• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zator - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Tomice – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bielskim. Leży wzdłuż dolnego biegu rzeki Skawy. Siedzibą gminy są Tomice.Rudze – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim, w gminie Zator. W Rudze urodził się w 1893 roku Jozef Chlebus, artysta malarz siostrzeniec artysty malarza Jana Styki. Jozef Chlebus został zamordowany w kwietniu 1945 w Melk / Austria. Aresztowany za ukrywanie "Cichociemnych"
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Zatorgmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim, położona w Kotlinie Oświęcimskiej, u stóp Pogórza Karpackiego, usytuowane nad rzeką Skawą. Gminę przecinają drogi o numerach 781, 44, 28 oraz linia kolejowa nr 94 Kraków Płaszów – Oświęcim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bielskim.

  Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).Kotlina Oświęcimska (512.2) – makroregion geograficzny w południowej Polsce, stanowiący część Północnego Podkarpacia, o powierzchni ok. 1236 km².

  Siedziba gminy to Zator.

  Według danych z Komunikatu Komisarza Wyborczego w Krakowie stan mieszkańców gminy Zator wynosił 9287 na dzień 31 grudnia 2014

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2014 gmina Zator ma obszar 52 km², w tym:

  Skawa (w górnym biegu Wsiowy Potok) – rzeka, prawy dopływ Wisły. Płynie na obszarze Beskidów Zachodnich: przez Beskid Żywiecki, dalej przez Beskid Makowski, między pogórzami Śląskim i Wielickim oraz Doliną Wisły. Jej bieg w całości znajduje się na terytorium województwa małopolskiego.Gmina Przeciszów – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bielskim.
 • użytki rolne: 52%
 • użytki leśne: 6%
 • Gmina stanowi 12,67% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 31 grudnia 2014:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Zator w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Zator.png

  Sołectwa[]

  Graboszyce, Grodzisko, Laskowa, Łowiczki, Palczowice, Podolsze, Rudze, Smolice, Trzebieńczyce.

  Sąsiednie gminy[]

  Alwernia, Babice, Przeciszów, Spytkowice, Tomice, Wieprz

  Droga krajowa nr 44 (DK44) – droga krajowa przebiegająca przez województwo śląskie oraz małopolskie. Jest jedną z czterech dróg, obok A4, DK79, DK94, łączących Górny Śląsk z Krakowem, a także najbardziej wysuniętą na południe spośród wymienionych. Omija konurbację katowicką od strony południowej, łącząc na jej terenie Gliwice z Mikołowem, Tychami, Bieruniem, Oświęcimiem i Krakowem. Odgrywa szczególnie ważną rolę dla miast leżących w zachodniej Małopolsce, ponieważ łączy je z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym. Obszar, który przecina DK44, jest uprzemysłowiony, a większość miejscowości leżących na trasie DK44 to spore, ponad tysięczne wsie.Droga krajowa nr 28 – droga krajowa w południowej Polsce, przebiegająca przez województwa: małopolskie oraz podkarpackie. Nazywana jest trasą karpacką (niem. Tatraer Reichsstraße)

  Miasta partnerskie[]

 • Berekfürdő (Węgry)
 • Bojnice (Słowacja)
 • Terchova (Słowacja)
 • Atri ( Włochy )
 • Csikszentkiraly ( Rumunia)
 • Przypisy

  1. http://krakow.stat.gov.pl/vademecum/vademecum_malopolskie/portrety_gmin/powiat_oswiecimski/zator.p
  2. http://krakow.stat.gov.pl/vademecum/vademecum_malopolskie/portrety_gmin/powiat_oswiecimski/zator.pdf
  3. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Zator, w oparciu o dane GUS.
  Gmina Alwernia – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo bielskie – województwo istniejące w południowej Polsce w latach 1975–1998 ze stolicą w Bielsku-Białej.
  Trzebieńczyce – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim, w gminie Zator, nad Skawą. W miejscowości znajduje się nieczynny przystanek kolejowy Trzebieńczyce linii 103 (Trzebinia – Skawce).
  Gmina Babice – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim. Siedzibą władz gminy jest wieś Babice. Według danych z 31.12.2011 r gminę zamieszkiwało 8936 osób.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Laskowa – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim, w gminie Zator, na prawym brzegu Skawy, przy linii kolejowej nr 103 (Trzebinia – Skawce). Przy zachodniej granicy miejscowości znajduje się nieczynny przystanek kolejowy Trzebieńczyce. W Laskowej działa szkoła podstawowa oraz niepubliczne gimnazjum.
  Linia kolejowa nr 94 – linia kolejowa łącząca stację Kraków Płaszów ze stacją Oświęcim. Linia ma duże znaczenie dla ruchu towarowego pomiędzy Śląskiem a Krakowem. Ruch pociągów pasażerskich odbywa się jedynie na niewielkim odcinku z Krakowa Płaszowa do Skawiny (i dalej linią nr 97 w kierunku Zakopanego). Ostatnim pociągiem pasażerskim pokonującym całą linię nr 94 był międzynarodowy pociąg Interregio z Krakowa do Ostrawy w Czechach, kursujący jedynie od 14 do 31 grudnia 2014.
  Pogórze Karpackie (Pogórze Beskidzkie) – północny pas Karpat polskich i czeskich, są to niższe partie Zewnętrznych Karpat Zachodnich, najdalej na północ wysunięta część Karpat Zachodnich, położona pomiędzy Beskidami na południu a Podkarpaciem Północnym na północy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.