• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zatoka Świętego Wawrzyńca

  Przeczytaj także...
  Baie des Chaleurs (ang. Chaleur Bay) – zatoka znajdująca się na Atlantyku, u wybrzeży Kanady, pomiędzy Półwyspem Gaspé a Nowym Brunszwikiem.Park Narodowy Kouchibougac (ang. Kouchibougac National Park, fr. Parc national Kouchibouguac) - park narodowy położony na wschodnim wybrzeżu prowincji Nowy Brunszwik w Kanadzie. Park został utworzony w 1969 na powierzchni 269 km. W parku można zobaczyć wydmy, laguny. Nazwa parku pochodzi od rzeki Kouchibouguac. W języku Mikmaków nazwa rzeki oznacza rzeka długich fal.
  Anticosti – wyspa na Atlantyku w ujściu rzeki Świętego Wawrzyńca, leżąca w prowincji Quebec w Kanadzie. Ma kształt zbliżony do silnie wydłużonej elipsy, o długości 217 km i maksymalnej szerokości 48 km. Mimo dużej powierzchni, wynoszącej 7892,52 km², wyspa ma obecnie tylko 266 stałych mieszkańców.

  Zatoka Świętego Wawrzyńca (fr. Golfe du Saint-Laurent, ang. Gulf of Saint Lawrence) – zatoka oraz estuarium położone u wschodnich wybrzeży Kanady. Jest ujściem mas wodnych, które z Wielkich Jezior Północnoamerykańskich poprzez Rzekę św. Wawrzyńca wpływają do Oceanu Atlantyckiego.

  Ristigouche (fr. Rivière Ristigouche, ang. Restigouche River) – rzeka w kanadyjskich prowincjach Nowy Brunszwik i Quebec.Cieśnina Cabota (ang. Cabot Strait, fr. Détroit de CabotNa mapach: 47°14′N 59°43′W/47,233333 -59,716667) – cieśnina oddzielająca Nową Fundlandię i wyspę Cape Breton. Łączy Ocean Atlantycki z Zatoką Świętego Wawrzyńca. Jej szerokość wynosi ok. 110 km.

  Rzeka wpływa do zatoki poprzez:

 • Cieśninę Jacques'a Cartiera pomiędzy regionem Quebecu Côte-Nord a północnym wybrzeżem Wyspy Anticosti
 • cieśninę Honguedo między południowym brzegiem wyspy Anticosti a półwyspem Gaspésie.
 • Zatoka jest otoczona z północy przez półwysep Labrador, ze wschodu przez Nową Fundlandię, z południa przez Nową Szkocję (szczególnie przez wyspę Cape Breton), i z zachodu przez quebecki półwysep Gaspésie i Nowy Brunszwik. W zatoce leżą: Wyspa Anticosti, Wyspa Księcia Edwarda i Wyspy Magdaleny.

  Côte-Nord – region administracyjny w prowincji Quebec, w Kanadzie. Obszar regionu graniczy od północy z Labradorem, ma również granicę z Nową Fundlandią w estuarium Rzeki Świętego Wawrzyńca. Côte-Nord podzielone jest na 5 regionalnych gmin hrabstwa oraz 52 gminy.Wyspy Magdaleny (fr. Îles de la Madeleine, ang. Magdalen Islands) − niewielki archipelag wysp w Zatoce Świętego Wawrzyńca w Kanadzie. Terytorialnie należą do prowincji Quebec, choć geograficznie wyspy te są bliższe prowincji Nowa Szkocja, głównie ze względu na pochodzenie etniczne mieszkańców i na dominujący tutaj język francuski. Ich łączna powierzchnia wynosi 205.53 km². Pierwszym Europejczykiem na wyspach był Jacques Cartier przybyły tu w 1534 roku. Pierwsze zasiedlenie tych terenów przez francuskich osadników nastąpiło w 1755 roku po deportacji Akadian z terenów Nowej Szkocji

  Zatoka łączy się z Atlantykiem poprzez:

 • Cieśninę Belle Isle między Labradorem a Nową Fundlandią
 • Cieśninę Cabota między Nową Fundlandią a wyspą Cape Breton
 • cieśninę Canso między wyspą Cape Breton Island a Nową Szkocją kontynentalną.
 • Należy zauważyć, że odkąd zbudowano groblę Canso Causeway w 1955, woda nie przepływa swobodnie przez cieśninę Canso.

  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.Park Narodowy Forillon (fr. Parc national Forillon, ang. Forillon National Park) - park narodowy położony we wschodniej części prowincji Quebec, w Kanadzie. Park został utworzony w 1970, na powierzchni 244 km. Krajobraz parku jest stosunkowo zróżnicowany. W jego skład wchodzą m.in. lasy, wydmy, klify, wodospady.

  Poza Rzeką Św. Wawrzyńca, zatokę zasila wiele innych rzek, z których większe to:

 • Miramichi
 • Natashquan
 • Ristigouche
 • Margaree
 • Humber
 • W wybrzeże zatoki wcinają się mniejsze, m.i.n:

 • Baie des Chaleurs
 • Miramichi Bay
 • St. George's Bay
 • Bay of Islands
 • W Zatoce znajduje się też oddzielająca Wyspę Księcia Edwarda od kontynentu cieśnina Northumberland.

  Pierwsza wymiana handlowa pomiędzy Europejczykami a mieszkańcami wybrzeży Zatoki Św. Wawrzyńca miała miejsce w Nowym Brunszwiku 7 lipca 1534.

  Wędrówki ptaków (migracje) – zjawisko przemieszczania się ptaków między dwoma obszarami (lęgowisko i zimowisko) spowodowane zmianami warunków atmosferycznych i co za tym idzie niedostępnością pokarmu. W klimacie tropikalnym wędrówka jest spowodowana zmianami pór: suchej i deszczowej. Poza wyjątkowymi przypadkami na zimowiskach ptaki nie przystępują do lęgów.Park Narodowy Gros Morne (ang. Gros Morne National Park, fr. Parc national du Gros-Morne) – park narodowy położony na zachodnim brzegu wyspy Nowa Fundlandia w prowincji Nowa Fundlandia i Labrador w Kanadzie. Park został utworzony w 1973 na powierzchni 1805 km².

  Wyspa Świętego Pawła znajdująca się na północny wschód od wyspy Cape Breton, jest określana jako "cmentarzysko zatoki" z powodu dużej liczby znajdujących się tam wraków statków.

  Na końcu półwyspu Gaspé w miejscowości Percé (Quebec) można zobaczyć znajdującą się w wodach zatoki skałę Rocher Percé.

  Wyspa Bonaventure na wschód od półwyspu Gaspésie, Île Brion i Rochers-aux-Oiseaux (znajdujące się na północny wschód od Wysp Magdaleny) są ważnymi miejscami związanymi z migracjami ptaków i znajdują się pod administracją Canadian Wildlife Service/Service canadien de la faune. Rząd Kanady utworzył kilka parków narodowych w obrębie estuarium Zatoki Św. Wawrzyńca. Są to:

  Cieśnina Belle Isle (ang. Strait of Belle Isle, fr. Détroit de Belle-Isle) leży w pn.-zach. części Atlantyku, między płw. Labrador a Nową Fundlandią, łączy Zatokę Św. Wawrzyńca z otwartym oceanem. U jej wejścia od strony Atlantyku znajduje się wyspa Belle Isle (25 km²), od której to cieśnina wzięła swą nazwę.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
 • Park Narodowy Forillon na wschodnim końcu Gaspésie
 • Park Narodowy Prince Edward Island na północnym wybrzeżu Wyspy Księcia Edwarda
 • Park Narodowy Kouchibouguac na północno-wschodnim wybrzeżu Nowego Brunszwiku
 • Park Narodowy Cape Breton Highlands na północnym krańcu wyspy Cape Breton
 • Park Narodowy Gros Morne na zachodnim wybrzeżu Nowej Fundlandii
 • Park Narodowy L’Archipel-de-Mingan na wybrzeżu quebeckiego regionu Côte-Nord.
 • Kanał Laurentański na dnie zatoki został uformowany podczas poprzednich zlodowaceń. Wtedy, kiedy poziom wody w oceanie był najniższy, szelf kontynentalny był poddawany erozji przez Rzekę Św. Wawrzyńca.

  Nowa Fundlandia (ang. Newfoundland, franc. Terre-Neuve, irl. Talamh an Éisc. łac. Terra Nova) – duża wyspa u wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej i jednocześnie najgęściej zaludniona część kanadyjskiej prowincji Nowa Fundlandia i Labrador. O wyspie tej potocznie mówi się, że "leży pośrodku Atlantyku", jednakże w rzeczywistości jest od niego oddalona o ok. 1000 km (współrzędne geograficzne: 49°00′N 56°00′W/49,000000 -56,000000). Wyspa Nowa Fundlandia pierwotnie nazwana została Terra Nova przez Wenecjanina w służbie brytyjskiej, Giovanniego Caboto (Johna Cabota), w 1497. Prowincja, w skład której wchodzi wyspa, również nosiła nazwę "Nowa Fundlandia" aż do 2001, kiedy to zmieniono ją na "Nowa Fundlandia i Labrador" (nieco później zmieniono w ślad za tym kod pocztowy z NF na NL).Rocher Percé - monolit znajdujący się w zatoce św. Wawrzyńca, u wschodniego krańca półwyspu Gaspé w Kanadzie. Ma około 430 m długości, około 90 metrów szerokości i blisko 90 metrów wysokości.

  Wybrzeże zatoki jest dość urozmaicone, od terenów płaskich po strome klify.

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Estuarium (z łaciny aestuarium ‘droga morska’) – poszerzone, lejkowate ujście rzeki, powstałe w wyniku działania pływów morskich.
  Park Narodowy Cape Breton Highlands (ang. Cape Breton Highlands National Park, fr. Parc national des Hautes-Terres-du-Cap-Breton) - park narodowy położony w północnej części prowincji Nowa Szkocja, w Kanadzie. Park został utworzony w 1936, na powierzchni 949 km. W pobliżu zachodniego wejścia do parku, nad Zatoką Świętego Wawrzyńca położona jest miejscowość Chéticamp oraz centrum informacyjne parku. Po wschodniej stronie parku, nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego w miejscowości Ingonish znajdują się plaże. Obszar parku składa się m.in. z gór, dolin, lasów, wodospadów, skalistych wybrzeży. Obszar ten znany jest jako Cape Breton Highlands.
  Nowa Szkocja (ang. Nova Scotia, fr. Nouvelle-Écosse) – prowincja Kanady leżąca nad Atlantykiem. Prowincja zajmuje całość półwyspu o tej samej nazwie, wyspę Cape Breton oraz szereg drobnych wysp. Nowa Szkocja graniczy od zachodu z Nowym Brunszwikiem. Prowincja ma połączenia promowe z Nową Fundlandią, Wyspą Księcia Edwarda, z Wyspami Magdaleny oraz ze stanem Maine. Stolicą, a zarazem największym miastem prowincji, jest Halifax.
  Quebec (fr. Québec) – prowincja Kanady. Quebec jest największą prowincją w Kanadzie pod względem powierzchni, a jeśli chodzi o liczbę ludności ustępuje jedynie Ontario. Na zachodzie graniczy z Ontario, na północy przez Zatokę Hudsona z terytorium Nunavut, na wschodzie z kontynentalną częścią Nowej Fundlandii i Labradoru oraz z Nowym Brunszwikiem. Od południa graniczy ze stanami USA: Nowy Jork, New Hampshire, Vermont i Maine. Największym miastem prowincji jest Montreal. Inne duże miasta: Québec (stolica prowincji), Trois-Rivières, Sherbrooke i Drummondville.
  Wielkie Jeziora – system pięciu jezior pochodzenia tektoniczno-polodowcowego w Ameryce Północnej, na pograniczu Kanady i USA. W skład systemu wchodzą następujące jeziora:
  Cape Breton (franc.: île du Cap-Breton, gaelicki szkocki: Eilean Cheap Breatuinn, Míkmaq: Únamakika) – wyspa na Oceanie Atlantyckim u północnych wybrzeży Ameryki Północnej. Powierzchnia 10 311 km², 147 454 mieszkańców (2001). Nazwa wyspy nawiązuje do europejskiego regionu, Bretanii. Współrzędne geograficzne: 46°10′N 60°45′W/46,166667 -60,750000.
  Péninsule de la Gaspésie (ang. Gaspé Peninsula) - półwysep w Kanadzie, między ujściem rzeki św. Wawrzyńca a zatoką Baie des Chaleurs.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.