• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zamfara

  Przeczytaj także...
  Niger to jeden ze stanów Nigerii. Leży na zachodzie kraju i sąsiaduje z Federalnym Terytorium Stołecznym - Abudża oraz ze stanami Kwara, Kogi, Kaduna, Zamfara i Kebbi. Jego stolicą jest Minna. Powstał w 1976 po oddzieleniu jego terenów od stanu Sokoto. Nazwa stanu pochodzi od płynącej przezeń rzeki Niger. Na terenie stanu znajdują się dwie największe elektrownie wodne w kraju. Mieści się tu także park narodowy Kainji.Kebbi to jeden ze stanów Nigerii. Leży na północnym zachodzie kraju i sąsiaduje ze stanami Niger, Zamfara i Sokoto, oraz państwem Benin. Jego stolicą jest Birnin Kebbi. Ma powierzchnię 36 800 km².
  Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.

  Zamfarastan w północno-zachodniej części Nigerii.

  Zamfara sąsiaduje ze stanami: Niger, Kaduna, Katsina, Sokoto i Kebbi oraz z Nigrem. Jego stolicą jest Gusau. Powstał w 1996 po odłączeniu od stanu Sokoto.

  Zamfara jest podzielona na 14 samorządowych obszarów lokalnych:

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Kaduna to jeden ze stanów Nigerii. Leży w centrum kraju i sąsiaduje z Federalnym Terytorium Stołecznym - Abudża oraz ze stanami Nassarawa, Plateau, Bauchi, Kano, Katsina, Zamfara i Niger. Jego stolicą jest Kaduna. Powstał w 1967. W 1989 oddzielono od niego dzisiejszy stan Katsina.Gusau — miasto w północno-zachodniej Nigerii, nad rzeką Sokoto, przy linii kolejowej Zaria - Kaura Namoda; stolica stanu Zamfara. Około 114 tys. mieszkańców. Ośr. handlu, rzemiosła i przemysłu lekkiego (włókienniczy); port lotniczy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Niger (Republika Nigru, franc. République du Niger) – państwo położone w Afryce Zachodniej na Saharze. Graniczy na południu z Nigerią i Beninem, na północy z Algerią i Libią, od zachodu z Burkina Faso i Mali, a od wschodu z Czadem. Nazwa pochodzi od przepływającej przez ten kraj rzeki Niger. Stolicą Nigru jest Niamey.
  Sokoto to jeden ze stanów Nigerii. Leży na północnym zachodzie kraju i sąsiaduje ze stanami Zamfara i Kebbi. Jego stolicą jest Sokoto. Powstał w 1967. Oddzielano od niego kolejno stany Niger (1976), Kebbi (1991) i Zamfara (1996). Sokoto jest zamieszkane głównie przez Hausa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.