Zatoka Sueska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zatoka Sueska (arab. ‏خليج السويس Khalij as-Suways‎) – zatoka na północno-zachodnim końcu Morza Czerwonego. Między Półwyspem Synaj a wschodnim wybrzeżem Afryki. Terytorialnie należy do Egiptu. Morze Czerwone na północnym końcu rozdziela się na dwie części, oblewając Półwysep Synaj od zachodu zatoką Sueską a od wschodu zatoką Akaba. Zatoka Sueska jest relatywnie młoda, w przybliżeniu 40 milionów lat.. Długość zatoki wynosi 325 km, szerokość 15 do 55 km, a głębokość do 80 m. Rozciąga się od południowego krańca Półwyspu Synaj do Suezu, gdzie rozpoczyna się Kanał Sueski. Tworzy granicę między Afryką a Azją. Na zatoce są liczne wysepki i rafy koralowe.

Morze – naturalny zbiornik wodny, część oceanu, mniej lub bardziej wyraźnie oddzielona od pozostałych jego części brzegami kontynentu, wyspami lub wzniesieniem dna. Ze względu na utrudnioną wymianę wód morza charakteryzują się indywidualnymi cechami, zbiór tych cech nazywa się ustrojem hydrologicznym. Kuwejt, Państwo Kuwejt (Daulat al Kuwajt دولة الكويت) – państwo położone w południowo-zachodniej Azji, na północno-zachodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej. Graniczy z Irakiem (242 km) i Arabią Saudyjską (222 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 464 km, ponadto 499 km wybrzeża morskiego.

Gospodarka[ | edytuj kod]

Zatoka jest połączona Kanałem Sueskim z Morzem Śródziemnym. Głównym portem jest Suez. Przez zatokę i kanał prowadzi jeden z głównych morskich szlaków tranzytowych. Z dna morskiego wydobywa się gaz ziemny.

Newcastle upon Tyne – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia) nad rzeką Tyne, w pobliżu jej ujścia do Morza Północnego w hrabstwie metropolitalnym Tyne and Wear.Ajn Suchna (Gorące Źródło), (arab. العين السخنة) - miasto portowe w Egipcie, leżące nad czerwonomorska Zatoką Sueską, na afrykańskim jego brzegu (Riwiera Morza Czerwonego). Ok. 55 km na południowy zachód od Suezu, przy drodze nr 24, na południe od Dżabal Ataka.

W porcie Ajn Suchna nad zatoką po przepompowaniu ropy z tankowców przesyłana jest ona rurociągiem Sumed do terminalu Sidi Kerir nad Morzem Śródziemnym. Dwie równoległe nitki o średnicy 42 cali należą w połowie do państwowej egipskiej EGPC oraz kompanii: saudyjskiej Saudi Aramco, ADNOC ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, katarskiej OGPC i trzech spółek kuwejckich.

Sumed – egipski rurociąg o długości 320 km, łączący port Ajn Suchna nad czerwonomorską Zatoką Sueską z portem w Aleksandrii nad Morzem Śródziemnym, którym przepływa dziennie 2,5 mln baryłek ropy. Rurociąg przesyła ok. 115 mln. ton ropy rocznie czyli 20 % jej konsumpcji w Europie. Nazwa pochodzi od angielskiego od pierwszych liter Suez (Sueski) i Medditerraneen, (Śródziemnomorski).Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Zatoka Akaba (hebr. מפרץ אילת, Mifrac Elat; arab. خليج العقبة, Chalidż al-Akaba) – zatoka w północnej części Morza Czerwonego (oddzielona od reszty morza przez Cieśninę Tirańską), pomiędzy półwyspami Arabskim a Synaj.
Hurghada (arab. الغردقة = Al-Ghardaka, Al Ghardaqah) – miasto we wschodnim Egipcie na wybrzeżu Morza Czerwonego, ośrodek administracyjny jednej z 29 egipskich muhafaz (prowincji gubernatorskich) Prowincja Morza Czerwonego, jeden z największych w Egipcie ośrodków turystycznych o znaczeniu międzynarodowym (Riwiera Morza Czerwonego). Nazwa miasta pochodzi od czerwonych jagód krzewu (الغرقد أو الغردق) z rodzaju łużnik (Nitraria), z którego Beduini robią orzeźwiający napój.
Arabia Saudyjska (arab. السعودية As-Su’udijja), Królestwo Arabii Saudyjskiej (arab. المملكة العربيّة السّعوديّة Al-Mamlaka al-Arabijja as-Su’udijja) – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolica znajduje się w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest jednym z państw założycielskich Ligi Państw Arabskich.
Saudi Arabian Oil Company (arab. أرامكو السعودية) - arabski koncern prowadzący poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej. Największy pod względem dziennej produkcji - zaspokaja ponad 10 procent światowego zapotrzebowania na ten surowiec.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Reklama