• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zamek Stolpen

  Przeczytaj także...
  Anna Konstancja von Brockdorf, hrabina Cosel (ur. 17 października 1680 w Depenau, w Holsztynie, zm. 31 marca 1765 w Stolpen) – faworyta króla Polski i elektora Saksonii Augusta Mocnego.Stolpen (pol. hist. Słupno) – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie Sächsische Schweiz-Osterzgebirge. Leży pomiędzy Budziszynem a Dreznem. Do 31 lipca 2008 miasto leżało w powiecie Sächsische Schweiz.
  Kronika Kosmasa (łac.: Chronica Boemorum) – dzieło historiograficzne, spisane przez praskiego kanonika, Kosmasa (ok. 1045 - 1125). Kronika powstała mniej więcej w tym samym czasie co pierwsza Kronika polska (Anonima tzw. Galla).

  Zamek Stolpen – średniowieczny zamek usytuowany w miejscowości Stolpen, pozostający częściowo w ruinie. Mieści się na wzgórzu o wysokości 356 metrów n.p.m.. Nazwa zamku została zapożyczona od zwrotu "stolpno" co oznacza "miejsce kolumna" i nawiązuje do wszechobecnej w mieście oraz na zamku skały - bazaltu.

  Na terenie zamku znajduje się najgłębsza wydrążona w naturalnym kamieniu (bazalcie) studnia na świecie. Wydrążenie jej zajęło górnikom z Rudaw Wschodnich aż 24 lata. Głębokość studni wynosi 84,4 m.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsza budowla obronna powstała prawdopodobnie w tym miejscu około 1100 roku. Następne informacje o zamku pojawiają się w 1121 w Kronice Kosmasa. Jednak są one bardzo niepewne. Pierwszym pisanym dokumentem w historii zamku pochodzi z około 1218, kiedy biskup Bruno II z Porstendorf zakupił zamek wraz z okolicznymi ziemiami od Moyko de Stuplen

  Około 1200 roku zamek Stolpen był słowiańskim dworem obronnym. W ramach niemieckiej ekspansji na wschód na początku XIII wieku został przekształcony w siedzibę biskupów miśnieńskich i stał się jedną z ich ważniejszych rezydencji. W 1559 roku książę August zmusił biskupa do zmiany ziem. Rozszerzył on i zmodernizował budynki na wzgórzu zamkowym i używał obiektu jako swojej podmiejskiej rezydencji oraz zamku myśliwskiego. Podczas wojny trzydziestoletniej mury zamku z powodzeniem stawiały opór atakom i oblężeniom. W 1675 roku zamek został przekształcony w twierdzę krajową, jednak już w XVIII wieku coraz mocniej podupadał. Rozwiązanie garnizonu w 1764 roku rozpoczęło jego naturalny upadek. Po przejściu Napoleona w 1813 roku część twierdzy została wysadzona co zakończyło okres świetności zamku jako ważnego miejsca strategicznego.

  W latach 1716–1765 na zamku więziona była Anna Konstancja Cosel, faworyta Augusta II Mocnego, znana jako hrabina Cosel. Jej grób znajduje się na terenie zamku gdyż po śmierci została pochowana w kaplicy zamkowej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zamek Stolpen. Seria: Monumenty & Ludzie. ISBN 978-3-939609-58-2.
  2. ulotka informacyjna Zamek Stolpen, 9 grudnia 2018.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ben Budar: Przewodnik Łużyce, Drezno, Miśnia, Saska Szwajcaria, Góry Żytawskie, Spreewald. Katowice: Wydawnictwo "Śląsk", 1975, s. 59-63.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • sekulada.com: Zamek Stolpen - Klatka wyuzdanej hrabiny (pol.). [dostęp 4 sierpnia 2015]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.738 sek.