• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zameczny Potok

  Przeczytaj także...
  Wzgórza Dobrzenieckie – wzgórza w południowo-zachodniej Polsce, na Śląsku, na Przedgórzu Sudeckim, stanowiące mikroregion Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich.Ruszkowice (niem. Lohenstein) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Niemcza.
  Henryków (niem. Heinrichau) - wieś w Polsce, na Śląsku (Dolny Śląsk), położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Ziębice.

  Zameczny Potok – potok w województwie dolnośląskim na Wzgórzach Niemczańsko-Strzelińskich, prawy dopływ Złotnika.

  Położenie[]

  Wypływa na wysokości 334 m n.p.m. w północnym zboczu Cierniowej Kopy na południowym skraju Wzgórz Dobrzenieckich kolo miejscowości Baldwinowice i Kolonia Bobolice. Płynie przez Bukowy Las na Wysoczyźnie Ziębickiej płytką, krętą doliną, tworząc meandry, między wzgórzami Piaskówka i Buczniak na północy a Zameczną, na skraju rezerwatu przyrody Muszkowicki Las Bukowy. Uchodzi do Złotnika pod Kaplicznym Wzgórzem kolo Muszkowic.

  Piława Górna (niem. Gnadenfrei) - gmina miejska leżąca w Polsce, na Dolnym Śląsku, w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim.Rezerwat przyrody "Muszkowicki Las Bukowy" – leśny rezerwat przyrody w południowo-zachodniej Polsce, na Wzgórzach Niemczańsko-Strzelińskich, na Przedgórzu Sudeckim, w woj. dolnośląskim.

  Historia[]

  W lasach na brzegach potoku neolityczne i wczesnośredniowieczne cmentarzyska kurhanowe.

  Szlaki turystyczne[]

  W dolinie Zamecznego Potoku przy szosie Muszkowice - Piotrowice Polskie węzeł szlaków zwany Zameczny Potok:

  szlak turystyczny niebieski Ząbkowice Śląskie - Bobolice - Cierniowa Kopa - Zameczny Potok - Muszkowicki Las Bukowy - Muszkowice - Henryków - Raczyce - Witostowice - Nowolesie - Nowoleska Kopa - Kalinka - Nowina - Dzierzkowa - Siemisławice - PrzewornoKrzywinaGarnczarekSkrzyżowanie pod DębemBiały Kościół

  Nowoleska Góra – wzgórze (383 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, we Wzgórzach Strzelińskich, na Przedgórzu Sudeckim.Piława Dolna (niem. Peilau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Dzierżoniów.

  szlak turystyczny czarny ZiębiceLipa - Jasłówek - Krzelków - Zameczny Potok - Ciepłowody - Kawia Góra (Łysica) - Ruszkowice - Ostra Góra - Podlesie - Przerzeczyn-Zdrój - Grzybowiec - Piława Górna - Piława Dolna

  Zobacz też[]

 • Rzeki Polski
 • Bibliografia[]

 • Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie, Przedgórze Paczkowskie, Słownik geografii turystycznej Sudetów, pod red. M. Staffy, tom 21 N-Ż, Wydawnictwo I-BIS, Wrocław 2008, s. 472.
 • Przypisy

  Kolonia Bobolice – przysiółek w Polsce położony w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Ząbkowice Śląskie.Meander (inaczej zakole) – fragment koryta rzeki o kształcie przypominającym pętlę lub łuk. Jest to forma związana z krętym przebiegiem koryta rzeki, tworzącym zakręty, pętle i nawroty.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kapliczne Wzgórze – wzniesienie (265 m nad p. m.) w południowo-zachodniej Polsce, na Wysoczyźnie Ziębickiej we Wzgórzach Strzelińskich.
  Kurhan – rodzaj mogiły, w kształcie kopca o kształcie stożkowatym lub zbliżonym do półkolistego, z elementami drewnianymi, drewniano-kamiennymi lub kamiennymi (zobacz dolmen), w którym znajduje się komora grobowa z pochówkiem szkieletowym lub ciałopalnym. Pomieszczenia grobowe, nieraz bardzo rozbudowane, mają zwykle konstrukcję kamienną bądź drewnianą, czasem są kute w litej skale.
  Wysoczyzna Ziębicka – mikroregion w południoowo-zachodniej Polsce, na Śląsku, w południowej części Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich.
  Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).
  Ostra Góra (niem. Spitzberg , 360,2 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie Wzgórz Dębowych w południowo-zachodniej Polsce.
  Cierniowa Kopa – wzgórze (384 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, we Wzgórzach Dobrzenieckich, na Przedgórzu Sudeckim.
  Kalinka – wzgórze (386 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, we Wzgórzach Strzelińskich, na Przedgórzu Sudeckim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.