• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zamach w Bagdadzie - 24 czerwca 2009

  Przeczytaj także...
  Basra (arab. Al-Basra, także Busra, Busrah) jest drugim co do wielkości miastem Iraku, ludność około 2.600.000 (szacunek z 2003). Położona nad szlaku wodnym Shatt al-Arab w pobliżu Zatoki Perskiej (55 km od ujścia), jest głównym portem kraju i stolicą prowincji Basra. Miasto leży nad rzeką Szatt al-Arab. Główny ośrodek gospodarczy na południu Iraku. Rafineria w Basrze przetwarza ropę z okolicznych bogatych złóż - możliwości przetwórcze 140 tys. baryłek dziennie (22,3 tys. m). Uniwersytet w Basrze, założony w 1964. Międzynarodowy port lotniczy.Bagdad (arab. بغداد = Baghdād) – stolica Iraku; liczba mieszkańców wynosi ponad 7 mln. Położony na zachodnim brzegu Tygrysu jest jednym z największych miast na Bliskim Wschodzie.
  Kirkuk (كركوك) – miasto w północnym Iraku, w Kurdystanie, na zachodnim pogórzu Gór Kurdystańskich, ośrodek administracyjny muhafazy At-Tamim. Około 755,7 tys. mieszkańców. Miasto Kirkuk i otaczające je roponośne obszary stanowią od dziesięcioleci przedmiot kurdyjskich roszczeń terytorialnych. W latach 30. XX wieku rozpoczęła się stymulowana przez władze centralne migracja ludności arabskiej na zamieszkane przez Kurdów i chrześcijan tereny wokół miasta. Napływ Arabów związany był przede wszystkim z odkryciem ropy naftowej w Kirkuku w 1927 roku i realizacją rządowego projektu irygacji równiny Hawidża. Spośród potomków pierwszych arabskich osadników sprowadzonych w tamtym czasie do Kirkuku (wielu z nich należało do koczowniczego plemienia al-Obeid) reżim partii BAAS rekrutował w latach 60. członków prorządowych, paramilitarnych grup zwanych „Rycerzami Chalida ben Ualida”, których głównych zajęciem było terroryzowanie okolicznych wsi kurdyjskich.

  Zamach bombowy w Bagdadzie – miał miejsce 24 czerwca 2009 roku w bagdadzkiej dzielnicy Sadra. Zginęło 78 osób, około 128 odniosło rany. Był to najpoważniejszy atak terrorystyczny od zamachu w Tazie 20 czerwca 2009, w którym zginęły 73 osoby.

  Poniższe zestawienie prezentuje zamachy terrorystyczne w roku 2009. Departament Stanu USA podał w corocznym Country Reports on Terrorism, że w 2009 roku na świecie doszło do 11 tysięcy ataków terrorystycznych w 83 państwach, w których zginęło ponad 15 700 osób, co oznacza spadek liczby ataków o 6% i liczby ofiar śmiertelnych o 5% w stosunku do roku 2008; raport stwierdza, że najgroźniejszą organizacją terrorystyczną spiskującą przeciw USA jest rdzeń Al-Kaidy bazujący w Pakistanie.BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

  Zamach[]

  Wybuch nastąpił w wschodniej dzielnicy Sadra o godz. 19 czasu irackiego (18 czasu polskiego). Ładunek wybuchowy według CNN i BBC był ukryty pod koszem na warzywa, natomiast irackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych sądziło, iż bomba była zamontowana na motorowej rykszy, która zaparkowała w pobliżu zatłoczonego targowiska Muraidi. Eksplozja była tak silna, że odłamki materiału wybuchowego były rozrzucone w promieniu do 600 metrów od epicentrum eksplozji.

  Zamach bombowy w Tazie miał miejsce 20 czerwca 2009 roku. W wyniku eksplozji zginęło 78 osób, a około 250 osób zostało rannych. Przez eksplozję w irackiej Tazie leżącej w pobliżu Kirkuku zniszczonych zostało 30 domów. Był to najpoważniejszy incydent terrorystyczny od 23 kwietnia 2009, kiedy to w Bagdadzie zginęło 60 osób.Mosul (kurd. Mûsil, arab. موصل, al Mawsil) – miasto w północnym Iraku, położone nad Tygrysem ok. 350 km na północny zachód od Bagdadu. Jest stolicą muhafazy Niniwa.

  Reakcje[]

 • Ahmed al-Masoudi członek parlamentu obarczył odpowiedzialność za zamach 11. Brygadę armii irackiej, tłumaczą jak mógł się dostać pojazd z bombą na targ Muraidi, kiedy jest on otoczony ścianą, a wejścia pilnuje wojsko.
 • Inne incydenty terrorystyczne 24 czerwca 2009 w Iraku[]

 • Mosul - eksplozje dwóch bomb: w pierwszej zginął policjant, inny odniósł rany; w wybuchu samochodu-pułapki ranny został iracki żołnierz.
 • Kirkuk - eksplozje dwóch bomb: w pierwszej ranni zostali trzej pracownicy czyszczący ulice. Do eksplozji doszło gdy jeden pracownik opróżniał kosz na śmieci w którym umieszczona była bomba; w drugim wybuchu zginął terrorysta, który chciał podłożyć materiał wybuchowy.
 • Bagdad - 24 czerwca w Bagdadzie wybuchły także trzy inne bomby w dzielnicach Baladiyat, Jihad oraz Saidiya. Łącznie zginęły dwie osoby, 17 zostało rannych.
 • Basra - wybuch miny-pułapki zabił cywila i policjanta, który na nią najechał swoim samochodem.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Bomb kills at least 72 in Baghdad's Sadr City Reuters
 • FACTBOX-Security developments in Iraq, June 24 Reuters
 • FACTBOX-Security developments in Iraq, June 25 Reuters
 • Baghdad market bomb kills scores BBC
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.103 sek.