• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zamach w Burgasie

  Przeczytaj także...
  Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.Port lotniczy Burgas – międzynarodowe lotnisko położone 10 km na północny wschód od Burgas. Jest jednym z największych portów lotniczych Bułgarii. W 2006 obsłużył 1 816 329 pasażerów.
  Burgas (bułg. Бургас) – miasto w południowo-wschodniej Bułgarii, nad Zatoką Burgaską Morza Czarnego. Jest ośrodkiem administracyjnym obwodu Burgas.

  Zamach w Burgasie – atak terrorystyczny na lotnisku w bułgarskim mieście Burgas, który miał miejsce w dniu 18 lipca 2012.

  Atak[ | edytuj kod]

  18 lipca 2012 roku o godz. 17:23 wybuchła bomba w autobusie na lotnisku w Burgasie na skutek eksplozji spowodowanej przez zamachowca-samobójcę, zginęło siedem osób. Wśród zabitych byli zamachowiec, bułgarski kierowca autobusu oraz pięciu izraelskich turystów, którzy byli celem zamachu. 32 osoby zostały ranne, w tym 11-letnia dziewczynka i dwie kobiety w ciąży. W wyniku eksplozji dwa inne autobusy zostały również zniszczone. Atak wydarzył się w 18. rocznicę zamachu w Buenos Aires, kiedy to 18 lipca 1994 zginęło 85 osób, głównie Żydów.

  Hezbollah (arab. حزب الله – Hizb-allah, „Partia Boga”) – libańska partia polityczna islamskich szyitów, która została utworzona w roku 1982. Od początku była wspierana i finansowana przez Iran, Syrię, a także przez dotacje ich zwolenników.

  Według wstępnych sprawozdań władz bułgarskich wybuch został spowodowany przez bombę w bagażniku. Izraelski dyplomata Ofir Gendelman twierdził, że autobus został ostrzelany, a urządzenie wybuchowe wyrzucone. Jednakże, później stwierdzono, że wybuch został prawdopodobnie przeprowadzony przez mężczyznę zamachowca-samobójcę. Izrael początkowo oskarżył za spowodowanie zamachu libańskie ugrupowanie Hezbollah i Iran. Iran jednak odrzucił oskarżenia o przeprowadzenie zamachu na izraelskich turystów. Izraelski premier Binjamin Netanjahu podejrzenia skierował na Hezbollah.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.71 sek.