• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zaurornitolest

  Przeczytaj także...
  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.Dinozaury (Dinosauria – z stgr. δεινός deinos – straszny, potężny + σαῦρος sauros – jaszczur) – grupa archozaurów (gadów naczelnych), które zdominowały ziemskie ekosystemy na ponad 160 mln lat, pojawiając się w środkowym triasie. Pod koniec okresu kredy, około 65,5 mln lat temu, katastrofalne wymieranie skończyło ich dominację na lądzie na wszystkich kontynentach. Jedna grupa dinozaurów przeżyła do dnia dzisiejszego: większość taksonomów uważa, że współczesne ptaki są dinozaurami z grupy teropodów. Dinosauria obejmuje dwa rzędy: Saurischia (gadziomiedniczne) oraz Ornithischia (ptasiomiedniczne).
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.

  Zaurornitolest (Saurornitholestes) – rodzaj ptakopodobnych dinozaurów z rodziny dromeozaurów.

  Opis[ | edytuj kod]

  Żył w epoce późnej kredy na terenach Ameryki Północnej. Długość ciała do 180 cm. Obejmuje jeden gatunek, Saurornitholestes langstoni opisany w 1978 roku. W 2006 roku opisano drugi gatunek, Saurornitholestes robustus; jak jednak wynika z badań Evansa i współpracowników (2014) holotyp tego gatunku należał do dinozaura z rodziny Troodontidae, i co za tym idzie gatunek ten nie był blisko spokrewniony z należącym do Dromaeosauridae S. langstoni. Zaurornitolest był małym dwunożnym mięsożernym dinozaurem, wyposażonym w sierp-pazur na stopie. Jego szczątki znaleziono w Kanadzie (prowincja Alberta).

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.Alberta – prowincja Kanady. Alberta graniczy z następującymi prowincjami: od zachodu z Kolumbią Brytyjską, od wschodu z Saskatchewan, z Terytoriami Północno-Zachodnimi na północy i ze stanem USA Montana od południa.
  szkielet zaurornitolesta (Museum of the Rockies, Montana)

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. David C. Evans, Derek W. Larson, Thomas M. Cullen, i Robert M. Sullivan. “Saurornitholestes” robustus is a troodontid (Dinosauria: Theropoda). „Canadian Journal of Earth Sciences”. 51 (7), s. 730–734, 2014. DOI: 10.1139/cjes-2014-0073 (ang.). 


  Holotyp – pojedynczy typ nomenklatoryczny wskazany przez autora nazwy taksonu, na podstawie którego wyróżniono i opisano nowy gatunek lub podgatunek, ewentualnie także takson w randze gatunku wzorcowy dla rodzaju i rodzaj dla rodziny.Dromeozaury (Dromaeosauridae) – rodzina teropodów należących do grupy Maniraptora. Często potocznie nazywane „raptorami”. Określenie to spopularyzował film Park Jurajski Stevena Spielberga. Nazwa Dromaeosauridae oznacza „biegające jaszczury” – od greckich słów dromeus/δρομευς („biegacz”) i sauros/σαυρος („jaszczur”).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.