• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zatoka Lubecka

  Przeczytaj także...
  Zatoka – część zbiornika wodnego (oceanu, morza, jeziora) wcinająca się w ląd, ograniczona często od wód otwartych przylądkami lub małymi wyspami, przy czym rozmiary i kształt tego akwenu nie mają większego znaczenia.Poel, Insel Poel – siódma co do wielkości niemiecka wyspa leżąca na południu Zatoki Meklemburskiej na Morzu Bałtyckim. Wyspa wielkości 36 km² jest jednocześnie północną granicą Zatoki Wismarskiej. Poel jest jednocześnie gminą w powiecie Nordwestmecklenburg w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, która na dzień 31 grudnia 2008 r. liczyła 2.715 mieszkańców..
  Wagria (niem. Wagrien) – kraina historyczna w północnych Niemczech, we wschodniej części Holsztynu. Granice Wagrii wyznaczały Bałtyk od północy i wschodu, od południa dolny bieg rzeki Trawny, zaś od zachodu Limes Saxoniae. We wczesnym średniowieczu stanowiła najdalej na zachód wysunięty ośrodek osadnictwa słowiańskiego, jej nazwa pochodzi od zamieszkującego ją połabskiego plemienia Wagrów.

  Zatoka Lubecka (niem. Lübecker Bucht) – zatoka w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego. Należy w całości do Niemiec. Jest częścią Zatoki Meklemburskiej. Jej południowo-zachodni kraniec formuje ujście rzeki Trave w miejscowości Travemünde (dzielnica Lubeki), od wschodu ograniczona (umownie) wyspą Poel, od północy pólwyspem Wagria nad Bałtykiem (niem. Wagrien). Wybrzeże zatoki wchodzi w skład krajów związkowych Meklemburgia-Pomorze Przednie i Szlezwik-Holsztyn. Kanał Łaba-Lubeka łączy zatokę (poprzez rzekę Trave), a tym samym Morze Bałtyckie z Łabą.

  Szlezwik-Holsztyn (niem. Schleswig-Holstein, dolnoniem. Sleswig-Holsteen, fryz. Slaswik-Holstiinj, duń. Slesvig-Holsten) – najbardziej na północ wysunięty kraj związkowy Niemiec. Dawna nazwa w języku angielskim to Sleswick-Holsatia (obecnie używa się nazwy niemieckiej). Stolicą jest Kilonia (Kiel). Obecny premier Szlezwika-Holsztynu to Torsten Albig.Neustadt in Holstein - miasto w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Ostholstein. W 2008 r. liczyło 16 535 mieszkańców.

  Znaczenie[]

  Zachodnie wybrzeże zatoki z portem Neustadt in Holstein, a także kurortami nadmorskimi Grömitz, Pelzerhaken, Sierksdorf, Haffkrug, Scharbeutz, Timmendorfer Strand, Niendorf/Ostsee i Travemünde oraz półwyspem Priwall ma istotne znaczenie dla turystyki nadmorskiej. Co roku, w drugiej połowie lipca w Travemünde odbywają się drugie pod względem wielkości regaty żeglarskie Travemünder Woche. W zatoce planowane jest wybudowanie elektrowni wiatrowej na sztucznej wyspie.

  Timmendorfer Strand - miejscowość i gmina uzdrowiskowa w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Ostholstein.Elektrownia wiatrowa – elektrownia wytwarzająca energię elektryczną przy pomocy generatorów (turbin wiatrowych) napędzanych energią wiatru. Energia elektryczna uzyskana z energii wiatru jest uznawana za ekologicznie czystą, gdyż, pomijając nakłady energetyczne związane z wybudowaniem takiej elektrowni, wytworzenie energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa. Praca elektrowni wiatrowych powoduje jednak nietypowe i trudne do oceny oddziaływanie na środowisko.

  Katastrofy[]

  21 lipca 1850 roku w zatoce zatonął parowiec Von der Tann. 3 maja 1945 roku miała tam miejsce jedna z największych katastrof morskich (podobna do katastrofy MS Wilhelm Gustloff). Po omyłkowym zbombardowaniu przez aliantów zatonęły trzy statki (SS Cap Arcona, Thielbek - wiozące więźniów z obozów koncentracyjnych Neuengamme i Stutthof oraz SS Deutschland obsadzony tylko niemiecką załogą), czwarty (Athen - z więźniami) zdążył zawinąć do portu Neustadt. Zginęło ponad 7000 osób, w tym wielu zamordowano już po dotarciu do brzegu.

  Grömitz - miejscowość i gmina uzdrowiskowa w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Ostholstein. Siedziba wspólnoty administracyjnej (Verwaltungsgemeinschaft), w skład której oprócz gminy wchodzą: Dahme, Grube oraz Kellenhusen (Ostsee).Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.

  Przypisy

  1. Morze Bałtyckie, Zatoki. W: Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej: Nazewnictwo Geograficzne Świata. T. Zeszyt 10 - Morza i oceany. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2008, s. 52. ISBN 976-83-254-0462-8.

  Linki zewnętrzne[]

 • Lübecker Bucht
 • Travemünder Woche
 • Meklemburgia-Pomorze Przednie (niem. Mecklenburg-Vorpommern) – kraj związkowy we wschodnich Niemczech. Najwyższym prawem krajowym jest Konstytucja Kraju Związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie z 23 maja 1993 r.Kanał Łaba-Lubeka (niem. Elbe-Lübeck-Kanal) – sztuczny kanał wodny w Szlezwiku-Holsztynie w Niemczech. Nazywany jest także Kanałem Łaba-Trave (Elbe-Trave-Kanal). Łączy Łabę z rzeką Trave, a tym samym z Morzem Bałtyckim. Ma 67 km długości. Jego północny kraniec to Lubeka, a południowy, to miejscowość Lauenburg/Elbe.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Konzentrationslager Neuengamme, Arbeitslager Neuengamme – niemiecki obóz koncentracyjny założony w grudniu 1938, w Hamburgu, w Niemczech. Funkcjonował do maja 1945.
  Cap Arcona był niemieckim luksusowym liniowcem. Zbudowany u Blohma i Vossa w Hamburgu (nr budowy 476 - zob. Woelfer, "Cap Arcona", Koehlers VG Herford, 1977, s. 34), od końca października 1927 roku rozpoczął służbę pod znakiem Hamburg-Suedamerikanische Dampfschiffahrtsgesellschaft, znakomitej firmy, niezasłużenie pozostającej w cieniu dawnego NDLu i HAPAGu. Jedną z tradycji, pielęgnowanych u tego hamburskiego armatora, było nadawanie jego "pasażerom" nazw rozmaitych przylądków (niem. Cap) - we flocie firmy pływały m.in. "Cap Polonio" i "Cap Trafalgar") - oraz szczytów górskich (Monte"). Firma, znana jako "Hamburg-Sued", w latach 1937-39 opiekowała się od strony technicznej i morskiej m.in. sławnym "Wilhelmem Gustloffem", a i wcześniej jej statki (m. in. m/s "Monte Rosa") pływały pod znakami "Kadeefu". "Cap Arcona", której nazwa pochodzi od jedynego niemieckiego przylądka - Arkona na Rugii. pływała zwykle na trasie Hamburg-Ameryka Południowa. Statek miał 206 metrów długości i pojemność 27561 ton. Zwodowany 14 maja 1927 roku był uważany za jeden z najpiękniejszych w tamtym czasie statków pasażerskich. Był też pierwszym wielkim niemieckim "pasażerem", na którego otwartym pokładzie urządzono pełnowymiarowy kort tenisowy. Spory turbinowiec był jednym z wielu statków pasażerskich, jakie otrzymały o jeden komin więcej, niż było potrzeba - ze względów estetycznych. Przewoził zwykle najbogatszych pasażerów, ale także emigrantów do Ameryki Południowej. Jedną ze sztandarowych postaci, związanych w tym czasie z tym statkiem, był jego pierwszy kapitan, komodor (najstarszy stażem kapitan) floty HSDG Ernst Rolin. Pokojowa służba statku trwała niemal dwanaście lat, podczas których turbinowiec, dowodzony przez dwóch kapitanów - wspomnianego Ernsta Rolina i Richarda Niejahra (drugiego komodora floty HSDG) - odbył 91 podróży, przewożąc ponad 200 tysięcy ludzi.
  Sierksdorf - gmina w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Ostholstein, wchodzi w skład urzędu Ostholstein-Mitte.
  MS Wilhelm Gustloff – przed II wojną światową niemiecki statek pasażerski, flagowy statek wycieczkowy floty organizacji nazistowskiej Kraft durch Freude (KdF). Nosił imię zamordowanego w 1936 członka NSDAP, Wilhelma Gustloffa. Podczas wojny włączony w skład Kriegsmarine, kolejno przekształcony w okręt szpitalny i pływające koszary dla personelu dywizjonu szkolnego U-Bootwaffe. W styczniu 1945 roku zatonął w największej katastrofie morskiej w historii.
  Travemünde – dzielnica Lubeki położona przy ujściu rzeki Trave nad Zatoką Lubecką. Travemünde powstało na bazie twierdzy założonej w tym miejscu przez Henryka Lwa w II poł. XII w. w celu ochrony ujścia Trave. Fortyfikacje były w późniejszym okresie stale umacniane przez Danię. Stało się miastem w 1317 r., a w 1329 r. przeszło w posiadanie Lubeki. W 1807 roku fortyfikacje zostały rozebrane. W roku 1913 miasto zostało włączone do Lubeki.
  Półwysep – część lądowej powierzchni Ziemi wysunięta w stronę zbiornika wodnego (np. morza lub jeziora), otoczona z trzech stron wodą. Miejsce, w którym półwysep łączy się z główną częścią lądu nazywane jest jego nasadą, a miejsce najdalej wysunięte w wodę to przylądek. Wąski, ale niezbyt duży półwysep nazywany jest cyplem.
  Morze Bałtyckie, Bałtyk (łac. balteus — pas. Nazwa Bałtyku pojawia się po raz pierwszy u Adama z Bremy) – płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß); na zachód od tej linii znajduje się akwen Bałtyku Zachodniego o powierzchni ok. 8000 km² nazywany przez Niemców także Ostsee; akwen ten obejmuje m.in. część wód Cieśnin Duńskich (oprócz Małego i Wielkiego Bełtu) a także mniejsze: Alsenbelt, Fehmarnbelt, Langelandsbælt.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.076 sek.