• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zalew Kamieński

  Przeczytaj także...
  Karpinka – zatoka Zalewu Kamieńskiego, w jego wschodniej części. Wcina się w Wybrzeże Trzebiatowskie, gdzie na południowym brzegu jest położone miasto Kamień Pomorski i przy którym do zatoki uchodzi rzeka Świniec.Dziwnówek – wieś w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Dziwnów, 4,5 km na wschód od mostu zwodzonego w Dziwnowie.
  Promna – zatoka, część Zalewu Kamieńskiego, w jego wschodniej części. Rozdziela Wybrzeże Trzebiatowskie od Wyspy Chrząszczewskiej, łącząc się od południa z Zatoką Cichą.

  Zalew Kamieńskizalew na Dziwnie, w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, w okolicy Kamienia Pomorskiego.

  Od zachodniego brzegu do zalewu uchodzą wody Lewieńskiej Strugi, płynącej z jeziora Koprowo. Na północnym wschodzie, przed ujściem Dziwny do Bałtyku w okolicy Dziwnowa, zalew tworzy Zatokę Wrzosowską, z którą jest połączony poprzez Sokolicki Przepływ. Przy południowo-wschodnim brzegu znajduje się zatoka Karpinka, odbierająca wody rzeki Świniec. Bardziej na południe leży miasto portowe Kamień Pomorski, a nieco dalej znajduje się zatoka Promna, przez którą zalew jest połączony z Zatoką Cichą. Od południa zalew ogranicza Wyspa Chrząszczewska, a przy połudiowym zachodzie ciągnie się dalej Dziwna.

  Świniec – rzeka w woj. zachodniopomorskim. Powstaje z połączenia trzech mniejszych rzek: Niemicy, Wołczy i Stuchowskiej Strugi. W dolnym biegu ma charakter uregulowanego, wolnopłynącego kanału. Uchodzi do zatoki Karpinki będącej częścią Zalewu Kamieńskiego w pobliżu miasta Kamień Pomorski.Dziwnów (hist. Dyuennow, Diuenow, Dievenau, niem. Dievenow) – miasto w północno-zachodniej Polsce, nad Morzem Bałtyckim, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dziwnów przy drodze nr 102. Miejscowość wypoczynkowa, letnie kąpielisko morskie, port morski.

  Zalew Kamieński (wraz z Dziwną) stanowi morskie wody wewnętrzne Polski.

  Zalew jest objęty obszarem specjalnej ochrony ptaków „Zalew Kamieński i Dziwna” oraz specjalnym obszarem ochrony siedlisk „Ujście Odry i Zalew Szczeciński”.

  Nad Zalewem leżą:

 • Dziwnów
 • Dziwnówek
 • Wrzosowo
 • Kamień Pomorski
 • Międzywodzie
 • Do 1945 r. stosowano niemiecką nazwę Camminer Bodden. W 1949 r. ustalono urzędowo polską nazwę Kamieński Zalew. W 1991 r. ustalono kolejność w nazwie – Zalew Kamieński.

  Ujście Odry i Zalew Szczeciński (PLH320018) – obszar mający znaczenie dla Wspólnoty o powierzchni 52611,99 ha, utworzony w 2008 roku, obejmujący ujściowy odcinek Odry od Szczecina Skolwina przez Police po Stepnicę i Trzebież, Zalew Szczeciński, Dziwną, Zalew Kamieński i Wyspę Chrząszczewską oraz przybrzeżne fragmenty wysp Wolin i Uznam.Sokolicki Przepływ – cieśnina Dziwny, łącząca Zalew Kamieński z Zatoką Wrzosowską, w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim. Oddziela stały ląd (Wybrzeże Trzebiatowskie) od wyspy Wolin (dokładniej Półwysep Międzywodzki). Przez środek Sokolickiego Przepływu przebiega granica administracyjna między gminami: Dziwnów i Kamień Pomorski (powiat kamieński). Minimalna szerokość cieśniny wynosi ok. 760 m.

  Przypisy

  1. Art. 4. Ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (Dz. U. z 1991 r. Nr 32, poz. 131)
  2. Arkusz 1/3 – Mapa Zalew Kamieński i Dziwna PLB320011. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, 2013-11.
  3. Arkusz 1/9 – Mapa Ujście Odry i Zalew Szczeciński PLH320018. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, 2013-11.
  4. Arkusz 2054 Cammin. W: Topografische Karten (Meßtischblätter) 1:25 000. Reichsamt für Landesaufnahme, 1925.
  5. Rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 11 lutego 1949 r. o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości (M.P. z 1949 r. Nr 17, poz. 225, s. 6)
  6. Główny Geodeta Kraju, Komisja Ustalania Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Nazwy geograficzne Rzeczypospolitej Polskiej. Warszawa/Wrocław: PPWK im. E. Romera, 1991, s. 700. ISBN 83-7000-071-1.
  Wrzosowo (do 1945 niem. Fritzow) – wieś w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Kamień Pomorski, nad Zatoką Wrzosowską i ok. 3 km od Zatoki Pomorskiej. Dziwna – cieśnina o długości 32,4 km łącząca wody Zalewu Szczecińskiego z Morzem Bałtyckim. Oddziela wyspę Wolin od stałego lądu po jej wschodniej stronie. Dziwna odbiera wody z cieśniny zwanej Głębokim Nurtem. Względem pozostałych dwóch cieśnin Zalewu Szczecińskiego (Piany i Świny) znajduje się najdalej na wschód.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Morskie wody wewnętrzne – wody znajdujące się między lądem a wewnętrzną granicą (linią podstawową) morza terytorialnego.
  Koprowo – największe jezioro na Pojezierzu Wolińskim. Leży na wyspie Wolin w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminach Wolin i Dziwnów.
  Zalew – zbiornik wodny, dość płytki, utworzony w wyniku trwałego zalania określonego obszaru wodą. Ma dwa podstawowe znaczenia:
  Zatoka Wrzosowska – zatoka będąca północną częścią Zalewu Kamieńskiego. Z Zatoki Wrzosowskiej wypływa odcinek cieśniny Dziwny, przez którą zatoka ma połączenie z Morzem Bałtyckim.
  Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.
  Morze Bałtyckie, Bałtyk (łac. balteus — pas. Nazwa Bałtyku pojawia się po raz pierwszy u Adama z Bremy) – płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß); na zachód od tej linii znajduje się akwen Bałtyku Zachodniego o powierzchni ok. 8000 km² nazywany przez Niemców także Ostsee; akwen ten obejmuje m.in. część wód Cieśnin Duńskich (oprócz Małego i Wielkiego Bełtu) a także mniejsze: Alsenbelt, Fehmarnbelt, Langelandsbælt.
  Międzywodzie (do 1945 niem. Heidebrink) – wieś w północnej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Dziwnów. Miejscowość wypoczynkowa z letnim kąpieliskiem na wyspie Wolin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.