• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zambia  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]
  Przeczytaj także...
  Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA; ang. Organization of African Unity, OAU) – jedna z najważniejszych i najliczniejszych regionalnych organizacji międzynarodowych zrzeszająca niemal wszystkie państwa Afryki z wyjątkiem Maroka. Założona została 25 maja 1963 roku w Addis Abebie (Etiopia), która pozostawała jej siedzibą. W 2002 organizacja przestała istnieć i na jej miejsce została powołana Unia Afrykańska. Rocznica powołania OJA obchodzona jest jako Dzień Afryki.Neoliberalizm (ang. neoliberalism) - nurt w historii myśli ekonomicznej, poddający krytyce dominujące od czasu wielkiego kryzysu teorie keynesowskie, postulujący powrót do zasad wolnego rynku i ograniczonej do minimum ingerencji państwa w gospodarkę.
  Religijność[]
   Osobny artykuł: Religia w Zambii.
 • chrześcijaństwo – 97,6%:
 • protestantyzm – 67,8% (głównie: zielonoświątkowcy, kalwini, metodyści, baptyści i adwentyści dnia siódmego)
 • katolicyzm – 21,0%
 • inni – 8,5%:
 • Świadkowie Jehowy – 1,2%
 • inne religie – 1,0%
 • islam – 0,5%
 • niereligijni – 0,5%
 • tradycyjne religie plemienne – 0,3%
 • hinduizm – 0,1%
 • Źródło: Pew Research Center, 2010

  Korupcja (łac. corruptio – zepsucie) – nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Korupcja może w praktyce powstawać niezależnie od formy rządów. Poziom korupcji może być bardzo różny, od drobnych przypadków wykorzystania wpływu lub faworyzowania w celu wyświadczenia lub oddania przysługi, do kleptokracji (rządów złodziei), gdzie porzucone zostają nawet zewnętrzne pozory uczciwości.Chipata – miasto w Zambii, stolica Prowincji Wschodniej. Zamieszkiwana jest przez około 110 tys. ludzi. Miasto, wcześniej znane jako Fort Jameson, jest położone przy granicy z Malawi, na drodze łączącej stolicę Zambii, Lusakę, ze stolicą Malawi – Lilongwe. Miasto leży na końcu Great East Road. Z miasta można dostać się do Parku Narodowego Południowej Luangwy.

  Przypisy[]

  1. Dane dotyczące PKB Międzynarodowego Funduszu Walutowego za rok 2012: International Monetary Fund: World Economic Outlook Database, April 2013 (ang.). [dostęp 2013-05-14].
  2. Zambia. Historia. (pol.).
  3. Michael Sata: Zambia’s ‘King Cobra’ finally strikes (ang.). BBC News, 23 września 2011. [dostęp 2011-09-29].
  4. Index Lo-Ly (pol.). rulers.org, 29 stycznia 2015. [dostęp 2014-11-18].
  5. Zambia (ang.). Global Firepower. [dostęp 2014-09-09].
  6. Zambia’s life expectancy up from 37 to 43 (ang.). Lusaka Times, 2012-01-05. [dostęp 2012-01-11].
  7. Joshua Project „Zambia – People Groups”.
  8. Religious Composition by Country, in Percentages. The Pew Research Center. [dostęp 2014-05-14].
  9. Christian Population as Percentages of Total Population by Country. The Pew Research Center. [dostęp 2014-05-14].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona prezydenta Zambii (ang.)
 • Oficjalna strona parlamentu Zambii (ang.)
 • PKB Zambii (ang.)
 • Kariba – największe na świecie jezioro antropogeniczne, stworzone przez człowieka jezioro i rezerwuar zlokalizowany na rzece Zambezi mniej więcej w połowie drogi między jej źródłem a ujściem. Jezioro leży na granicy pomiędzy Zambią a Zimbabwe. Kariba powstało między 1958 a 1963 w wyniku wybudowania tamy Kariba na jego północnowschodnim końcu, woda wypełnił dawny kanion wyrzeźbiony przez rzekę Zambezi i zmusiła do przeniesienia się wielu ludzi z lokalnego ludu Tonga.Edgar Chagwa Lungu (ur. 11 listopada 1956 w Chadiza) – zambijski prawnik i polityk, od 25 stycznia 2015 prezydent Zambii.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Samolot transportowy – samolot dostosowany do przewozu towarów i przesyłek pocztowych, także duży samolot, służący do przewozu sprzętu wojskowego, oddziałów desantowych, grup rannych itp.
  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.
  Angola (Republika Angoli - República de Angola) – państwo w południowo-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim, członek Unii Afrykańskiej. Sąsiaduje z Demokratyczną Republiką Konga, Namibią, Kongiem oraz Zambią. W przeszłości była kolonią portugalską. Posiada znaczne zasoby surowców naturalnych, w tym ropy naftowej i diamentów.
  Lozi – grupa etniczna zwana także Malozi lub Barotse zamieszkująca głównie zachodnią Zambię, a także Zimbabwe, Namibię i Botswanę. W 2010 roku liczebność Lozi wynosiła 927 tysięcy. Lud ten posługuje się językiem lozi z rodziny bantu.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
  Kafue – miasto w południowej Zambii, nad rzeką Kafue, na południe od Lusaki. Ośrodek przemysłu chemicznego, włókienniczego, metalurgicznego i papierniczego. W 2005 roku miasto zamieszkiwało 48 tys. ludzi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.165 sek.