• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zalew Machowski

  Przeczytaj także...
  Tarnobrzeg – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim. Siedziba władz powiatu tarnobrzeskiego w latach 1867-1975 oraz od 1999. Siedziba władz województwa tarnobrzeskiego w latach 1975-1998. W latach 1973-1976 miasto było siedzibą gminy wiejskiej Tarnobrzeg. Jeden z większych ośrodków przetwórstwa siarki w Polsce.Zbiornik wodny – zagłębienie terenu wypełnione wodą stojącą (w przeciwieństwie do cieków – wód płynących).
  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.
  Zdjęcie panoramiczne zalewu z 2009 roku
  Zdjęcie panoramiczne zalewu z 2009 roku

  Jezioro Tarnobrzeskie (dawniej Zalew Machowski) – zbiornik wodny utworzony poprzez zalanie wodą z pobliskiej Wisły wyrobiska górniczego o powierzchni 560 ha i głębokości do 110 m powstałego po odkrywkowej kopalni siarki w Tarnobrzegu.

  Miejska Telewizja Tarnobrzeg (MTvT) - tarnobrzeska telewizja o profilu lokalnym. Nadaje swój program w telewizji kablowej Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Nazwa zbiornika[]

  Zbiornik ma charakter antropogeniczny, powstał w 2009 roku. Ze względu na to nie posiada wyraźnie utrwalonej tradycyjnej nazwy. Jezioro znane było pod nazwą Jezioro Machowskie lub Zalew Machowski.

  30 czerwca 2011 roku tarnobrzescy radni, działając na wniosek prezydenta miasta, kierując się tym, że miejscowość Machów została włączona do Tarnobrzega (i nie widnieje obecnie na mapach) oraz względami promocji miasta, wystąpili do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o ustalenie oficjalnej nazwy zbiornika w brzmieniu Jezioro Tarnobrzeskie. 1 stycznia 2013 zbiornikowi nadano urzędową nazwę Jezioro Tarnobrzeskie.

  Kopalnia odkrywkowa – rodzaj kopalni, w której (w przeciwieństwie do podziemnej pracy górniczej) wszelkie prace wydobywcze odbywają się na powierzchni, a proces wydobywczy odbywa się poprzez odkrywanie kolejnych warstw surowców.Jacek Łaszczok, znany jako Stachursky (ur. 26 stycznia 1966 w Czechowicach-Dziedzicach) – polski wykonawca muzyki pop i dance.

  Historia[]

  Likwidacja kopalni trwała od 1994 roku, kiedy to zaczęto zabezpieczanie brzegów wyrobiska, w 2009 roku zalew został całkowicie wypełniony wodą. Skarb Państwa wydał na ten cel 1,5 mld zł.

  Charakterystyka[]

  Zbiornik wodny ma powierzchnię 455 ha i głębokości do 42 m (jest to czwarty najgłębszy sztuczny zbiornik w Polsce). Zostanie on docelowo zagospodarowany na cele rekreacyjne. Dziewięćdziesiąt procent wpuszczanej wody ma I klasę jakości.

  Turystyka[]

  10 lipca 2010 dokonano otwarcia tymczasowej plaży przy zalewie, która liczy 100 metrów szerokości, a usypana została z tysiąca metrów sześciennych piasku. Na obszar kąpieliska prowadzi ścieżka rowerowa. Przy zalewie funkcjonuje klub jachtowy Kotwica, a także znajdują się parkingi i zaplecze gastronomiczne. 14 lipca 2012 roku na półwyspie Jeziora Tarnobrzeskiego zawitało Lato z Radiem wystąpili: Leszcze, Krzysztof Krawczyk oraz Stachursky.

  Krzysztof Krawczyk (ur. 8 września 1946 w Katowicach) – polski piosenkarz obdarzony charakterystycznym barytonowym głosem, gitarzysta i kompozytor. Wokalista zespołu Trubadurzy, artysta solowy od 1973. Wylansował wiele znanych przebojów. Jego popularność wyznaczają tysiące kilometrów przebytych tras koncertowych w Europie i na świecie oraz wielka liczba nagród i wyróżnień. W swojej karierze śpiewał i nagrywał płyty z różnorodną muzyką od popu poprzez rhythm & bluesa, rock and rolla, country, tango, kolędy, piosenki i pieśni religijne aż po dance, muzykę cygańską i biesiadną. Przez sympatyków podziwiany za śpiew, improwizację i wspaniały kontakt z publicznością. Na koncertach fani mogą usłyszeć znane piosenki artysty, z których część ma nieco zmienione wykonania. Od maja 2010 prowadzi firmę zajmującą się organizowaniem imprez okolicznościowych.Machów – dzielnica Tarnobrzega (ulica Zakładowa), do 1976 r. wieś. Osada istniała w tym miejscu już w VI-VIII wieku. Na terenie Machowa znajdowały się największe na świecie złoża siarki, które eksploatowane były metodą odkrywkową. Machów leży w podstrefie Tarnobrzeg Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO – PARK „Wisłosan”. Przemysł głównie wydobywczy i chemiczny – kopalnia „Machów” i zakłady „Siarkopol”.

  Festiwal Nowy Brzeg – Nowa Fala[]

  Nowy Brzeg – Nowa Fala jest odbywającym się nad Jeziorem Tarnobrzeskim festiwalem piosenki żeglarskiej, połączonym z regatami. Odbyły się cztery edycje tego festiwalu, corocznie w latach 2008-2011 roku.

  Przypisy

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz ustalenia nazw niektórych obiektów fizjograficznych (Dz. U. z 2012 r. Nr 1515, poz. 1515)
  2. Echo Dnia. [dostęp 2012-01-08].
  3. Uchwała nr LVII/1094/2010 Rady Miasta Tarnobrzega. [dostęp 2012-02-13].
  4. Echo Dnia. [dostęp 2012-01-08].
  5. Uchwała nr XIII/168/2011 Rady Miasta Tarnobrzega. [dostęp 2012-02-13].
  6. Skanska wybuduje stanicę żeglarską nad Jeziorem Tarnobrzeskim
  7. Od soboty zapraszamy nad Jezioro Tarnobrzeskie. tarnobrzeg.pl, 8 lipca 2010.
  8. Jezioro Tarnobrzeskie – imprezy

  Linki zewnętrzne[]

 • Film Miejskiej Telewizji Tarnobrzeg
 • Wyrobisko naziemne - przestrzeń w nieruchomości gruntowej powstała w wyniku robót górniczych. Potocznie wyróżnia się wyrobisko kamieniołomu, kopalni odkrywkowej, żwirowni, piaskowni, szybik, rów itp.Klasy jakości wód – sposób oceny stanu jakościowego wód stosowany w Polsce. Klasyfikacja jakości wód podlegała zmianom, a różne typy wód są klasyfikowane w nieco odmienny sposób. Przez kilkadziesiąt lat wody powierzchniowe były dzielone na klasy czystości, a nie jakości. Wyróżniano trzy klasy czystości: I, II, III i wody pozaklasowe (NON). Równolegle istniały systemy klasyfikacji wód podziemnych (cztery klasy jakości) i wód powierzchniowych przeznaczonych do spożycia (trzy kategorie).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.