• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zatoka Brunei

  Przeczytaj także...
  Zatoka – część zbiornika wodnego (oceanu, morza, jeziora) wcinająca się w ląd, ograniczona często od wód otwartych przylądkami lub małymi wyspami, przy czym rozmiary i kształt tego akwenu nie mają większego znaczenia.Sungai Mataiang – rzeka pływowa w północnej części wyspy Palau Selirong w mukime Labu w dystrykcie Temburong w Brunei. Uchodzi do Zatoki Brunei, będącej częścią Morza Południowochińskiego.
  Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.

  Zatoka Brunei (malajski Teluk Brunei) - zatoka położona na północy wyspy Borneo, stanowiąca część Morza Południowochińskiego (od którego oddziela ją łańcuch wysp z główną Labuan). Leży na wschód od Bandar Seri Begawan, w granicach 4°45'-5°02'N, 114°58'-115°10'E. Ma ok. 45 km długości i szerokości oraz powierzchnię 2500 km². Nad jej brzegami leżą Brunei oraz Malezja (stan Sarawak i Sabah). Zatoka oddziela brunejską eksklawę Temburong od reszty kraju. Jest to jedyne urozmaicenie linii brzegowej na wybrzeżu Brunei, chętnie wykorzystywane do aktywności sportowej czy rekreacji. Wśród flory wybrzeża dominują lasy namorzynowe.

  Sungai Raya – rzeka na wyspie Palau Selirong w mukime Labu w dystrykcie Temburong w Brunei. Na południu łączy się z Sungai Palu Palu. Na północy uchodzi do Zatoki Brunei, będącej częścią Morza Południowochińskiego.Palau Siarau – wyspa na Zatoce Brunei w dystrykcie Temburong w Brunei. Położona jest pomiędzy ujściami Sungai Pandaruan i Sungai Temburong.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Do zatoki uchodzą m.in. rzeki: Aloh Besar, Sungai Bangau, Sungai Temburong, Sungai Labu, Sungai Batu Apoi, Sungai Duwau Besar,Sungai Melimbai, Sungai Selirong, Sungai Mataiang, Sungai Raya, Sungai Pandaruan, Sungai Palu Palu. Większość z rzek nanosi ze sobą do zatoki osad piasku i gleby, tworząc piaskowe łachy.

  Borneo – wyspa w Azji Południowo-Wschodniej, jedna z Wielkich Wysp Sundajskich. Największa wyspa Archipelagu Malajskiego i Azji, trzecia pod względem wielkości na świecie po Grenlandii i Nowej Gwinei.Palau Kibi – wyspa rzeczna na rzece Sungai Pandaruan na Borneo. Położona jest w północno zachodniej części dystryktu Temburong w Brunei, przy granicy z Malezją.

  Znajdują się tu m.in. liczne wyspy: większe Palau Selirong, Palau Siarau oraz mniejsze Palau Kitang, Palau Selanjak, Palau Langsat, Palau Kibi, Palau Batu Mas, Palau Amo i Palau Tarap. Jednakże największą powierzchnię ma należąca do Malezji wyspa Labuan.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Geronimo Silvestre: The Coastal Resources of Brunei Darussalam: Status, Utilization and Management. 1992, s. 149-150.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa poświęcona zatoce (en.)
 • Aloh Besar – rzeka na Borneo. Płynie przez mukim Labu w dystrykcie Temburong w Brunei. Uchodzi do Zatoki Brunei, będącej częścią Morza Południowochińskiego. Rzeka ta, wraz z Sungai Bangau oddziela od lądu wyspę Palau Selirong.Morze Południowochińskie, (chiń. 南海 Nán Hǎi, wietn. Biển Đông, indonez., malajskie Laut Tiongkong Selatan, khmerskie Samot Czen, ang. South China Sea) – morze przybrzeżne w zachodniej części Oceanu Spokojnego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sabah – stan w Malezji, drugi pod względem wielkości, położony w północno-wschodniej części wyspy Borneo, graniczy z Indonezją i stanem Sarawak. Siedzibą terytorium jest miasto Kota Kinabalu. Stan obejmuje obszar ok. 72 500 km², zamieszkuje go 2 449 400 osób (stan na rok 2000)
  Sungai Selirong – rzeka na wyspie Palau Selirong w mukime Labu w dystrykcie Temburong w Brunei. Stanowi długi, wąski dopływ. Od wschodu łączy się z Sungai Raya. Na zachodzie uchodzi do Zatoki Brunei, będącej częścią Morza Południowochińskiego.
  Sungai Palu Palu – rzeka na wyspie Palau Selirong w mukime Labu w dystrykcie Temburong w Brunei. Na wschodzie łączy się z Sungai Raya. Na zachodzie uchodzi do Zatoki Brunei, będącej częścią Morza Południowochińskiego.
  Sarawak (język malajski: سراواك) – największy stan Malezji położony w północnej części wyspy Borneo, graniczy z Brunei, Indonezją i stanem Sabah. Siedzibą stanu jest miasto Kuching położone w zachodniej części. Stan obejmuje obszar ok. 124 450 km², a zamieszkuje go ok. 2 176 800 osób (stan na rok 2000).
  Sungai Pandaruan - międzypaństwowa rzeka na wyspie Borneo. Rzeka tworzy częściowo granicę między Brunei a Malezją. Rzeka oddziela malezyjski stan Sarawak od Dystryktu Temburong, eksklawy Brunei. Rzeka wpływa do Zatoki Brunei Morza Południowochińskiego. Między brzegami rzeki kursuje prom.
  Palau Selirong (pl. Namorzynowa Wyspa) – wyspa na Zatoce Brunei w dystrykcie Temburong w Brunei. Całość wyspy objęta jest ochroną w ramach Palau Selirong Forest Recreation Park.
  Palau Kitang – niewielka wyspa na Zatoce Brunei (Morze Południowochińskie) w mukimie Labu w dystrykcie Temburang w Brunei. Jest podłużnego kształtu, długości ok. 0,45 km i szerokości ok. 0,2 km. Położona jest u wybrzeży wyspy Palau Selirong, na wysokości ujścia rzeki Sungai Sigupang.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.63 sek.