Zasilanie Phantom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zasilanie Phantom (zwykle oznaczane jako P48 lub 48V) – metoda zasilania napięciem stałym urządzeń audio. Energia jest przesyłana za pomocą kabla tymi samymi żyłami, którymi przesyłany jest sygnał. Najczęściej stosowane do zbiorowego zasilania mikrofonów pojemnościowych, ale też czasami aktywnych DI-boxów, głośników i innych urządzeń. Źródłami zasilania są najczęściej miksery i przedwzmacniacze mikrofonowe.

DI-Box (ang. Direct Box, DI unit, DI box), (czyt. "Daj-boks" lub "Di-aj-boks") – Urządzenie stosowane w systemach audio, którego głównym zdaniem jest symetryzacja sygnału. Dzięki symetryzacji sygnału, staje się on bardziej odporny na zakłócenia, dzięki czemu można go przesyłać na duże odległości. Posiada on także funkcję separacji sygnałów wejścia od wyjścia. W praktyce zabezpiecza to przed powstawaniem tzw. pętli masy , czyli eliminuje przydźwięk sieciowy. Trzecią funkcją di-boksów jest tłumienie sygnału, co umożliwia dopasowanie sygnału do wejścia.Mikser w elektroakustyce: stół mikserski, konsoleta mikserska – centralny punkt toru elektroakustycznego, do którego podłączone są źródła sygnału elektroakustycznego, takie jak mikrofony, elektrofony, magnetofony i umożliwiający zmianę parametrów doprowadzonego sygnału, jak np. uwypuklenie lub stłumienie określonych zakresów częstotliwości, wprowadzanie efektów brzmieniowych oraz regulacja głośności. Służy również często jako dystrybutor sygnału do innych urządzeń za pomocą przyłączy analogowych lub cyfrowych. Jest podstawowym narzędziem pracy realizatorów dźwięku oraz DJ-ów.

Informacje techniczne[ | edytuj kod]

Główną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że zasilanie biegnie tym samym kablem co sygnał audio, równocześnie nie wpływając na niego. Wynika to z faktu, że dla przesyłu symetrycznego informacja zawarta jest jedynie w różnicy sygnałów między kanałami. W złączu mikrofonowym XLR napięcie Phantom jest podawane na oba piny sygnałowe (2 i 3) względem masy (1) przez parowane rezystory 6,8 z tolerancją 0,4% (w profesjonalnych rozwiązaniach są to dwa rezystory 6.81k o tolerancji 1% każdy). Sygnał audio przesyłany jest zaś między pinami 2 i 3, więc nawet na włączonym zasilaniu Phantom można używać zwykłych mikrofonów dynamicznych i innych urządzeń pod warunkiem, że mają one wyjścia symetryczne. Niesymetryczne źródła nie będą poprawnie współpracować i mogą zostać uszkodzone, natomiast samo zasilanie Phantom wytrzyma nawet pełne zwarcie, gdyż napięcie jest podawane przez rezystory o odpowiednim zapasie mocy.

Bias (elektronika) - niezerowa wartość (napięcia lub prądu) w różnych punktach układu elektronicznego w celu zapewnienia poprawnej pracy. Może też być skutkiem działania danego układu (na ogół niepożądanym), np. na skutek upływności kondensatora w jakimś miejscu pojawia się składowa stała napięcia.Przedwzmacniacz mikrofonowy – urządzenie służące do zwiększenia poziomu sygnału mikrofonowego (zazwyczaj rzędu miliwoltów) do wartości zbliżonych do poziomu liniowego. Mimo że w założeniu urządzenia te mają służyć jako wzmacniacz małej czestotliwości (m.cz.), często ich niedoskonałości wykorzystywane są w procesie kreowania brzmienia. Mogą być również elementem większej całości, czyli toru mikrofonowego (samodzielnego lub będącego elementem miksera), zawierającego dodatkowe procesory sygnałowe, takie jak bramki szumów, filtry, kompresor, deesser, korektor parametryczny, limiter.

Napięcie zasilania Phantom zwykle przyjmuje wartość 48 V, ale czasem jest niższe i wówczas oznaczane jako P24 dla 24 V lub P12 dla 12 V. Pierwsze mikrofony pojemnościowe były zasilane napięciem od 9 do 12 V.

Większość kart dźwiękowych w komputerach współpracuje z mikrofonami elektretowymi podłączanymi linią niesymetryczną. Nie jest to jednak technika Phantom, lecz tzw. bias. W technice tej wykorzystywany jest tylko jeden przewód, a typowy poziom napięcia to 1,5 do 9 V. Zasilanie stałym napięciem w przypadku mikrofonów elektretowych nie służy do polaryzacji okładek kondensatora, tylko do zasilania wbudowanego przedwzmacniacza, dlatego może być dużo niższe.

Om (Ω) – jednostka rezystancji w układzie SI (jednostka pochodna układu SI). Nazwa om pochodzi od nazwiska niemieckiego fizyka Georga Ohma.Głośnik – przetwornik elektroakustyczny (odbiornik energii elektrycznej) przekształcający prąd elektryczny w falę akustyczną. Idealny głośnik przekształca zmienny prąd elektryczny o odpowiedniej częstotliwości na falę akustyczną proporcjonalnie i liniowo. Rzeczywisty zakres częstotliwości, w którym głośnik wytwarza falę ciśnienia proporcjonalnie do napięcia (z dopuszczalnym odchyleniem) nazywa się pasmem przenoszenia głośnika.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Phantom Power and Bias Voltage: Is There A Difference? (ang.). www.shure.com. [dostęp 2010-09-01].
Warto wiedzieć że... beta

Mikrofon elektretowy – odmiana mikrofonu pojemnościowego, którego membrana albo nieruchoma okładzina wykonana jest z elektretu - dielektryka o trwałej polaryzacji elektrycznej. Niski koszt produkcji i prostota zasilania (zbędne napięcie polaryzujące - typowo 48V) spowodowały powszechność zastosowań w tanim sprzęcie powszechnego użytku, co przydało im złą sławę mikrofonów o niskiej jakości. Tani sprzęt rzeczywiście nie stawiał wymagań jakościowych, więc mikrofony w tym sprzęcie również nie musiały być dobrej jakości, choćby ze względów ekonomicznych. Jednak nawet najsłabsze jakościowo mikrofony elektretowe i tak były nieporównanie lepsze od najlepszych mikrofonów węglowych (powszechnie stosowanych dawniej w telefonii stacjonarnej) pod względem takich parametrów jak pasmo przenoszenia, czy zniekształcenia nieliniowe. Obecnie praktycznie każde urządzenie typu telefon (zarówno komórkowy jak i stacjonarny), domofon, palmtop, kamera wideo zawiera mikrofon elektretowy. Olbrzymia skala produkcji spowodowała dalsze obniżenie cen. Zadziałał efekt psychologiczny - coś, co jest tanie, nie może być dobre. Jednak współczesne najlepsze mikrofony elektretowe skutecznie rywalizują z klasycznymi mikrofonami pojemnościowymi (nawet polaryzowanymi napięciem do 200V). w zakresie wysokiej czułości, długoterminowej stabilności i ultrapłaskiej charakterystyki przenoszenia wymaganej od mikrofonów pomiarowych. Dlatego mikrofony elektretowe są używane w profesjonalnych miernikach poziomu dźwięku, także tych najwyższej klasy, tzn. klasy 1 (norma IEC 61672).
Kondensator elektrolityczny – typ kondensatora, w którym rolę jednej z elektrod pełni elektrolit. Pozwala na pozyskanie większej pojemności w stosunku do wielkości niż inne rodzaje kondensatorów.
Wolt – jednostka potencjału elektrycznego, napięcia elektrycznego i siły elektromotorycznej, używana w układach jednostek miar SI, MKS i MKSA, oznaczana V.

Reklama