• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zaurofaganaks

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Allozaury – rodzina dinozaurów drapieżnych z podrzędu Theropoda. Żyły w późnej jurze i wczesnej kredzie, 170-95 mln lat temu w obu Amerykach, Afryce, na obszarze dzisiejszy Chin, w Australii i Europie. Szczyt rozwoju w późnej jurze. Największym przedstawicielem tej rodziny był allozaur z Ameryki Północnej, długości do 12 m, wadze do 4,5 ton i czaszce o długości ponad 1 m.
  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.

  Zaurofaganaks (Saurophaganax) – rodzaj teropoda z rodziny allozaurów (Allosauridae).

  Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.Jura – drugi okres ery mezozoicznej. Trwała od 201 do 145 milionów lat temu. Nazwa pochodzi od gór Jura leżących we Francji i Szwajcarii. Wprowadził ją Alexander von Humboldt w 1823 r.

  Żył w okresie późnej jury (ok. 155–145 mln lat temu) na terenach Ameryki Północnej. Mierzył około 10,9 m długości i ważył ok. 3,2 t. Jego szczątki znaleziono w USA (w stanie Kolorado). Saurophaganax maximus bywa niekiedy klasyfikowany jako Allosaurus maximus, jednak nowsze badania potwierdzają jego przynależność do odrębnego rodzaju.

  Teropody (Theropoda) – podrząd dinozaurów z rzędu dinozaurów gadziomiednicznych (Saurischia); nazwa ("theropod") oznacza "stopa bestii".

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mickey Mortimer: And the Largest Theropod Is.... (ang.). [dostęp 11 marca 2009].
  2. Daniel J. Chure: A new species of Allosaurus from the Morrison Formation of Dinosaur National Monument (Utah–Colorado) and a revision of the theropod family Allosauridae. Columbia University, 2000, seria: Ph.D. dissertation.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • [1] (niem.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.796 sek.