• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Publiczny transport zbiorowy – powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej linii lub sieci transportowej.Targ Rybny (kaszub. Rëbi Rënk; niem. Fischmarkt) – plac targowy w Gdańsku. Położony jest w północno-zachodnim narożniku Głównego Miasta, nad Motławą, w pobliżu dawnego zamku krzyżackiego.

  Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku (ZTM) – jednostka pomocnicza samorządu Gdańska, zajmująca się organizacją i zarządzaniem pasażerskim zbiorowym transportem miejskim. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku jest jednostką budżetową Miasta Gdańska. Został powołany decyzją Rady Miasta Gdańska w dniu 17 lutego 2005 r. Do zadań jednostki należy organizacja przewozów komunikacji miejskiej w Gdańsku oraz na mocy porozumień – w gminach sąsiednich.

  Górki Zachodnie (niem. Westlich-Neufähr) – osiedle w Gdańsku, na wschodzie wyspy Stogi, w dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie. Zostały przyłączone w granice administracyjne miasta w 1914.Rozkład jazdy – opis ruchu metra, pociągów, tramwajów, trolejbusów lub autobusów wraz ze wszystkimi warunkami i informacjami istotnymi dla jego organizacji i prowadzenia. Rozkład jazdy przeznaczony do wykorzystania przez pracowników przewoźnika nazywamy służbowym rozkładem jazdy.

  Decyzja o powołaniu miała związek z panującymi w Polsce i na świecie tendencjami do rozdzielania funkcji organizacyjnych od przewozowych. Doświadczenia zbierane podczas wprowadzania takich rozwiązań dowiodły, że proces ten sprzyja poprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej.

  W 2006 ZTM rozpoczął organizowanie połączeń wodnych (zob. Tramwaj wodny ZTM w Gdańsku). Obecnie eksploatowane są trasy łączące Żabi Kruk w Gdańsku z Westerplatte oraz Targ Rybny z Górkami Zachodnimi.

  Gdański tramwaj wodny – tramwaj wodny Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku pływający po wodach śródlądowych Gdańska, a do końca sezonu letniego 2012 także między Gdańskiem, Sopotem, Helem i (od 20.06.2009) Wyspą Sobieszewską. Przedsięwzięcie finansowane jest przez samorząd miasta Gdańska oraz projektu „Program ożywienia dróg wodnych w Gdańsku" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 2007-2013. Tramwaje wodne pływają w okresie od maja do września.Westerplatte – półwysep w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. Symbol wybuchu II wojny światowej.

  ZTM jest organem zarządzającym Systemem Informacji Pasażerskiej w Gdańsku.

  Spis treści

 • 1 Zadania
 • 2 Inne kompetencje ZTM
 • 3 Linie obsługiwane przez ZTM
 • 4 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.