• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zatoka Wrzosowska

  Przeczytaj także...
  Zatoka – część zbiornika wodnego (oceanu, morza, jeziora) wcinająca się w ląd, ograniczona często od wód otwartych przylądkami lub małymi wyspami, przy czym rozmiary i kształt tego akwenu nie mają większego znaczenia.Zalew Kamieński (do 1945 niem. Kamminer Bodden lub Camminer Bodden) – zalew na Dziwnie w okolicy Kamienia Pomorskiego, z trzecią co do wielkości wyspą w Polsce – Wyspą Chrząszczewską; na północnym wschodzie, u ujścia Dziwny do Bałtyku w okolicy Dziwnowa, tworzy Zatokę Wrzosowską, po stronie zachodniej jezioro Koprowo z łączącą Lewieńską Strugą, natomiast na południe od Kamienia rozciąga się Zatoka Cicha.
  Dziwnów – gmina miejsko-wiejska położona jest w północnej części powiatu kamieńskiego. Siedzibą gminy jest miasto Dziwnów.

  Zatoka Wrzosowskazatoka będąca północną częścią Zalewu Kamieńskiego. Z Zatoki Wrzosowskiej wypływa odcinek cieśniny Dziwny, przez którą zatoka ma połączenie z Morzem Bałtyckim. Zatoka Wrzosowska łączy się od południowego zachodu z wodami Zalewu Kamieńskiego poprzez Sokolicki Przepływ.

  Sokolicki Przepływ – cieśnina Dziwny, łącząca Zalew Kamieński z Zatoką Wrzosowską, w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim. Oddziela stały ląd (Wybrzeże Trzebiatowskie) od wyspy Wolin (dokładniej Półwysep Międzywodzki). Przez środek Sokolickiego Przepływu przebiega granica administracyjna między gminami: Dziwnów i Kamień Pomorski (powiat kamieński). Minimalna szerokość cieśniny wynosi ok. 760 m. Dziwna – cieśnina o długości 32,4 km łącząca wody Zalewu Szczecińskiego z Morzem Bałtyckim. Oddziela wyspę Wolin od stałego lądu po jej wschodniej stronie. Dziwna odbiera wody z cieśniny zwanej Głębokim Nurtem. Względem pozostałych dwóch cieśnin Zalewu Szczecińskiego (Piany i Świny) znajduje się najdalej na wschód.

  Zatoka Wrzosowska (wraz z Dziwną) stanowi morskie wody wewnętrzne Polski. Wody zatoki podlegają administracyjnie pod gminy: Dziwnów i Kamień Pomorski.

  Nazwa[ | edytuj kod]

  Do 1945 r. poprzednią niemiecką nazwą zatoki było Fritzower See. 27 marca 1949 r. ustalono urzędowo polską nazwę Jezioro Wrzosowskie. Jednak 13 maja 1949 r. ustalono urzędowo nazwę Zatoka Wrzosowska. W 2006 r. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych w wykazie hydronimów potwierdziła nazwę Zatoka Wrzosowska.

  Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (w latach 1934-1948: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości, w latach 1948-2003: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych) – organ opiniodawczy w sprawach ustalania, dokonywania zmian i znoszenia urzędowych nazw miejscowości i ich części oraz obiektów fizjograficznych, działający przy ministrze właściwym do spraw administracji publicznej (aktualnie przy ministrze administracji i cyfryzacji).Morskie wody wewnętrzne – wody znajdujące się między lądem a wewnętrzną granicą (linią podstawową) morza terytorialnego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 2: Wody stojące. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006. ISBN 83-239-9607-5.
  2. Art. 4 Ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (Dz.U. z 2019 r. poz. 2169)
  3. Arkusz 1954 Fritzow. W: Topografische Karten (Meßtischblätter) 1:25 000. Reichsamt für Landesaufnahme, 1936.
  4. Rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 11 lutego 1949 r. o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości (M.P. z 1949 r. nr 17, poz. 225, s. 5)
  5. Rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 2 kwietnia 1949 r. o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości (M.P. z 1949 r. nr 29, poz. 445, s. 13)
  Kamień Pomorski – gmina miejsko-wiejska położona jest w środkowej części powiatu kamieńskiego. Siedzibą gminy jest miasto Kamień Pomorski.Morze Bałtyckie, Bałtyk (łac. balteus — pas. Nazwa Bałtyku pojawia się po raz pierwszy u Adama z Bremy) – płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß); na zachód od tej linii znajduje się akwen Bałtyku Zachodniego o powierzchni ok. 8000 km² nazywany przez Niemców także Ostsee; akwen ten obejmuje m.in. część wód Cieśnin Duńskich (oprócz Małego i Wielkiego Bełtu) a także mniejsze: Alsenbelt, Fehmarnbelt, Langelandsbælt.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.