• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zanieczyszczanie się kałem

  Przeczytaj także...
  DSM-IV (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) – klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego - APA. DSM-IV jest też obowiązującym standardem w armiach NATO. Jest umieszczona m.in. w wydanej w języku polskim publikacji "Kryteria Diagnostyczne według DSM-IV-TR", stanowiącym przekład najnowszej, poprawionej wersji czwartego wydania pod redakcją prof. Jacka Wciórki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Nowa wersja DSM V, została wydana 18 maj 2013.Psychoedukacja – metoda kształcenia edukacji adresowana do ludzi, którzy żyją z zaburzeniami psychicznymi stanu zdrowia.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Zanieczyszczanie się kałem (łac. encopresis) nieorganiczne – zaburzenie polegające na powtarzającym się oddawaniu stolca, mimowolnym, w miejscach do tego nieprzeznaczonych (niezgodnych z standardami społeczno-kulturowymi). Może występować jako jeden objaw izolowany, ale może też istnieć w przebiegu innych zaburzeń psychiatrycznych.

  Epidemiologia[]

  Według DSM-IV zjawisko to występuje u 1% dzieci w wieku 5 lat, częściej u chłopców niż u dziewcząt (w stosunku 3:1).

  Etiologia[]

  Zaburzenie uwarunkowane psychicznie.

  Leczenie[]

  Główny nacisk w leczeniu kładzie się na psychoedukację i trening behawioralny. Istnieją opisane próby stosowania, z dobrym skutkiem, leczenia farmakologicznego.

  Bibliografia[]

 • Adam Bilikiewicz, Stanisław Pużyński, Jacek Wciórka, Janusz Rybakowski: Psychiatria. T. 2. Wrocław: Urban & Parner, 2003, s. 689. ISBN 83-87944-72-6.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.