• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zasada trzech fauli

  Przeczytaj także...
  Dziesiątka (ang.: ten-ball) to mało popularna odmiana bilardu, a właściwie wariant dziewiątki. Jest zaliczana do bilardów amerykańskich. Jest przeznaczona dla 2-3 graczy w dowolnym stopniu zaawansowania.Dziewiątka – jedna z odmian gry w bilard. Gra w dziewiątkę jest rozgrywana na takim samym stole jak ósemka. Zasadnicza różnica polega na ilości bil i kolejności ich wbijania. Do gry w dziewiątkę używanych jest dziewięć kolorowych kolejno ponumerowanych bil (z czego najważniejszą rolę odgrywa właśnie bila z numerem 9) oraz biała bila rozgrywająca.
  Bilard (ang. billiards, pool) – gra rozgrywana na pokrytym suknem stole, która polega na uderzaniu bil, czyli kul wykonanych z odpowiedniego materiału i o określonych parametrach, za pomocą kija. Istnieje wiele gier bilardowych, których zasady różnią się rozmiarami stołu, liczbą używanych bil, ich oznaczeniami (np. kolorami) itp. Zazwyczaj w grze uczestniczą dwie osoby, rozgrywające bile na przemian, zwykle wykonując ruchy do popełnienia pierwszego błędu.

  Zasada trzech fauli (język angielski: three fouls rule) to popularna zasada obowiązująca w niektórych odmianach bilarduósemce, dziewiątce, czternaście plus jeden oraz we większości gier na nich opartych (np. w dziesiątce), a także w snookerze oraz ósemce angielskiej.

  Czternaście plus jeden (ang.: straight pool, spotyka się również zapis 14.1) – to odmiana bilardu, w której biorą udział dwie osoby lub dwie drużyny. Jako sport jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych oraz w niektórych krajach Azji – np. w Japonii lub na Filipinach.Faul (ang. foul) – umyślne lub przypadkowe zagranie niezgodne z przepisami gry, karane zgodnie z przepisami obowiązującymi w danej dziedzinie sportu.

  Polega ona na tym, że kiedy gracz popełni trzy faule z rzędu, nie wykonując pomiędzy nimi żadnego udanego zagrania, przegrywa on grę (w czternaście plus jeden nie przegrywa się gry, tylko otrzymuje się 15 punktów ujemnych, a bile są ustawiane w trójkącie po raz kolejny). W snookerze oraz dziewiątce po drugim faulu popełnionym przez zawodnika sędzia ma obowiązek ostrzec go i ewentualnie podać mu jakieś wskazówki dotyczące zagrania. Inaczej jest w ósemce angielskiej, gdzie sędzia nie może udzielać zawodnikowi żadnych rad w decydujących momentach gry. Warto podkreślić, że w snookerze zasada trzech fauli obowiązuje tylko przy otwartej sytuacji na stole, to znaczy wtedy, gdy zawodnik może trafić bilą białą w bilę zagrywaną centralnie w środek.

  Sędzia sportowy, arbiter − osoba, która czuwa nad prawidłowym przebiegiem konkurencji i przestrzeganiem zasad gry, przyznająca i zatwierdzająca zdobyte punkty. W grach zespołowych sygnalizuje faule oraz inne błędy i przewiniena. Decyzje sędziego sportowego nie podlegają anulowaniu przez ich przełożonych i są rozstrzygające u bukmacherów.Trójkąt (język angielski: rack) to przyrząd używany w wielu odmianach bilardu do ustawiania bil na stole bilardowym na początku meczu. Jest to rama wykonana najczęściej z drewna lub plastiku, która w większości odmian bilarda ma kształt trójkąta (np. w ósemce, ósemce angielskiej, snookerze czy czternaście plus jeden). Jedyną grą bilardową, w której paradoksalnie „trójkąt” ma kształt rombu, jest dziewiątka.
  Ósemka angielska (ang. english pool lub english eight-ball) to mało popularna odmiana bilardu, a właściwie wariant zwykłej ósemki. Bez względu na nazwę, zaliczana do bilardów amerykańskich. Jest bardzo popularna w Wielkiej Brytanii oraz w Irlandii, gdzie jest nazywana bilardem irlandzkim (ang. irish pool).Ósemka (ang. eight ball) – rodzaj gry w bilard dla dwóch graczy, każdy gracz wbija bile swojego koloru (pełne lub połówki) do łuz. Kiedy wbije wszystkie swoje bile, musi wbić czarną bilę oznaczoną numerem 8 do zadeklarowanej łuzy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Snooker – gra bilardowa, rozgrywana na stole do bilardu angielskiego (wymiary ok. 3,6 m x 1,8 m), z sześcioma kieszeniami (cztery w rogach oraz dwie znajdujące się w połowie dłuższych band stołu). W grze uczestniczą dwie strony (dwóch zawodników, dwie drużyny).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.