• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zatoka Guayaquil

  Przeczytaj także...
  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Ekwador (Republika Ekwadoru; hiszp. Ecuador, República del Ecuador) – państwo w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Spokojnym, jedno z czterech powstałych w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii w 1830 r. Sąsiaduje od północy z Kolumbią a od południa z Peru. W skład Ekwadoru wchodzą także położone na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos - są jego największą atrakcją turystyczną. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.
  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.

  Zatoka Guayaquil – zbiornik wodny na Oceanie Spokojnym na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. Leży na pograniczu Peru oraz Ekwadoru. Nazwa zatoki pochodzi od nazwy największego miasta – Guayaquil, położonego nad nią. Nad zatoką leżą m.in miasta: Salinas, Guayaquil, Punta Pariñas, Tumbes.

  Tumbes – miasto w północnym Peru, nad rzeką Tumbes, przy Drodze Panamerykańskiej, ośrodek administracyjny regionu Tumbes. Około 102 tys. mieszkańców.Guayaquil (albo Gwajakil) (właściwie Santiago de Guayaquil) – miasto w zachodnim Ekwadorze przy ujściu rzeki Guayas do Zatoki Guayaquil (Ocean Spokojny). Współrzędne geograficzne: 2°13′S 79°54′W/-2,216667 -79,900000. Ośrodek administracyjny prowincji Guayas. Ludność (2001): 1985,4 tys.

  Zatoka Guayaquil rozciąga się ponad 230 km pomiędzy Punta Pariñas w Peru i przylądkiem Punta de Santa Elena Salinas w Ekwadorze. Brzegi są płaskie i często podmokłe. W zatoce znajduje się 13 wysp o różnej powierzchni, z których największa ma 855 km². Do zatoki wpływa wiele rzek Ekwadoru i Peru rzeki m. in.: Guayas, Jubones i Tumbes. W strefie przybrzeżnej Zatoki Guayaquil znajduje się obszar namorzyn o powierzchni 3300 km² nazywany Golfo de Guayaquil-Tumbes, w którym ma siedlisko wiele gatunków zwierząt głównie ptaków i ssaków.

  Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.Punta Pariñas (4°45′S 81°20′W/-4,750000 -81,333333) – przylądek, najdalej na zachód wysunięty punkt Ameryki Południowej na stałym lądzie. Znajduje się w Peru. Została na nim wybudowana latarnia morska.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Zatoka Guayaquil w World Atlas (ang.)
 • Zatoka Guayaquil w Atlasie Ameryki Łacińskiej i Karaibów (ang.)
 • O przyrodzie w Zatoce Guayaquil (ang.)
 • Mapa fizyczna regionu Zatoki Guayaquil (ang.)
 • Zatoka Guayaquil na stronie Środowiska Naturalnego ONZ (ang.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.902 sek.