• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zamach w Abudży - 1 maja 2014

  Przeczytaj także...
  Konstytucja (od łac. constituo, -ere – urządzać, ustanawiać, regulować) – akt prawny, określany także jako ustawa zasadnicza, która zazwyczaj ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie.BBC News Channel (do 20 kwietnia 2008 BBC News 24) – brytyjski kanał informacyjny, dostępny tylko w przekazie cyfrowym (naziemnym i satelitarnym) oraz w sieciach kablowych i właściwie tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Jednak jego odbiór w Polsce jest możliwy.
  Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.

  Zamach w Abudży miał miejsce 1 maja 2014. W jego wyniku zginęło co najmniej 19 osób, a 60 zostało rannych.

  Tło[]

  Ponad 15 tysięcy osób zginęło w ciągu 15 lat trwającego konfliktu. Większość ataków miała podłoże religijne, zazwyczaj celem było zastąpienie konstytucji Nigerii prawem szariatu. Ataki przeprowadza organizacja terrorystyczna Boko Haram. Grupa ta jest podzielona na wewnętrzne frakcje z wieloma przywódcami.

  Boko Haram (z j. hausa boko – zmodyfikowany alfabet łaciński i arabskiego haram – zakazany) – nigeryjska islamistyczna sekta bojówkarska domagająca się wprowadzenia szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii (obecnie szariat jest oficjalnym prawem w północnych stanach z przeważającą populacją wyznawców Islamu) i zakazania zachodniej oświaty; odrzuca także udział w wyborach. Nazwę należy interpretować jako „Książki to grzech” , „Zakazać zachodnią oświatę“, Nowoczesne wychowanie to grzech”, albo nawet „Zwodzenie przez przytaczanie fałszywych faktów to grzech” .The Economist – niezależny politycznie tygodnik brytyjski wydawany od 1843 r. w Londynie; obecnie wydawany przez The Economist Newspaper Ltd. (od 1928 r. 50% udziałów posiada Financial Times).

  Zamach[]

  Samochód wypełniony materiałami wybuchowymi podjechał do policyjnego punktu kontrolnego. Kierowca zaparkował, wysiadł z samochodu i zaczął uciekać. Chwilę później samochód eksplodował. Eksplozja spowodowała wybuchy innych samochodów. Frank Mba, nadinspektor policji, powiedział, że łącznie wybuchło 6 samochodów. Miesiąc wcześniej w pobliżu miejsca zamachu doszło do podobnego zdarzenia.

  The Guardian – dziennik brytyjski o poglądach liberalno-lewicowych, przez wiele lat zbliżony do Partii Pracy, wydawany przez Guardian News & Media (część Guardian Media Group plc).

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.