Zarodziec pasmowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Zarodziec malaryczny)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .takson-zwierzeta .naglowek{color:black!important;background:#d3d3a4!important}.mw-parser-output .takson-rosliny .naglowek{color:black!important;background:#90ee90!important}.mw-parser-output .takson-grzyby .naglowek{color:black!important;background:#add8e6!important}.mw-parser-output .takson-protozoa .naglowek{color:black!important;background:#f0e68c!important}.mw-parser-output .takson-chromalveolata .naglowek{color:black!important;background:#adff2f!important}.mw-parser-output .takson-excavata .naglowek{color:black!important;background:#f0e68c!important}.mw-parser-output .takson-amoebozoa .naglowek{color:black!important;background:#ffc8a0!important}.mw-parser-output .takson-opisthokonta .naglowek{color:black!important;background:#e0d0b0!important}.mw-parser-output .takson-sar .naglowek{color:black!important;background:Moccasin!important}.mw-parser-output .takson-bakterie .naglowek{color:black!important;background:#d3d3d3!important}.mw-parser-output .takson-archeony .naglowek{color:black!important;background:#f3e0e0!important}.mw-parser-output .takson-eukarionty .naglowek{color:black!important;background:#faf0e6!important}.mw-parser-output .takson-inne .naglowek{color:white!important;background:red!important}

Zarodziec pasmowy, zarodziec malaryczny (Plasmodium malariae) – gatunek pierwotniaka zaliczany do gromady krwinkowców (Haemosporidia), pasożytujący w czerwonych krwinkach człowieka.

Liza (gr. lysis - rozpuszczenie) – w biologii jest to rozpad obłonionych elementów (zwykle komórek) poprzez dezintegrację błony i wylanie się zawartości do środowiska.Schizont – jedna z form rozwojowych części pierwotniaków, głównie niektórych sporowców. Wielojądrowa forma bezpłciowa, powstała w wyniku schizogonii. Rozpada się na jednojądrzaste merozoity.

Zarodziec pasmowy jest jednym z gatunków Plasmodium, które wywołują u ludzi malarię. Choroba roznosi się ze śliną komarów z rodzaju Anopheles, najczęściej (komara widliszka). Plasmodium malariae wywołuje odmianę malarii nazywaną zimnicą czterodniową lub czwartaczką (malaria quartana), ze względu na pojawianie się napadów gorączki co 96 godzin (czyli co czwarty dzień).

Erytrocyt (gr. erythros czerwony + kytos komórka), krwinka czerwona, czerwone ciałko krwi – morfotyczny składnik krwi, którego głównym zadaniem jest przenoszenie tlenu z płuc do pozostałych tkanek organizmu.Węzły chłonne (limfatyczne) (łac. nodi lymphatici) - licznie występujące struktury leżące na przebiegu naczyń limfatycznych. Główną funkcją węzłów jest filtracja zawartej w nich limfy oraz udział w wytwarzaniu przeciwciał. Likwidując drobnoustroje stanowią ważny element układu immunologicznego.

U zarodźca pasmowego występuje złożona przemiana pokoleń, w której człowiek jest żywicielem pośrednim, a komar ostatecznym. Samica komara wprowadza do krwi człowieka sporozoity. Te przedostają się do hepatocytów i węzłów chłonnych, gdzie przekształcają się w schizonty i podczas schizogonii wytwarzają merozoity. Merozoity z kolei atakują erytrocyty, w których znów osiągają stadium schizontów i produkują kolejną porcję merozoitów, doprowadzając w końcu do lizy komórki. Po kilku takich cyklach schizogonii niektóre merozoity osiągają stadium gametocytów. Te zostają wessane razem z krwią przez kolejnego komara, gdzie przekształcają się w mikrogamety, które po gamii tworzą ruchliwą ookinetę. Ookineta w końcu przekształca się w oocystę, która daje życie kolejnym sporozoitom, które w krwi człowieka ponownie rozpoczną cykl.

Schizogonia - typ bezpłciowego rozmnażania się niektórych pierwotniaków. Polega na wielokrotnym podziale jądra komórkowego, a dopiero później na podziale cytoplazmy. Jest przez to nazywana podziałem wielokrotnym. Taki sposób rozmnażania umożliwia powstanie w krótkim czasie dużej liczby osobników potomnych, co ma znaczenie w rozprzestrzenianiu się gatunku.Wydawnictwo Naukowe PWN SA – wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1951, w obecnej formie prawnej działające od 1997. Wydawnictwo Naukowe PWN SA stanowi jednostkę dominującą Grupy kapitałowej PWN, w skład której wchodzi kilkanaście przedsiębiorstw, głównie wydawnictw.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Jolanta Hempel-Zawitkowska: Zoologia dla uczelni rolniczych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007, s. 33. ISBN 978-83-01-15076-1.
 2. Materiały do ćwiczeń z parazytologii dla studentów farmacji. s. 31.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Parazytologia i akroentomologia medyczna. Antoni Deryło (red.). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2002, s. 130-131. ISBN 83-01-13804-1.
 • Biologia zakres rozszerzony, I klasa liceum. Gdynia: Operon, 2006. ISBN 83-7461-147-2.
 • Zarys parazytologii lekarskiej. Warszawa: Państwowy zakład wydawnictw lekarskich, 1979. ISBN 83-200-0035-1.
 • Emilia Andrzejewska-Golec: Materiały do ćwiczeń z parazytologii dla studentów farmacji. Łódź: Uniwersytet Medyczny : na zlec. Senackiej Komisji ds. Wydawnictw Uniwersytetu Medycznego, 2004. ISBN 83-88940-22-8.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Obraz zakażonej komórki
 • Zarodziec (Plasmodium) - rodzaj jednokomórkowego pierwotniaka pasożytniczego. Przedstawiciele rodzaju Plasmodium wywołują malarię u gadów, ptaków i ssaków (w tym ludzi). Wszystkie gatunki są przenoszone przez komary.Komar widliszek, widliszek plamistoskrzydły (Anopheles maculipennis) – występujący w krajach klimatu tropikalnego i subtropikalnego, także w klimacie umiarkowanym, gatunek owada z rodziny komarowatych (Culicidae), rzędu muchówek. Obok komara brzęczącego najbardziej rozpowszechniony komar na terenie Polski.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hepatocyt, komórka wątrobowa – wieloboczna komórka, stanowiąca podstawowy element strukturalny miąższu wątroby. Hepatocyty tworzą ok. 80% masy tego narządu. Rozmiary ok. 20–30 µm.
  Oocysta – zygota powstała w wyniku gamogonii po połączeniu się mikrogamety z makrogametą u apikompleksów. Po zapłodnieniu zygota otacza się grubą osłonką. Następnie podczas sporulacji – podziału zygoty – powstają sporoblasty oraz ewentualnie ciało resztkowe. Sporoblasty otaczają się oddzielnymi osłonami, a następnie, zależnie od rodzaju, przekształcają się w jedną lub kilka sporocyst. Dalszy podział jądra i cytoplazmy w sporocystach prowadzi do powstania sporozoitów. Niezależnie od nich, powstają czasem ciała resztkowe sporocysty, których ilość jest zmienna. Po zakończeniu sporulacji oocysta jest nazywana sporulowaną oocystą. Sporulacja oocysty może przebiegać w organizmie żywiciela lub w środowisku zewnętrznym. Sporulowana oocysta jest formą inwazyjną.

  Reklama