• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zapora Morvi

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Zbiornik wodny – zagłębienie terenu wypełnione wodą stojącą (w przeciwieństwie do cieków – wód płynących).
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Zapora Morvi – zapora wodna na rzece Manchhu w Indiach (stan Gujarat). 11 sierpnia 1979 doszło do jej przerwania, w wyniku czego ściana wody, która runęła z potężną siłą ze zbiornika nad zaporą zniszczyła miasto Morvi, zabijając według różnych źródeł od 1500 do 12000 osób.

  Zapora Vajont – zapora wodna w Dolomitach w regionie Friuli-Wenecja Julijska w północnych Włoszech (ok. 100 km na północ od Wenecji). Wybudowana w latach 1956-61 na rzece Vajont, dopływie Piawy. Znana w związku z największą w historii katastrofą zapory wodnej, która wydarzyła się w 1963 r.Mancchu (Machchhu, Machhu) – rzeka w zachodnich Indiach, w stanie Gujarat. Leży nad nią miasto Morvi. Dawniej znajdowała się na niej zapora wodna Morvi. 12 sierpnia 1979 doszło do jej wysadzenia, w wyniku czego ściana wody, która runęła z potężną siłą ze zbiornika nad zaporą zniszczyła miasto Morvi, zabijając według różnych źródeł od 1500 do 12000 osób.

  Zobacz też[]

 • Zapora Malpasset (Francja)
 • Zapora Vajont (Włochy)
 • Zapora Austin (USA)
 • Morvi (czasem spotykana jest też nazwa Morbi) - miasto w zachodnich Indiach, w stanie Gujarat. Położone jest nad rzeką Manchhu. Dawniej w jego pobliżu znajdowała się Zapora wodna Morvi. 12 sierpnia 1979 doszło do jej wysadzenia, w wyniku czego ściana wody, która runęła z potężną siłą ze zbiornika nad zaporą zniszczyła miasto, zabijając według różnych źródeł od 1500 do 12000 osób.Gudźarat (hindi गुजरात, trb.: Gudżarat, trl.: Gujarāt; gudżarati ગુજરાત; ang. Gujarat) – drugi po stanie Maharasztra najbardziej uprzemysłowiony stan w Indiach. Leży w północno-zachodniej części kraju. Jego stolicą jest Gandhinagar, zaś największym miastem – Ahmadabad.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zapora wodna – rodzaj budowli hydrotechnicznej, bariera przegradzająca dolinę rzeki w celu spiętrzenia wody, zwykle betonowa, żelbetowa lub ziemna.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Zapora Malpasset była zaporą łukową wybudowaną na rzece Reyran, 7 km na północ od Fréjus, w departamencie Var, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże w południowo-wschodniej Francji. 2 grudnia 1959 zapora została przerwana, w wyniku czego śmierć poniosło kilkaset osób (według różnych źródeł od 361 do 510).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.