• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zamieszki w Kingston - 2010  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Jamajska Partia Pracy (Jamaica Labour Party, JLP) – jedna z głównych (obok Ludowej Partii Narodowej) partia polityczna Jamajki.Kingston – jeden z 14 regionów Jamajki. Znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy i obejmuje stolicę Kingston (ale nie w całości). Jest stolicą Jamajki położoną nad Morzem Karaibskim. Liczba mieszkańców 104 tys. (zespół miejski ok. 590 tys.). Ważny port morski i port lotniczy. Miasto zostało założone przez Anglików w 1693 roku w pobliżu zniszczonej przez trzęsienie ziemi z 1692 miejscowości Port Royal. Kingston stało się stolicą w 1872 (poprzednio było nią Spanish Town). We wrześniu 2004 r. miasto nawiedził huragan "Ivan". Spowodował duże zniszczenia.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Zamieszki w Kingston w 2010 roku – zamieszki w stolicy Jamajki, Kingston pomiędzy zwolennikami domniemanego barona narkotykowego Christophera "Dudus" Coke'a a służbami bezpieczeństwa.

  Gang – wieloczłonowa, hierarchiczna struktura, której celem jest prowadzenie ciągłej działalności przestępczej i czerpanie z niej zysków.Ekstradycja – wydanie przez państwo władzom innego państwa osoby przebywającej na terytorium państwa wydającego, dokonywane w sytuacji, gdy osoba ta podejrzana jest o popełnienie na terytorium państwa zwracającego się z wnioskiem o ekstradycję czynu przestępczego lub w celu odbycia kary. Ekstradycja dokonywana jest na podstawie umowy międzynarodowej, o ile państwo zwracające się z wnioskiem o ekstradycję zapewnia wzajemność. Większość krajów nie dopuszcza ekstradycji własnych obywateli bądź osób, które uzyskały na ich terytorium prawo azylu.

  Starcia w południowej dzielnicy Kingston rozpoczęły się 23 maja 2010 od ataku zwolenników Coke'a na jednostki policji, po tym jak rząd kilka dni wcześniej zdecydował o jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. W wyniku kilkudniowych starć zginęły co najmniej 73 osoby, w tym 3 lub 4 członków służb bezpieczeństwa. Coke został zatrzymany dopiero 22 czerwca 2010 i po dwóch dniach został przetransportowany do USA.

  Zamieszki - spontaniczne, niezorganizowane, zwykle połączone z aktami przemocy fizycznej wystąpienie określonej grupy społecznej wywołane poczuciem niezadowolenia z istniejącej sytuacji politycznej, ekonomicznej lub społecznej, skierowane przeciw strukturom sprawującym, na mocy obowiązującego prawa, władzę.Prawa człowieka – koncepcja, według której każdemu człowiekowi przysługują pewne prawa, których źródłem obowiązywania jest przyrodzona godność ludzka. Prawa te mają charakter:

  Spis treści

 • 1 Przyczyna zamieszek
 • 2 Przebieg starć
 • 3 Reakcje
 • 4 Zatrzymanie Coke'a
 • 5 Przypisy
 • 6 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Kingston – stolica i największe miasto Jamajki położona w jej południowej części nad Morzem Karaibskim. Ważny port morski i międzynarodowy port lotniczy. Miasto jest też najważniejszym ośrodkiem przemysłowym wyspy (przemysł paliwowy, włókienniczy, chemiczny oraz spożywczy).
  Lobbing (z jęz. frankońskiego laubja i łac. lobium, lobia - krużganek, pasaż). Słowo lobby oznacza w jęz. ang. salę recepcyjną w hotelu lub parlamencie, stąd lobbying to dosłownie: "działalność wykonywana w lobby". Z czasem określenie to przylgnęło do praktyki kontaktowania się z decydentami politycznymi, szczególnie w lobby angielskiej Izby Gmin lub amerykańskiego Kongresu. Powszechnie lobbingiem nazywa się wywieranie wpływu przez zawodowych rzeczników interesów (lobbistów, lobbystów) na władze publiczne. Określeniem analogicznym do "lobbingu" i popularnym w Polsce w I poł. XX w. było "antyszambrowanie" (od antichambre: przedpokój). Każda dziedzina nauki inaczej postrzega zjawisko lobbingu, stąd wiele często odmiennych definicji.
  Saint Andrew – jeden z 14 regionów Jamajki. Znajduje się w południowo-centralnej części wyspy, na północ od Kingston. Jest miejscem narodzin Linforda Christie.
  Shower Posse to jamajski gang, należący do kartelu Jamaican posse, zajmujący się przemytem narkotyków i broni. Ma siedzibę w Tivoli Gardens w Kingston na Jamajce lecz urzęduje głównie w Nowym Jorku, New Jersey i Pensylwanii. Założony w latach siedemdziesiątych XX wieku, dla wsparcia Jamajskiej Partii Pracy, z którą utrzymuje bliskie kontakty.
  Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.
  Slumsy (czyt.[slamsy] od angielskiego slum) – region miasta zamieszkany przez biedną ludność (najczęściej imigrantów lub przybyszy z terenów wiejskich). Obszary takie są najbardziej powszechne w wielkich aglomeracjach Trzeciego Świata (np. w Afryce, Indiach, czy Ameryce Południowej).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.