• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zapora Hebgen

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Trzęsienie ziemi w Yellowstone (również trzęsienie ziemi nad Jeziorem Hebgen) miało miejsce 17 sierpnia 1959 roku o godzinie 23:17 w południowo-zachodniej części stanu Montana. Siła trzęsienia ziemi według zapisów wyniosła od 7,3 do 7,5 stopni w skali Richtera. Wstrząsy spowodowały wystąpienie ogromnego osuwiska, które spowodowało śmierć 28 osób, a straty materialne zostały oszacowane na 11 mln dolarów amerykańskich. Ponadto osuwisko spowodowało zablokowanie koryta rzeki Madison i w rezultacie powstało jezioro Earthquake Lake. Trzęsienie ziemi było również odczuwalne w sąsiednich stanach: Idaho i Wyoming.
  Zapora wodna – rodzaj budowli hydrotechnicznej, bariera przegradzająca dolinę rzeki w celu spiętrzenia wody, zwykle betonowa, żelbetowa lub ziemna.
  Uszkodzona zapora po trzęsieniu ziemi z 1959 roku.

  Zapora Hebgen (ang. Hebgen Dam) – ziemna zapora wodna o podstawie betonowej zlokalizowana na rzece Madison w stanie Montana (Stany Zjednoczone). Wysokość zapory wynosi 26 m, długość 220 m. Zapora jest zarządzana przez PPL Montana, głównym zadaniem zapory jest magazynowanie nadmiaru wody i regulacja poziomu wody na rzece Madison oraz produkcja energii elektrycznej. Przepływ wody przez zaporę wynosi 25 m³ na sekundę.

  Madison - rzeka przepływająca przez stany Wyoming i Montana w Stanach Zjednoczonych. Długość około 295 km. Bierze początek z połączenia rzek Firehole i Gibbon w Parku Yellowstone w hrabstwie Park w Wyoming. Łącząc się z rzekami Jefferson i Gallatin w Missouri Headwaters State Park w pobliżu miasta Three Forks w stanie Montana tworzy oficjalny początek rzeki Missouri.

  Zapora została wybudowana w 1914 roku, w wyniku jej powstania na rzece zostało utworzone sztuczne jezioro Hebgen. W trakcie trzęsienia ziemi z 1959 roku tama została uszkodzona.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Hebgen Lake (ang.). PPL Montana. [dostęp 2011-09-17].
  2. Dam Failures, Dam Incidents (Near Failures) (ang.). Association of State Dam Safety Officials. [dostęp 2011-09-17].
  3. Hebgen Lake (ang.). Montana Official Travel Site. [dostęp 2011-09-17].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.811 sek.