, zrzuca odpowiedzialność na opętanie przez Carlottę Valdes.

  Koszmar senny (potocznie koszmar, dawniej koszemar; z fr. cauchemar – "mara łóżkowa") – długotrwałe, wywołujące przerażenie marzenie senne, występujące w fazie snu REM, których treść przedstawia wydarzenia zagrażające życiu, bezpieczeństwu czy własnej integralności; ich wystąpienie przerywa sen.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Scottie, który zakochał się w Madeleine, ma depresję i opłakuje jej stratę. Gdy jego stan się poprawia, wybiera się w podróż po miejscach, które odwiedziła Madeleine. Na ulicy spotyka kobietę, która, pomimo wielu różnic w wyglądzie, przypomina mu ją. Podąża za nią aż do jej pokoju hotelowego i próbuje skłonić do rozmowy. Kobieta wyjawia mu, że nazywa się Judy Barton i jest prostą dziewczyną z Kansas. Pomimo początkowej niechęci zgadza się towarzyszyć Scottiemu przy kolacji. Ale gdy tylko Scottie opuszcza ją, widz poznaje jej prawdziwą tożsamość. Judy to de facto kobieta, którą Scotty znał jako Madeleine, ale nie była ona żoną Gavina. Elster przekupił ją, aby udawała jego żonę i opętanie. Upozorował także samobójstwo, ponieważ był obecny na wieży i to on zrzucił z niej ciało swojej wcześniej zamordowanej żony. Gavin użył Scottiego jako świadka, przewidując, że lęk wysokości uniemożliwi mu pogoń i odkrycie prawdy. Ale Judy także zakochała się w Scottim, więc postanawia ukryć prawdę i nawiązać z nim prawdziwy związek.

  Hotel – obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, w którym świadczone są odpłatnie usługi noclegowe (przede wszystkim krótkookresowe). Zatoka San Francisco − płytkie, rozległe estuarium łączące się z oceanem przez cieśninę Golden Gate (Złota Brama) z Pacyfikiem. Zatokę otaczają miasta: San Francisco, Oakland i San José oraz szereg mniejszych miejscowości tworzących aglomerację San Francisco. Zlewisko zatoki obejmuje około 40% powierzchni stanu Kalifornia w USA. Rzeki Sacramento i San Joaquin, wypływające z gór Sierra Nevada, wpadają do zatoki Suisun, przepływają przez cieśninę Carquinez i razem z rzeką Napa uchodzą do zatoki San Pablo. Łączy się ona na południu z zatoką San Francisco. Nazwa ta obejmuje często cały system zatok o łącznej powierzchni 4 200 km². Główna część zatoki ma od 5 do 20 km ze wschodu na zachód i od 77 do 100 km, w zależności od źródła, z północy na południe.
  Kim Novak jako Judy

  Scottie lubi Judy, ale ich związek nie jest możliwy z powodu jego wspomnień na temat Madeleine. Naciska on Judy, aby ubierała się i malowała jak Madeleine. Jego podejrzenia wzrastają, gdy odkrywa, że Judy ma naszyjnik, który on widział na portercie Carlotty Valdes. Zabierą ją na teren Misji w San Juan Bautista, chcąc odtworzyć bieg wydarzeń z dnia, w którym Madeleine popełniła samobójstwo. Jednocześnie przyznaje, że wie, że Judy i Madeleine to ta sama osoba. Po przyjeździe, zmusza ją do wejścia na wieżę dzwonnicy i wyjawienia prawdy. Zdaje sobie także sprawę, że pokonał swój lęk. Na wieży Judy wyjawia Scottiemu cały spisek, ale zaznacza, że zakochała się w nim. Para obejmuje się, ale Judy, zauważając cień zakonnicy, robi krok w tył i wypada z wieży. Umiera. Należy zauważyć, że to jedyny film Hitchcocka, w którym mordercy nie spotka kara. Aczkolwiek jedna z wersji wydanych na Europę zawierała scenę, w której Scottie słyszy w radiu informacje o schwytaniu Gavina.

  James Maitland "Jimmy" Stewart (ur. 20 maja 1908 w Indianie, zm. 2 lipca 1997 w Beverly Hills) – amerykański aktor filmowy i teatralny. Weteran II wojny światowej i wojny w Wietnamie, który czynną służbę wojskową w US Air Force zakończył w randze generała brygady (ang. Brigadier General).Widmo (fr. Les Diaboliques) – czarno-biały francuski thriller psychologiczny z 1955 w reżyserii Henriego-Georgesa Clouzota. Jego remakiem jest amerykański film Diabolique z 1996 roku.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zaburzenia urojeniowe (dawniej paranoja prawdziwa, obłęd, z grec. παρά - "obok, poza" i νους - "rozum, sens") - usystematyzowane urojenia, najczęściej prześladowcze i oddziaływania, rzadziej wielkościowe lub inne. Omamy występują sporadycznie, struktura osobowości jest zachowana.
  Zaburzenia depresyjne – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych, charakteryzujące się obniżeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem.
  Digital Theatre Systems (DTS) Digital Surround – system kompresji dźwięku, opcjonalnie stosowany w płytach DVD. Technologia DTS pozwala zapisać sześć ścieżek dźwiękowych. DTS zostało wprowadzone do specyfikacji DVD w 1996.
  Scenariusz – to materiał literacki będący podstawą realizacji fabuły. Scenariusz może sam w sobie stanowić utwór oryginalny, być przeróbką utworu dramatycznego zawierającego dialogi i odautorskie didaskalia, czy też przeróbką dzieła literackiego nie dramaturgicznego (adaptacja scenariuszowa opowiadania, powieści, noweli, itp.). Scenariusz przystosowuje dramat, słuchowisko, utwór niedramatyczny, itp. oraz składniki takiego utworu do wymagań sceny, filmu fabularnego, filmu dokumentalnego, spektaklu telewizyjnego czy nagrania radiowego. Scenariusz opierający się na specjalnie napisanym przez scenarzystę lub reżysera (film autorski), oryginalnym utworze dla filmu, zwany jest scenariuszem filmowym.
  Dzwonnica – budynek lub wydzielone pomieszczenie, w którym zawieszono dzwony, mający charakter sakralny lub świecki (np. beffroi przy ratuszu). Najczęściej w postaci wieży.
  Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián (hiszp. Festival Internacional de Cine de San Sebastián, bask. Donostia Zinemaldia) – festiwal filmowy odbywający się w San Sebastián w Hiszpanii od 1953.
  AFI 10 Top 10 - lista ta jest uhonorowaniem klasycznych amerykańskich filmów, podzielonych według 10 gatunków filmowych. Została ogłoszona przez Amerykański Instytut Filmowy 17 czerwca 2008.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.059 sek.