• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zator gazowy

  Przeczytaj także...
  Naczynia krwionośne – część układu krążenia. Służą one do transportowania krwi przez organizm. Są trzy główne rodzaje naczyń krwionośnych: tętnice, które odtransportowują krew z serca, naczynia włosowate, za pośrednictwem których następuje wymiana substancji między krwią a tkankami i żyły, które transportuję krew z powrotem do serca.Choroba dekompresyjna, DCS, (dawniej: choroba kesonowa) – zespół objawów dotykających osobę wystawioną na zbyt szybko zmniejszające się ciśnienie zewnętrzne. Choroba dekompresyjna rzadko występuje u osób, które nie oddychały gazem pod zwiększonym ciśnieniem (freediving).
  Powietrze (łac. aër) – mieszanina gazów i aerozoli składająca się na atmosferę ziemską. Pojęcie jest stosowane przede wszystkim w odniesieniu do tej części powłoki gazowej, której chemiczny skład jest wyrównany wskutek cyrkulacji gazów w troposferze (zob. homosfera, warstwa o grubości do 100 km), bywa jednak odnoszone również do wszystkich sfer ziemskiej atmosfery, o różnym składzie chemicznym i właściwościach fizycznych.

  Zator gazowy, zator powietrzny (embolia) – zatrzymanie krążenia krwi, spowodowane obecnością pęcherzyków mieszaniny oddechowej lub powietrza w naczyniach krwionośnych. Powstające pęcherzyki czopują małe naczynia krwionośne.

  Niewielkie ilości powietrza czasami dostają się do krwiobiegu podczas zabiegów chirurgicznych lub medycznych. Zator gazowy na poziomie pojedynczych naczyń krwionośnych zazwyczaj przebiega bezobjawowo. W rozległej postaci prowadzi do nagłej śmierci.

  Zator gazowy w nurkowaniu[ | edytuj kod]

  Zator gazowy jest jednym z zagrożeń czekających na nurka w wyniku urazu ciśnieniowego płuc (UCP), przerwania otworu owalnego w sercu, choroby dekompresyjnej.

  Układ krwionośny człowieka (łac. sistema sanguiferum hominis) – układ zamknięty, w którym krew krąży w systemie naczyń krwionośnych, a serce jest pompą wymuszającą nieustanny obieg krwi. Układ ten wraz z układem limfatycznym (łac. sistema lyphaticum) tworzą układ krążenia (łac. sistema circulatorium).Komora hiperbaryczna (inaczej worek Gamowa lub komora ciśnieniowa) – Pierwotnie: Nadmuchiwany worek służący do leczenia m.in. choroby wysokościowej poprzez utrzymywanie chorego w warunkach wyższego ciśnienia atmosferycznego. Komora hiperbaryczna może być jedno- (tylko dla chorego) lub dwuosobowa (dla chorego i opiekuna). Obecnie stosuje się zaawansowane, stalowe, hermetyczne konstrukcje, które mogą pomieścić nawet kilkanaście osób.

  W wyniku zatoru gazowego, pęcherzyki gazu mogą zablokować dopływ krwi i tlenu do mózgu i innych ważnych organów. Zator gazowy może powodować również powstawanie skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych.

  Zator gazowy i choroba dekompresyjna (DCS) mogą mieć bardzo podobne objawy. Postępowanie ratownicze jest jednak takie samo, ponieważ oba wywoływane są przez obecność pęcherzyków gazu w krwiobiegu. Z tego powodu w nurkowaniu określane są również jako choroba dekompresyjna lub zespół zaburzeń dekompresyjnych (DCI).

  Leczenie[ | edytuj kod]

  Jedynym wydajnym sposobem leczenia zatoru gazowego jest leczenie hiperbaryczne w komorze hiperbarycznej.

  W pierwszej pomocy w wypadkach nurkowych pomocne jest zapewnienie pierwszej pomocy tlenowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.