• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zamek Halbturn

  Przeczytaj także...
  Johann Lucas von Hildebrand (ur. 14 listopada 1668 w Genui, zm. 16 listopada 1745 w Wiedniu) - architekt austriacki, jeden z głównych przedstawicieli baroku. Jednym z jego największych dzieł jest Belweder w Wiedniu, projektował również tamtejszy kościół św. Piotra oraz kościół Trynitarzy w Bratysławie. Jest autorem dzisiejszej postaci barokowego klasztoru i kościoła Göttweig Habsburgowie – dynastia niemiecka (von Habsburg). Założycielem dynastii był Guntram Bogaty (X wiek). Nazwa rodziny wywodzi się od pierwszej posiadłości rodu, zamku Habsburg (od staro-wysoko-niemieckiego hab lub haw – przejście, przeprawa przez rzekę; legendarna etymologia od niem. Habichtsburg – Jastrzębi Zamek) położonego w kantonie Aargau w Szwajcarii. Przedstawiciele dynastii panowali m.in. w krajach niemieckich i włoskich, Świętym Cesarstwie Rzymskim, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, Burgundii, na Węgrzech (a co za tym idzie także w Chorwacji) i w Siedmiogrodzie, w Niderlandach, na Śląsku oraz hiszpańskich i portugalskich koloniach w Azji i obu Amerykach. Dynastia w linii męskiej wygasła w 1740. Ostatnia z rodu Maria Teresa Habsburg wraz z mężem cesarzem Franciszkiem I Lotaryńskim założyła nową dynastię Habsbursko-Lotaryńską.
  Arcyksiążę Albrecht Fryderyk Rudolf, niem. Albrecht von Österreich-Teschen (ur. 3 sierpnia 1817 w Wiedniu - zm. 2 lutego 1895 w Arco) – austriacki książę i wojskowy, generał feldmarszałek, książę cieszyński.

  Zamek Halbturn (niem. Schloss Halbturn) – zespół pałacowy, położony w miejscowości Halbturn, w pobliżu dzisiejszego pogranicza austriacko-węgierskiego, znajdujący się we władaniu cieszyńskiej linii rodu Habsburgów.

  Historia pałacu[ | edytuj kod]

  Pałac został wybudowany na zlecenie cesarza Karola VI Habsburga w 1711 roku, jako pałac myśliwski. Architektem nadzorującym prace był Johann Lucas von Hildebrandt. Budowla została wzniesiona w stylu barokowym. Okres swojego szczytowego rozwoju pałac zalicza w połowie XVIII wieku, gdy był często uwieczniany na obrazach. Podczas pierwszego oblężenia tureckiego zniszczeniu uległa stadnina dla koni. W późniejszym okresie pałac zmieniał swoich właścicieli, jednak Karol VI odzyskał własność jeszcze za swojego życia.

  Austro-Węgry (t. Monarchia Austro-Węgierska; niem. Österreich-Ungarn, węg. Osztrák-Magyar Monarchia) – państwo związkowe w Europie Środkowej. Austro-Węgry były wielonarodową monarchią konstytucyjną i jednym z największych mocarstw w tamtym czasie. Państwo istniało 51 lat, od 1867 aż do rozpadu w 1918 roku i zakończenia I wojny światowej.Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.

  W 1765 roku sukcesorka Karola VI, Maria Teresa Habsburg zmieniła administracyjnie położenie pałacu Halbturn, wyłączając prowincję Altenburg spod wpływów korony węgierskiej. Pałac stał się podarunkiem cesarzowej dla swojej ukochanej córki, Marii Krystyny Habsburg, z okazji jej ślubu z Albertem Sasko-Cieszyńskim, księciem saskim i cieszyńskim. Z tej okazji malarz Franz Anton Maulbertsch namalował słynny fresk Triumf świateł. Za czasów rządów tej pary zamek przebudowano na pałac, który stał się letnią rezydencją księcia cieszyńskiego i saskiego. Ponieważ para nie doczekała się potomstwa, postanowili adoptować bratanka Marii Krystyny, Karola Ludwika Habsburga, syna cesarza Leopolda II Habsburga.

  Franciszek Józef I, niem. Franz Joseph I, węg. I. Ferenc József (ur. 18 sierpnia 1830 w pałacu Schönbrunn koło Wiednia, zm. 21 listopada 1916 tamże) – przedstawiciel domu habsbursko-lotaryńskiego, od 1848 cesarz Austrii i apostolski król Węgier (koronowany w 1867).Albrecht Franciszek Józef Karol Fryderyk Jerzy Hubert Maria Habsburg (niem. Albrecht Franz Josef Karl Friedrich Georg Hubert Maria von Habsburg, ur. 24 lipca 1897 w Weilburgu; zm. 23 lipca 1955 w Buenos Aires) – arcyksiążę austriacki, książę Węgier, tytularny książę cieszński, syn Fryderyka Habsburga, ostatniego ks. cieszyńskiego.

  Arcyksiążę Karol Ludwik odziedziczył zamek w 1822 roku, a po nim – jego syn Albrecht Fryderyk Habsburg w 1847 roku. W momencie, gdy jego jedyny spadkobierca męski zmarł w okresie niemowlęcym, postanowił on adoptować swego bratanka. Tym sposobem w 1895 roku pałac przeszedł we władanie Fryderyka Habsburga (wysoko postawionego wojskowego Austro-Węgier). Ten przekazał pałac swojemu synowi – Albrechtowi II Habsburgowi, który jako ostatni tytularny książę cieszyński zmarł w Buenos Aires.

  Maria Teresa Habsburg (ur. 13 maja 1717 w Wiedniu, zm. 29 listopada 1780 tamże) – córka cesarza Karola VI Habsburga i księżniczki Elżbiety von Braunschweig-Wolfenbüttel, córki Ludwika Rudolfa, księcia brunszwickiego na Lüneburgu, królowa Czech i Węgier, niekoronowana cesarzowa od 1745.Karol Ludwik Jan Józef Habsburg (ur. 5 września 1771 we Florencji; zm. 30 kwietnia 1847 w Wiedniu) – arcyksiążę austriacki, książę cieszyński; teoretyk wojskowości; generał armii austriackiej w latach 1793-1800, od 1801 marszałek polny, generalissimus; w latach 1801-1805 minister wojny i marynarki wojennej, przewodniczący sztabu generalnego.

  W 1898 na zamku rozpoczął się swego rodzaju skandal obyczajowy z arcyksięciem Franciszkiem Ferdynandem w roli głównej. Ten bowiem zostawił na tamtejszym korcie tenisowym swój zegarek, który został oddany pani domu – Izabelli von Croÿ-Dülmen, żonie Fryderyka Habsburga. Ta z kolei ciekawa była co znajduje się w środku zegarka. Spodziewała się znaleźć tam zdjęcie jednej ze swoich trzech córek, liczyła bowiem na mariaż jednej z nich z arcyksięciem. Okazało się jednak, że w środku było zdjęcie zubożałej szlachcianki czeskiego pochodzenia, Zofii von Chotek, która w 1900 roku została żoną Franciszka Ferdynanda, po odbyciu przez tego ostatniego długiego sporu i wielu kłótni z głową dynastii, cesarzem Franciszkiem Józefem.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Pod koniec II wojny światowej zamek został splądrowany przez wojska radzieckie, a w 1949 roku środkowa część budynku spłonęła, jednak szybko została odbudowana.

  W 1955 roku baron Paul Waldbott-Bassenheim wydzierżawił posiadłość od władz państwowych, po śmierci Albrechta II. Od śmierci barona w 2008 roku, pałac jest w posiadaniu hrabiego Markusa zu Königsegg-Aulendorf, adoptowanego syna barona Paula.

  Właściciele zamku Halbturn (włączając tytuły de iure)[ | edytuj kod]

  1711–1765 – Karol VI Habsburg

  Halbturn (węg. Féltorony) – gmina w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, w powiecie Neusiedl am See. 1 stycznia 2014 liczyła 1,89 tys. mieszkańców.Albert Kazimierz Sasko-Cieszyński (Albert Kasimir August Ignaz Pius Franz Xaver von Sachsen, ur. 11 lipca 1738 w Moritzburgu koło Drezna, zm. 10 lutego 1822 w Wiedniu) – książę cieszyński i saski, królewicz polski; syn króla polskiego Augusta III i Marii Józefy Habsburżanki.

  1765–1766 – Maria Teresa Habsburg

  1766–1822 – Albert Sasko-Cieszyński

  1822–1847 – Karol Ludwik Habsburg

  1847–1895 – Albrech Fryderyk Habsburg

  1895–1936 – Fryderyk Habsburg (od 1918 roku de iure)

  1918–1955 – Albrecht II Habsburg (de iure)

  1955–2008 – baron Paul Waldbott-Bassenheim

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  od 2008 – hrabia Markus zu Königsegg-Aulendorf

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Barockjuwel Schloss Halbturn | History, www.schlosshalbturn.com [dostęp 2016-12-11].
  2. Ostatni książę cieszyński mieszkał w Ameryce Południowej | Gazetacodzienna, gazetacodzienna.pl [dostęp 2016-12-11].
  3. Jean Des Cars, Magdalena Kamińska-Maurugeon, Berło i krew: królowie i królowe Europy na wojnie 1914-1945, Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2016, ISBN 978-83-08-06217-3 [dostęp 2016-12-11].1 stycznia
  Zofia von Hohenberg, Sophie Maria Josephine Albina Chotek (ur. 1 marca 1868 w Stuttgarcie, zm. 28 czerwca 1914 w Sarajewie) – hrabianka pochodząca z czeskiej rodziny szlacheckiej Chotek von Chodkova und Wogin. Córka hrabiego Bogusława Chotka i hrabianki Wilhelminy z Kinskich na Tetowie. Od 1 lipca 1900 r. żona arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Poznali się prawdopodobnie w Pradze, następnie kontynuowali znajomość w Bratysławie, gdzie Zofia była damą dworu arcyksiężnej Izabeli. Zofia została śmiertelnie ranna w wyniku zamachu w Sarajewie, 28 czerwca 1914. Para miała 4 dzieci:Maria Krystyna Joanna Józefa Antonina Habsburg-Lotaryńska (ur. 13 maja 1742, zm. 1798) – czwarta córka Marii Teresy i Franciszka Lotaryńskiego (ich piąte z kolei dziecko), żona księcia sasko-cieszyńskiego Alberta, któremu wydatnie pomagała w założeniu Albertiny.
  Warto wiedzieć że... beta

  Franciszek Ferdynand Habsburg-Lotaryński d’Este (ur. 18 grudnia 1863 w Grazu, Austria, zm. 28 czerwca 1914 w Sarajewie, Bośnia) – arcyksiążę Habsburg, bratanek cesarza Franciszka Józefa I, od śmierci ojca 19 maja 1896 – następca tronu Austro-Węgier, pretendent i tytularny książę Modeny od 1875 (odziedziczył roszczenia po swoim kuzynie Franciszku V), generał kawalerii cesarskiej i królewskiej Armii oraz admirał cesarskiej i królewskiej Marynarki Wojennej, generalny inspektor sił zbrojnych Monarchii Austro-Węgierskiej.
  Buenos Aires (hiszp. Pomyślne Wiatry) – stolica Argentyny, największe miasto tego kraju i jedno z największych w Ameryce Południowej.
  Franz Anton Maulbertsch (ochrzczony 7 czerwca 1724 w Langenargen nad Jez. Bodeńskim, zm. 8 sierpnia 1796 w Wiedniu) – austriacki malarz i grafik okresu rokoka i klasycyzmu.
  Fryderyk Maria Albrecht Wilhelm Karol Habsburg (ur. 4 czerwca 1856 w Židlochovicach, Morawy, zm. 30 grudnia 1936 w Mosonmagyaróvár, Węgry) – arcyksiążę austriacki. Ostatni habsburski książę cieszyński, wojskowy, generalny inspektor armii Austro-Węgier, w latach 1914-1916 jej głównodowodzący.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Karol VI Habsburg (ur. 1 października 1685 w Wiedniu, zm. 20 października 1740 tamże) – cesarz, król Węgier (jako Karol III) i Czech (jako Karol II) oraz arcyksiążę Austrii od 1711, ostatni męski przedstawiciel dynastii Habsburgów. Był drugim synem Leopolda I Habsburga i Eleonory Magdaleny z Wittelsbachów. Jego żoną była Elżbieta Krystyna Welf, z którą miał czworo dzieci.
  Leopold II Habsburg-Lotaryński (ur. 5 maja 1747 w Wiedniu, zm. 1 marca 1792 w Wiedniu) – wielki książę Toskanii od 1765 roku, a także Święty Cesarz Rzymski oraz król Węgier i Czech od 1790 roku. Syn Marii Teresy Habsburg i Franciszka I Lotaryńskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.