• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zakopower  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Omega – węgierska grupa rockowa grająca hard rocka i rocka progresywnego. Za datę założenia zespołu przyjmuje się 23 września 1962, kiedy to w "University Club" Wyższej Szkoły Technicznej w Budapeszcie grupa dała pierwszy koncert. Pomysł powstania zespołu istniał jednak już w 1959 roku i jak mówi legenda, o przydziale instrumentów zadecydowało głosowanie.Atom String Quartet - polski kwartet smyczkowy grający jazz. Wykonuje głównie własne kompozycje, inspirowane rytmami latynoskimi, folklorem irlandzkim, melodiami hiszpańskimi oraz motywami z różnych regionów Polski.
  Gwiazda Zakopower w Opolu

  Zakopower – polski zespół wykonujący muzykę folkową z elementami rocka i jazzu, założony przez skrzypka Sebastiana Karpiela-Bułeckę. Producentem oraz kompozytorem nagrań Zakopower jest Mateusz Pospieszalski, a twarzą i liderem zespołu - Sebastian Karpiel-Bułecka. Grupę tworzą również: Wojciech Topa, Bartek Kudasik, Józef Chyc, Piotr Rychlec, Kacper Stolarczyk, Michał Trąbski, Dominik Trębski i Bartosz Nazaruk. Nazwa zespołu nawiązuje do miasta Zakopane.

  Nigel Kennedy (ur. 28 grudnia 1956 w Brighton) – angielski skrzypek, uczeń Yehudi Menuhina, absolwent Juilliard School w Nowym Jorku.Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.

  Historia[ | edytuj kod]

  Zespół regularnie grywa około 100 koncertów rocznie. Pozycja Zakopower umacnia się również na Europejskiej scenie World Music. Zespół zagrał na prestiżowych Europejskich Festiwalach: w Ostawie, Rudolstad, Eurocultured w Manchesterze, w Petersburgu oraz na węgierskim Sziget Festival. Zakopower odwiedził podczas tras klubowych również: Indie (Mumbaj), Maroko, Węgry (Budapeszt A38), Włochy, Niemcy (Kolonia, Berlin, Oberhausen), Chorwację (Zagrzeb, Mocvara), Belgię (Bruksela, Ancienne Belgique), Litwę (Wilno), Białoruś (Mińsk, Grodno), Ukrainę (Winnica), Rosję (Petersburg), USA (Chicago, Nowy Jork, New Jersey), Kanadę (Toronto), Chiny (Szanghaj, Pekin, Lanzhou, Xining) . W 2010 zespół wziął udział w Nigel Kennedy's Polish Weekend w Londynie w prestiżowej sali Queen Elizabeth Hall Southbank Centre. To wydarzenie zaowocowało trasą po wyspach brytyjskich w salach O2 i HMV w Glasgow, Edynburgu, Birmingham, Londynie, Bristolu i Bournemouth. Zespół można było również usłyszeć między innymi w barcelońskiej Sagrada Familia, na scenach takich jak Carnegie Hall w Nowym Jorku czy Teatro Massimo w Palermo.

  Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  Zakopower zadebiutował na polskim rynku muzycznym płytą Music Hal wydaną w 2005 roku, która jest połączeniem tradycyjnych góralskich melodii i nowoczesnej klubowej muzyki, producentem tej płyty był Mateusz Pospieszalski. Druga płyta zespołu Na siedem (2007) została wydana bezpłatnie razem z dziennikiem Polska The Times 20 października 2007 i rozeszła się w ponad 600.000 egzemplarzy. 30 listopada 2007 roku ukazała się specjalna edycja płyty Na siedem, poszerzona o dwa nowe utwory oraz coveryGyöngyhajú lány” zespołu Omega i W dzikie wino zaplątani Marka Grechuty. W pozostałych utworach poszerzono brzmienie muzyczne, m.in. o skrzypce elektryczne, solówki gitarowe itp. W tworzeniu płyty swój udział mieli Adam Nowak (teksty), Kayah (tekst), Rafał Bryndal (tekst), Nigel Kennedy (skrzypce elektryczne), Mamadou Diouf (śpiew). Za tę płytę Zakopower został uhonorowany nagrodą Fryderyk w kategorii Album roku Etno/Folk.

  Na siedem – drugi wydany w roku 2007 album polskiej grupy Zakopower. W produkcji płyty, tak jak w przypadku pierwszego krążka zespołu, uczestniczył Mateusz Pospieszalski, który również skomponował część utworów. Słowa do niektórych piosenek zostały napisane przez znakomitych polskich artystów, m.in. takich jak: Adam Nowak, Kayah czy Rafał Bryndal. "Na siedem" zawiera 10 utworów, jednak została stworzona także wersja poszerzona płyty, zawierająca dodatkowe 4 piosenki, w tym m.in. cover węgierskiego zespołu Omega pt. Gyongy Haju Lany. Całość utrzymana w klimacie klubowych aranżacji i nowoczesnych brzmień, do jakich przyzwyczaił już lider zespołu Sebastian Karpiel-Bułecka.Mateusz Pospieszalski (ur. 6 października 1965 w Częstochowie) – polski kompozytor, aranżer. Gra na saksofonie, fletach, klarnecie basowym, instrumentach klawiszowych, akordeonie, śpiewa (także techniką alikwotową - tzw. tybetański śpiew gardłowy). Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Pochodzi z wielodzietnej muzykalnej rodziny Pospieszalskich. Ma dwóch synów - Marka, który również gra na saksofonie, oraz Łukasza.

  Trzeci album – Boso (2011) zdobył 3 Fryderyki, nagrodę "Złota Superpremiera" na Festiwalu w Opolu, Potrójną Platynę za sprzedaż, a singiel „Boso” przez kilka miesięcy był na 1 miejscu większości list przebojów.

  Czwarty album studyjny Drugie pół (2015) to album z udziałem smyczków zespołu Atom String Orchestra. Niedługo po premierze album osiągnął status złotej płyty. Ostatni album Zakopower i Atom String Quartet (2017) to efekt zwrotu do źródeł, czyli kultury ludowej we współpracy z kwartetem Atom.

  Sebastian Karpiel-Bułecka (ur. 14 maja 1976 w Krakowie) – polski wokalista i muzyk, skrzypek. Członek formacji Zakopower. Z wykształcenia architekt. Ukończył studia na Wydziale Architektury na Politechnice Krakowskiej. W 2008 roku zwyciężył w plebiscycie "Viva! Najpiękniejsi".Rafał Bryndal (ur. 8 stycznia 1960 w Kościanie) – polski satyryk, autor tekstów, dziennikarz Radia ZET, twórca zespołów kabaretowych, sztuk teatralnych oraz scenariuszy sitcomów. W latach 2010–2012 roku redaktor naczelny miesięcznika kulturalnego Bluszcz, od 2013 roku redaktor naczelny magazynu literacko-kulturalnego Chimera.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Marek Michał Grechuta (ur. 10 grudnia 1945 w Zamościu, zm. 9 października 2006 w Krakowie) – polski piosenkarz, poeta, kompozytor i malarz, z wykształcenia architekt. Interesował się także rzeźbą i filozofią.
  Adam Nowak (ur. 28 września 1963 w Poznaniu ) – lider, twórca większości tekstów, gitarzysta i wokalista zespołu Raz, Dwa, Trzy.
  Carnegie Hall – nowojorska sala koncertowa, jedna z najbardziej prestiżowych na świecie. Mieści się w Nowym Jorku przy 57 ulicy i 7 alei. Dokładny adres to Carnegie Hall 881 Seventh Avenue, NY 10019-3210
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Gyöngyhajú lány (Dziewczyna o perłowych włosach) – utwór węgierskiej grupy rockowej Omega, nagrany w 1969 roku i zamieszczony na płycie 10000 lépés. Słowa napisała Anna Adamis, muzykę skomponował Gábor Presser, piosenkę zaśpiewał János Kóbor.
  Sziget Festival – jeden z największych festiwali muzycznych w Europie, który odbywa się w lipcu lub sierpniu w Budapeszcie od 1993 roku. Miejscem festiwalu jest wyspa Óbudai na Dunaju.
  Sagrada Família, właśc. katal. Temple Expiatori de la Sagrada Família, (pol.) Świątynia Pokutna Świętej Rodziny – secesyjny kościół w Barcelonie w Katalonii o statusie bazyliki mniejszej, uważany za główne osiągnięcie projektanta Antoniego Gaudíego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.053 sek.