• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zamach na Bali - 2005

  Przeczytaj także...
  Zamach na Bali – seria zamachów terrorystycznych, które miały miejsce 12 października 2002 w kurorcie Kuta na indonezyjskiej wyspie Bali.Jimbaran - miasto w południowej Indonezji, na Bali. Leży w południowej części wyspy i jest kurortem turystycznym. Znajduje się niedaleko lotniska Denpasar.
  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.

  Zamach na Bali (2005) – wybuchy bombowe, które miały miejsce 1 października 2005 roku na jednej z indonezyjskich wysp – Bali. W wyniku eksplozji śmierć poniosło co najmniej 26 osób, a 102 zostało rannych. Ambasador RP w Indonezji, Tomasz Łukaszuk poinformował, że wśród ofiar nie ma Polaków. Trzy bomby, które wstrząsnęły wyspą, wybuchły na Placu Kuta i plaży Jimbaran, gdzie zazwyczaj znajduje się wielu turystów. Prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono skomentował to wydarzenie jako akt kryminalny. Eksplozje miały miejsce na jedenaście dni przed trzecią rocznicą krwawych eksplozji na Bali z 2002 roku.

  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Susilo Bambang Yudhoyono (ur. 9 września 1949 w Tremas w Pacita) – polityk indonezyjski, generał, wybrany na prezydenta Indonezji w 2004.

  Indonezyjska państwowa agencja prasowa ANTARA poinformowała, że do pierwszych dwóch eksplozji doszło około 18:50 czasu lokalnego blisko kurortu Jimbaran, do trzeciego wybuchu doszło około 19:00 na Placu Kuta.

  Szef indonezyjskich antyterrorystów, Ansyaada Mbai, stwierdził, że eksplozji na Bali dokonali zamachowcy-samobójcy z organizacji terrorystycznej Dżama’a Islamijja, która uważana jest za oddział regionalny Al-Kaidy. Przywódcy Dżama’a Islamijja zaprzeczyli, jakoby mieliby coś wspólnego z zamachami.

  Dżama’a Islamijja – militarna, fundamentalistyczna islamska organizacja w południowej Azji, która prowadzi walkę w imię utworzenia supermocarstwa w południowej Azji, szczególnie na terenach Indonezji, Singapuru, Brunei, Malezji, południowej Tajlandii i Filipin. Dżama’a Islamijja w słownictwie arabskim oznacza „Islamska Grupa” lub „Islamskie Społeczeństwo” i często używany przez organizację jest skrót JI. Organizacja prowadzi akcje terrorystyczne przeciwko Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom.Terroryzm – użycie siły lub przemocy psychicznej przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów. Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej populacji, jednak najczęściej są one uderzeniem w jej niewielką część, aby pozostałych obywateli zmusić do odpowiednich zachowań.

  Narodowości ofiar zamachu[ | edytuj kod]

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Zamach na Bali (2002)
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bali terrorist blasts kill at least 26 - artykuł CNN • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Indonezja – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.
  Tomasz Łukaszuk – polski orientalista i dyplomata w stopniu ambasadora tytularnego, ambasador RP w Indonezji (2005-2010) oraz Indiach (2014-2017).
  Al-Ka’ida (arab. القاعدة  [ælqɑːʕɪdɐ] dosłownie baza) – sunnicka organizacja posługująca się metodami terrorystycznymi, stworzona w 1988 roku przez Abdallaha Azzama. Początkowo Al-Ka’ida miała na celu przeciwstawiać się radzieckiej napaści na Afganistan, przekształciła się w pansunnickie ugrupowanie, którego głównym celem stało się zwalczanie wpływów Izraela, USA i szeroko pojętego Zachodu w krajach muzułmańskich. Najprawdopodobniej działa jako sieć ugrupowań terrorystycznych na całym świecie.
  Bali to indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Jest położona w łańcuchu wysp; od Jawy (na zachodzie) oddziela ją cieśnina Bali, a od wyspy Lombok (na wschodzie) cieśnina Lombok. Stanowi zasadniczą część prowincji Bali.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.