• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zatoka Cork

  Przeczytaj także...
  Cobh (dawna nazwa Queenstown; irl. An Cóbh) – miasto i port morski w hrabstwie Cork (Irlandia) leżące na południowy wschód od miasta Cork. Miasto jest miejscowością letniskową i uzdrowiskową.Douglas (irl. Dúglas) – przedmieście miasta Cork (hrabstwo Cork) w Irlandii, liczy ponad 20 tys. mieszkańców (2011).
  Lee (irl. An Laoi) - rzeka w południowej Irlandii. Jej źródła znajdują się w Górach Shehy, na zachodniej granicy hrabstwa Cork, skąd płynie w kierunku wschodnim przez Cork by wpaść do zatoki Cork na Morzu Celtyckim.

  Zatoka Cork (irl. Cuan Chorcaí) – zatoka na Morzu Celtyckim, przy ujściu rzeki Lee, w hrabstwie Cork w Irlandii.

  Morze Celtyckie (ang. Celtic Sea, irl. An Mhuir Cheilteach, wal. Y Môr Celtaidd, korn. An Mor Keltek) – morze w północno-wschodniej części Oceanu Atlantyckiego, pomiędzy Irlandią a Półwyspem Kornwalijskim. Morze Celtyckie jest szeroko połączone z Morzem Irlandzkim poprzez Kanał Świętego Jerzego. Powierzchnia 45 tys. km², obejmuje całym swym obszarem szelf kontynentalny. Głębokość do 128 metrów. Wysokie pływy morskie, do 14,4 m w Kanale Bristolskim. Rozwinięta żegluga i rybołówstwo.Cork (ang. Cork County, irl. Contae Chorcaí) – hrabstwo w Irlandii, najbardziej wysunięte na południowy zachód i największe spośród współczesnych hrabstw. Nazywane bywa buntowniczym hrabstwem, ponieważ często zajmowało w ważnych sprawach stanowisko przeciwne do większości Irlandii. Cork, stolica hrabstwa, jest drugim co do wielkości miastem Republiki Irlandii.

  Zatoka Cork jest jednym z najważniejszych portów morskich i obszarów przemysłowych Irlandii. Mieści się tu również główna baza Irlandzkiej Marynarki Wojennej. W północno-zachodniej części zatoki, niedaleko ujścia Lee, leżą miasta: Cork, Douglas i Rochestown. Dalej w kierunku południowym znajdują się kolejno: Passage West, Monkstown oraz port promowy Ringaskiddy. Przy wejściu do zatoki znajduje się Crosshaven z fortem Camden. W północnej części zatoki znajduje się wyspa Great Island, a na niej miasto Cobh. Wschodni brzeg zatoki jest zaludniony znacznie rzadziej - są tam jedynie dwie wsie: Whitegate i Aghada. Wejścia do zatoki od strony wschodniej broni fort Carlisle.

  Monkstown (irl.: Baile an Mhanaigh) – miasto w hrabstwie Cork w Irlandii, położone ok. 14 km od miasta Cork, przy ujściu rzeki Lee do Morza Celtyckiego.Fort (wł.) – fortyfikacja (budowla obronna) polowa lub stała, budowana od XVII do początków XX w., przystosowana do obrony okrężnej.

  Wyspy[]

 • Great Island
 • Fota Island
 • Little Island
 • Haulbowline Island
 • Spike Island
 • Port morski – rodzaj portu wodnego, położonego nad oceanem, morzem lub morskimi wodami wewnętrznymi danego państwa. Tworzą go akweny i obszar lądowy oraz związana z nimi infrastruktura portowa. Jest podstawowym punktem umożliwiającym żeglugę, transport morski i ruch pasażerski.Język irlandzki, język iryjski (Gaeilge) – język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Język narodowy Irlandczyków uznany został za język urzędowy niepodległej Irlandii (obok angielskiego). W 2011 około 1,77 miliona anglojęzycznych mieszkańców Irlandii zadeklarowało, że posiada jakąkolwiek znajomość swojego języka narodowego, wyniesioną głównie ze szkolnych lekcji. Na co dzień jako języka narodowego i ojczystego używa ok. 77 tys. osób, z czego ponad 66 tysięcy w regionach Gaeltacht, zaś liczba osób deklarujących używanie języka rzadziej niż codziennie wynosi ponad 700 tysięcy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Passage West (irl. Cloich na Coillte) – miasto w hrabstwie Cork w Irlandii. Miasto jest położone na zachodnim brzegu Zatoki Cork. Liczba mieszkańców w 2011 roku wynosiła 5790 osób.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.