• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zamieszki Crvena Zvezda-Dinamo - 1990

  Przeczytaj także...
  Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny) – system społeczno-ekonomiczny, w którym nie istnieje własność prywatna środków produkcji, a całość wytworzonych dóbr jest w posiadaniu wspólnoty, której członkowie są równi.Zvonimir Boban (ur. 8 października 1968 w Imotski) – chorwacki piłkarz, grający na pozycji rozgrywającego lub ofensywnego pomocnika.
  Željko Ražnatović (serb. cyryl. Жељко Ражнатовић, znany pod pseudonimem "Arkan", ur. 17 kwietnia 1952 w Brezicach w Słowenii, zm. 15 stycznia 2000 w Belgradzie) - nacjonalistyczny polityk serbski, dowódca paramilitarnego oddziału "Tygrysów".

  Zamieszki na meczu Dinamo-Crvena zvezda – walki pomiędzy kibicami Dinama Zagrzeb i Crvenej zvezdy, które miały miejsce 13 maja 1990 na stadionie Maksimir w Zagrzebiu podczas meczu między tymi zespołami. O incydencie stało się głośno, ponieważ wydarzył się zaledwie kilka tygodni po pierwszych wielopartyjnych wyborach, w których zwyciężyła partia dążąca do niepodległości Chorwacji. Rezultatem bójek było 60 rannych osób.

  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.Maksimir (oficjalna nazwa: "Stadion u Maksimiru") – wielofunkcyjny stadion w Chorwacji, leżący w stolicy Chorwacji Zagrzebiu. Nazwę wzięto od Parku Maksimir, w którym został zbudowany. Na tym stadionie swoje mecze rozgrywa Dinamo Zagrzeb, jeden z największych klubów piłkarskich w Chorwacji. W 1987 roku obiekt był główną areną uniwersjady.

  Stan przed walką[ | edytuj kod]

  Napięcie między obydwoma klubami zawsze było silne. Były to jedne z najpopularniejszych klubów Jugosławii. W 1990 roku relacje między obydwoma klubami nabrały jeszcze silniejszego charakteru, spowodowanego rosnącymi napięciami w kraju. Pierwsze wolne wybory odbyły się w większości republik Jugosławii, czego wynikiem było wyparcie komunizmu przez partie narodowe. Druga tura wyborów w Chorwacji odbyła się 6 maja, kiedy to wygrała Chorwacka Demokratyczna Unia pod wodzą Franjo Tuđmana. Słowenia i Chorwacja pod wodzą nowych liderów zmierzały do przekształcenia Jugosławii w konfederację, lecz nie pod wodzą Serbii, rządzonej przez Slobodana Miloševicia. Około 3 tysięcy Delije („herosi” – fani Crvenej zvezdy) zorganizowało wyjazd do Zagrzebia. Grupie przewodził Željko Ražnatović, serbski ultranacjonalista. Na trybunach zgromadziło się między 15 a 20 tys. kibiców.

  Zagrzeb (chorw. Zagreb, wym. [ˈzɑː.greb]; niem. Agram, węg. Zágráb) – stolica i największe miasto Chorwacji; jugosłowiańskie miasto-bohater. Liczy ono ok. 790 tys. mieszkańców, a aglomerację zagrzebską zamieszkuje 1,2 mln. Historycznie miasto wywodzi się od leżących na sąsiadujących ze sobą wzgórzach osad Gradec i Kaptol, które stanowią jądro dzisiejszego Zagrzebia. Prva liga była najwyższą piłkarską klasą rozgrywkową w Królestwie Jugosławii (1918-1941) i socjalistycznej Jugosławii (1945-1991). Została rozwiązana w 1992 roku, gdy od Jugosławii odłączyły się Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Macedonia i Słowenia.

  Starcie[ | edytuj kod]

  Jeszcze kilka godzin przed meczem na ulicach Zagrzebia rozpoczęły się walki między kibicami obydwu klubów. Jednakże apogeum miało miejsce na samym obiekcie stadionu Maksimir. Delije na swoim sektorze rozpoczęli demolowanie reklam okalających sektor i kierowanie szczątków tychże w stronę kibiców Dinama. W stronę kibiców z Zagrzebia poleciały także siedzenia i noże. Kibice z Belgradu zaczęli śpiewać „Zagrzeb jest serbski” oraz ”Zabijemy Tuđmana”.

  Wojna w Chorwacji – tocząca się w latach 1991–1995 wojna domowa pomiędzy armią chorwacką i Armią Republiki Serbskiej Krajiny, która była wspierana przez Jugosłowiańską Armię Ludową (JNA). Do walk pomiędzy armią jugosłowiańską a jednostkami chorwackimi doszło również na południu kraju – od października 1991 do maja 1992 trwała blokada i ostrzał Dubrownika przez JNA.Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii (maced. Социјалистичка федеративна република Југославија, serb.-chor. Socijalistička federativna republika Jugoslavija, Социјалистичка федеративна република Југославија, słow. Socialistična federativna republika Jugoslavija) – państwo socjalistyczne na Półwyspie Bałkańskim, istniejące w latach 1945–1991, obejmujące teren Jugosławii.

  Pośród całego tego chaosu, kilku piłkarzy Dinama przebywało nadal na boisku, a gracze Crvenej zvezdy udali się do szatni. Zvonimir Boban, kapitan Dinama, zaatakował kopnięciem policjanta, który atakował kibica Dinama. Przez ten czyn Boban stał się narodowym bohaterem, a przez Serbów uznany został za chorwackiego nacjonalistę. Jugosłowiański Związek Piłki Nożnej zawiesił piłkarza na 6 miesięcy oraz wystosował oskarżenie karne w stosunku do niego.

  Fudbalski klub Crvena zvezda (serbski: Фудбалски клуб Црвена звезда, w anglojęzycznym świecie jako FC Red Star) – serbski klub piłkarski z siedzibą w Belgradzie, stolicy Serbii, założony w 1945 roku, grający w sezonie 2009/2010 w rozgrywkach serbskiej ekstraklasy.

  Skutki[ | edytuj kod]

  Zajścia dały początek końcowi jugosłowiańskiej ligi piłki nożnej. Były również symbolicznym początkiem chorwackiej wojny o niepodległość oraz bywają interpretowane jako wyraz odwiecznych animozji pomiędzy dwoma narodami.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.826 sek.