• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zaminowo

  Przeczytaj także...
  Województwo białostockie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998, położone w północno-wschodniej Polsce.Powiat bielski, ros. Бельский уезд – jeden z powiatów w guberni grodzieńskiej Imperium Rosyjskiego w latach 1796-1915, utworzony na ziemiach zabranych I Rzeczypospolitej. Siedziba - Bielsk Podlaski.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Zaminowowieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Dziadkowice.

  Historia[ | edytuj kod]

  Wieś powstała w połowie XVI wieku jako Zamianowo, która to nazwa wiąże się z jej powstaniem. W latach 1549-1553 w ramach dzierżaw królewskich zostały zamienione pomiędzy magnatami, dobra Sielec (w tym obecne tereny Zaminowa) na Suraż. Nowy właściciel rozpoczął akcję osiedleńczą i już z 1558 roku pochodzi wzmianka nt. wsi w granicach starostwa brańskiego. Była to osada niewielka, jeszcze w 1580 w Zaminowie i Sielcu były tylko 4 uprawiane włóki.

  Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Dołubowie – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji drohiczyńskiej w Dekanacie Brańsk.Powiat siemiatycki – powiat w Polsce (województwo podlaskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Siemiatycze. Powiat położony jest na południu województwa podlaskiego. Graniczy z Białorusią, podlaskimi powiatami hajnowskim, bielskim i wysokomazowieckim, lubelskim powiatem bialskim, mazowieckimi powiatami łosickim, siedleckim i sokołowskim. Południową granicę powiatu, z województwami lubelskim i mazowieckim wyznacza rzeka Bug.

  W 1664 r. wieś przechodzi z królewszczyzny na własność prywatną szlacheckiej rodziny Obrąpalskich, kolejni właściciele nie są ustaleni. Wiadomo jednak, że w 1861 r. chłopi z Zaminowa zostali uwłaszczeni.

  W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego z 1895 r. nt. wsi czytamy: "Zamianowo, wieś włościańska, powiat bielski, gubernia grodzieńska, w 2 okręgu polskim, gmina Aleksin, parafia Dołubów, 1861 roku miała 69 mieszkańców katolików, o 27 wiorst od Bielska, 269 dziesięcin włościańskich".

  Gmina Dziadkowice – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  W latach 1919-34 wieś należała do gminy Widźgowo. W 1921 roku liczyła 33 domy i 178 mieszkańców, w tym 10 prawosławnych. Na północnych krańcach wsi przed wojną stał wiatrak. W pobliżu istniała jeszcze "Zamianowo osada" z jednym domem i 6 mieszkańcami. Ówczesne źródła podają jeszcze starą nazwę - Zamianowo.

  Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).

  W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Historia gminy Dziadkowice. Samorząd Gminy Dziadkowice, 2009. [dostęp 2012-02-28].
  2. Zamianowo w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. XIV: Worowo – Żyżyn. Warszawa 1895.
  Warto wiedzieć że... beta

  Suraż (ros. Сураж) – miasto w woj. podlaskim, w powiecie białostockim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Suraż. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. białostockiego.
  Gubernia grodzieńska (ros. Гродненская губерния; biał. Гродзенская губерня lub Гарадзенская губэрня; lit. Gardino gubernija) – jedna z guberni Imperium Rosyjskiego w latach 1796–1915, utworzona na ziemiach zabranych I Rzeczypospolitej.
  Gmina Widźgowo – dawna gmina wiejska istniejąca do 1934 roku w woj. białostockim. Nazwa wsi pochodzi od wsi Widźgowo, jednak siedzibą władz gminy były Holonki .
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.