• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zatoka Kuwejcka

  Przeczytaj także...
  Zatoka – część zbiornika wodnego (oceanu, morza, jeziora) wcinająca się w ląd, ograniczona często od wód otwartych przylądkami lub małymi wyspami, przy czym rozmiary i kształt tego akwenu nie mają większego znaczenia.Zatoka Perska (per. خليج فارس – Chalidż-e Fars, arab. الخليج العربي – Al-Chalidż al-Arabi) – zatoka Morza Arabskiego, wcinająca się między Półwysep Arabski a wybrzeże Iranu. Tradycyjnie nazywana jest zatoką, ale ze względu na jej powierzchnię (233 000 km²) można by ją uznać także za morze śródlądowe. Z Morzem Arabskim połączona jest poprzez Cieśninę Ormuz i Zatokę Omańską.
  Kuwejt, Państwo Kuwejt (Daulat al Kuwajt دولة الكويت) – państwo położone w południowo-zachodniej Azji, na północno-zachodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej. Graniczy z Irakiem (242 km) i Arabią Saudyjską (222 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 464 km, ponadto 499 km wybrzeża morskiego.

  Zatoka Kuwejcka (arab. جون الكويت, Jūn al-Kuwayt) – zatoka w Kuwejcie o wymiarach ok. 15 na ok. 40 km. Stanowi część Zatoki Perskiej. Została uformowana przez dawne ujście rzeki Eufrat (pozostałością po nim jest wyspa Dżazirat Bubijan). Zatoka Kuwejcka jest stosunkowo płytka i położone są nad nią najważniejsze porty kraju (w południowej części), w tym stolica. W całości jest administrowana przez Kuwejt. Kształt zatoki to elipsa głęboko wcinająca się w głąb lądu o mało urozmaiconym brzegu na północy i bardziej poszarpanej linii brzegowej na południu z czterema wyraźnymi półwyspami. Dzięki temu długość jej brzegu stanowi połowę długości całego wybrzeża Kuwejtu. Dostęp do zatoki w pewnej odległości od niej osłania wyspa Dżazirat Fajlaka. Charakteryzuje się dość dużym zanieczyszczeniem i powolną wymianą wód.

  Dżazirat Fajlaka (arab. جزيرة فيلكا) – wyspa na Zatoce Perskiej, należąca do Kuwejtu, położona ok. 15 km na wschód od zatoki Dżun al-Kuwajt. Wyspa liczy około 13 km długości. Jedyną miejscowością na wyspie jest Az-Zaur.Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Facts about Kuwait (ang.). Stała Misja Dyplomatyczna Kuwejtu przy Narodach Zjednoczonych - Genewa. [dostęp 2015-02-07].
  2. Tanuspong Pokavanich, Yousef Alosairi: Summer Flushing Characteristics of Kuwait Bay (ang.). Journal of Coastal Research - September 2014, wrzesień 2014. [dostęp 2015-02-07].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • N. Al-Mutairi, A. Abahussain i A. Al-Battay: Environmental Assessment of Water Quality in Kuwait Bay (ang.). IJESD. [dostęp 2015-02-07].
 • Eufrat (stgr. Εὐφράτης Eufrates; także Firat, arab. الفرات, Nahr al-Furat, kurd. Ferat) to obok Tygrysu jedna z dwu największych rzek Mezopotamii. Nazwa "Eufrat" ma korzenie w języku akadyjskim, w którym określano ją mianem Purattu, w perskiej wersji Ufrattu, co oznaczało "dobro", a z kolei z perskiej formy pochodzi nazwa grecka Euphrates.Bubiyan - niezamieszkana, przybrzeżna kuwejcka wyspa w północno-zachodniej części Zatoki Perskiej o powierzchni 804 km². Powstała wskutek zalania przez morze ujściowego brzegu rzeki Tygrys i Eufrat. Jest wyspą nizinną, piaszczystą z licznymi słonymi bagnami. Do listopada 1994 toczył się o nią spór z Irakiem. Wówczas Irak oficjalnie zaakceptował wyznaczoną przez ONZ granicę z Kuwejtem.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.639 sek.