• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zakrzów - Opole

  Przeczytaj także...
  Luboszyce (dodatkowa nazwa w j. niem. Luboschütz) – wieś w Polsce, położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Łubniany, nad rzekami Małą Panwią i Jemielnicą, na północ od Opola. Miejscowość liczy ok. 1000 mieszkańców.Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu wykonuje usługi komunikacyjne w Opolu począwszy od 1953 roku; obecnie obsługuje 16 linii dziennych i 3 nocne. Od września 2009 r. do sierpnia 2011 funkcjonowały 2 bezpłatne linie, obsługiwane przez prywatnego przewoźnika, dowożące pasażerów do sklepów Tesco przy ul. Ozimskiej.
  Droga wojewódzka nr 454 (DW454) - droga wojewódzka o długości 51 km, leżąca na obszarze województwa opolskiego. Trasa ta łączy Opole z Namysłowem a także z DK45 DK46 DK94. Droga leży na terenie powiatów opolskiego i namysłowskiego.

  Zakrzów (niem. Sakrau) – część Opola, ok. 1600 mieszkańców.

  Nazwa[]

  Niegdyś miejscowość była osobną wsią – przyłączona do miasta w 1899 roku. Po raz pierwszy wzmiankowana już w 1312 r. jako Zachrow lub Zacrow. Nazwa wsi wskazuje na położenie osady za zaroślami, krzakami – "za krzem". Topograficzny podręcznik Górnego Śląska z 1865 roku notuje nazwę niemiecką jako Koniglich Sackrau podając również polską Zakrzów Krolewsky.

  Opole (niem. Oppeln, śl-niem. Uppeln, cz. Opolí, śl. Uopole) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Odrą.

  W 1936 niemieckie władze hitlerowskie zmieniły nazwę dzielnicy na Oppeln III.

  Opis[]

  Głównymi ulicami są ul. Budowlanych (w ciągu drogi wojewódzkiej nr 454) oraz ul. Luboszycka, dojazd autobusami MZK linii nr 10 i 21.

  Cementownia Odra (ul. Budowlanych)

  Wschodnia część Zakrzowa ma charakter głównie przemysłowy, znajdują się tu m.in. firmy transportowe (Miejski Zakład Komunikacyjny), budowlane (Bazaltex), chemiczne (Merida), a także Agroma (maszyny rolnicze) i elektrociepłownia ECO. Również tutaj zlokalizowany jest port rzeczny, obecnie nieczynny. Powszechnie uważa się, że w Zakrzowie znajduje się Cementownia "Odra" (jedyna działająca jeszcze w Opolu) oraz market budowlany OBI, jednak formalnie znajdują się one w obrębie Opole, poza Zakrzowem.

  Przy ul. Luboszyckiej zlokalizowane są ogródki działkowe, a niedaleko skrzyżowania z ul. Kępską kamionka "Silesia" – dawne wyrobisko nieistniejącej już cementowni "Silesia". Po zachodniej stronie ul. Budowlanych istnieje osiedle domków robotniczych, wybudowanych w latach 30. XX wieku, natomiast przy ul. Harcerskiej zabytkowy cmentarz. Przy ul. Budowlanych działa Szkoła Podstawowa Nr 7.

  Zakrzów ma szansę zostać jedną z 5 pierwszych dzielnic w Opolu.

  Przypisy

  Bibliografia[]

  1. Felix Triest: Topographisches handbuch von Oberschliesen. Breslau: Verlag von Wilh. Gottl. Korn, 1865.

  Linki zewnętrzne[]

 • Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Jakuba Kani
 • Cementownia "Odra"
 • Projekt granicy dzielnicy Zakrzów
 • Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.078 sek.