• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zarębek

  Przeczytaj także...
  Piwniczna-Zdrój (do 6 lutego 1998 Piwniczna) – miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Piwniczna-Zdrój. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa nowosądeckiego. W skład gminy wchodzi 6 sołectw: Kokuszka, Głębokie, Młodów, Wierchomla, Łomnica-Zdrój, Zubrzyk oraz siedem miejscowości. Według danych z 30 czerwca 2010 miasto liczyło 5825 mieszkańców.Cyrhlenie (także czyrhlenie, czerhlenie, cerhlenie, cerchlenie) – rodzaj gospodarki żarowej polegający na otrzymywaniu polan przez wypalanie lasu. Wypalanie lasu było najprostszym, wymagającym najmniej wysiłku sposobem otrzymania polany, jednak bynajmniej nie tak łatwym, jak mogłoby się to wydawać. Należało to zrobić tak, aby otrzymać polanę tylko na zaplanowanym, nadającym się do tego celu obszarze, nie spalić zaś całego lasu.
  Zawoja – wieś w Polsce największa pod względem powierzchni, uważana jest także za drugą najdłuższą (po Ochotnicy), położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Zawoja.
  Zarębek Czerteż w Piwnicznej-Zdroju

  Zarębek – dawna jednostka osadnicza powstająca w lesie, z dala od już zabudowanych terenów. Zarębki stanowiły po prostu polanę otrzymaną najczęściej przez wyrąb, czasami przez cyrhlenie, na której budowano domy i uprawiano pole. Z czasem, w wyniku rozrastania się, niektóre z zarębków połączyły się z resztą wsi, czasami jednak ukształtowanie terenu to uniemożliwiało i nadal istnieją zarębki znajdujące się na polanach, z dala od zabudowanych terenów.

  Karpaty (51-54) (węg. Kárpátok; rum. Carpaţi; ukr. i serb. Карпати; czes. i słow. Karpaty) – łańcuch górski w środkowej Europie (jeden z największych w tej części świata), ciągnący się łukiem przez terytoria Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Serbii i Rumunii. Najwyższy szczyt Gerlach ma wysokość 2655 m n.p.m.Jednostka osadnicza – wyodrębniony przestrzennie obszar zabudowy mieszkaniowej wraz z obiektami infrastruktury technicznej zamieszkany przez ludzi.

  Powstawanie zarębków było szczególnie charakterystyczne dla osadnictwa w Karpatach. Nazwy zarębek zachowały się tutaj licznie w nazwach przysiółków wielu miejscowości. Wiele oddalonych od wsi i położonych wysoko w górach zarębków znajduje się np. w miejscowościach Piwniczna-Zdrój czy Zawoja.

  Przysiółek – skupisko kilku gospodarstw położonych poza zabudową stanowiącą integralną część wsi. Również mała wioska.Czerteż – polana i osiedle miejscowości Piwniczna-Zdrój . Znajduje się w Paśmie Radziejowej Beskidu Sądeckiego, na bocznym grzbiecie opadającym z masywu Małego Rogacza w południowo-wschodnim kierunku do doliny potoku Czercz. Grzbiet ten oddziela dolinę potoku Międzybrodzie od doliny innego potoku bez nazwy (obydwa są dopływami Czercza). Polana położona jest na dość stromym stoku, na wysokości około 810-910 m n.p.m.. Jest jedną z licznych polan miejscowości Piwniczna-Zdrój i powstała, jako tzw. zarębek: w wyniku wyrąbania lasu przez pierwszych osadników w miejscu odległym od zajętych już przez pola uprawne i zabudowania dogodniejszych terenów w dolinie Poradu i Czercza. Bogdan Mościcki, autor przewodnika „Beskid Sądecki i Małe Pieniny” nazywa te polany „żyjącymi górami”. Przez długi czas ich mieszkańcy utrzymywali się z pasterstwa i uprawy jałowej i płytkiej gleby w trudnych, górskich warunkach. Obecnie na polanie Czerteż znajduje się jedno gospodarstwo.

  Przypisy

  1. Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.
  2. Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004. ISBN 83-89188-19-8.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.