• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zakopianka  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Gmina Poronin – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim.Droga krajowa – jedna z kategorii dróg publicznych, umożliwiających krajową i międzynarodową komunikację kołową pomiędzy dużymi miastami oraz ogólnodostępnymi przejściami granicznymi, która jest rekomendowana do ruchu długodystansowego i tranzytowego.
  Historia budowy drogi ekspresowej[]

  Od 2 listopada 2004 w budowie znajdował się 14-kilometrowy odcinek MyśleniceLubień, którego oddanie do użytku planowane było na koniec 2006 roku. Jednak opóźnienia wykonawcy sprawiły, że inwestycja została ukończona i oddana do użytku 20 marca 2008 roku. Z tytułu opóźnień wykonawca płacił kary przez pół roku sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych dziennie. Nad ranem 1 lipca 2006 w Stróży zawalił się 60-metrowy wiadukt nowo budowanego odcinka drogi ekspresowej S7 nad potokiem Trzebuńka. Na miejscu zginął jeden z pracowników firmy Mota Engil – głównego wykonawcy projektu.

  Pogórze Wiśnickie (513.34) – mezoregion fizycznogeograficzny stanowiący wschodnią część Pogórza Zachodniobeskidzkiego, położony między dolinami Raby i Dunajca. Od zachodu sąsiaduje z Pogórzem Wielickim, od wschodu z Pogórzem Rożnowskim, od południa z Beskidem Wyspowym.Beskid Wyspowy (513.49) – część Beskidów Zachodnich położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Charakterystyczną cechą tego regionu południowej Polski jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Najwyższym szczytem jest Mogielica (1170 m).

  1 lutego 2006 został rozstrzygnięty przetarg na budowę kolejnego odcinka – obwodnicy Lubnia o długości 4 km.

  Węzeł drogowy w Lubniu wraz z niemal całą obwodnicą tej wsi jest już udostępniony dla ruchu.

  Planowane inwestycje[]

  Odcinek Lubień – Chabówka zostanie wybudowany w standardzie dwujezdniowej drogi ekspresowej. Łączna długość odcinka wyniesie 16,7 km (w tym tunel o długości 2,1 km). Będzie to droga o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku (z dodatkowym pasem awaryjnym) w terenie górskim. Wybudowany tunel stanie się najdłuższym drogowym tunelem w Polsce. Głównym celem budowy tego odcinka jest poprawa bezpieczeństwa transportu i rozładowanie korków drogowych, które powodowały stające na wzniesieniach samochody ciężarowe z powodu braku łańcuchów na kołach. W grudniu 2014 zostały ogłoszone trzy przetargi na budowę, w podziale na pododcinki: Lubień – Naprawa (7,6 km), Naprawa – Skomielna Biała (3 km – w tym tunel), Skomielna Biała – Chabówka (6,1 km). Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2016 rok. Wartość projektu wynosi 3,63 mld zł.

  Pogórze Wielickie (513.33) – mezoregion fizycznogeograficzny, obejmujący fragment przedpola Beskidów, położony pomiędzy dolinami Wieprzówki i Raby.Rów Skawiński (512.31) – mezoregion fizycznogeograficzny w południowej Polsce, w południowej części Bramy Krakowskiej. Graniczy od północy z Obniżeniem Cholerzyńskim i Pomostem Krakowskim, od wschodu z Niziną Nadwiślańską od południa z Pogórzem Wielickim a od zachodu z Doliną Górnej Wisły.

  Odcinek Rdzawka – Nowy Targ, będzie to droga dwujezdniowa o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku (z dodatkowym pasem awaryjnym). Utworzy ona tzw. zachodnią obwodnicę Nowego Targu i wyprowadzi ruch samochodowy z centrum miasta. Parametry drogi: klasa GP, prędkość projektowa 80 – 100 km/h; 6,4 km wiaduktów, 6 węzłów drogowych. Łączna długość to 16,4 km. Na odcinek została wydana decyzja środowiskowa.

  Gorce (513.52) – pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich. Nazwa "Gorce" związana jest prawdopodobnie ze słowem "gorzeć" (palić się, płonąć) i pochodzi od sposobu uzyskiwania polan śródleśnych metodą żarową. Spotykana jest już w aktach z 1254 r. (item mons Gorcz nuncupatus), używał jej Jan Długosz w 1480 r. (in monten Gorcz). W innych źródłach można też spotkać nazwę Górce, która by mogła oznaczać niskie góry.Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).

  Na odcinku Nowy Targ – Zakopane nie planuje się zmiany przekroju drogi (pozostanie jednojezdniowa). Planowane inwestycje to:

 • budowa nowego mostu w Białym Dunajcu – na obecnym moście, ze względu na jego zły stan techniczny, obowiązuje ruch wahadłowy po jednym pasie ruchu
 • przebudowa skrzyżowania Zakopianki z drogą wojewódzką nr 961 w Poroninie – realizacja w latach 2016 – 2017


 • Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kotlina Rabczańska (513.50) – mezoregion w Beskidach Zachodnich, graniczący od północnego wschodu z Beskidem Wyspowym, od północnego zachodu z Beskidem Makowskim, od południowego wschodu z Gorcami, od południa i zachodu z Beskidem Orawsko-Podhalańskim.
  Poronin – wieś podhalańska w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin, położona 7 km od Zakopanego. Przez miejscowość przechodzi łącząca Kraków z Zakopanem droga krajowa nr 47, będąca częścią zakopianki.
  Gmina Pcim – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.
  Droga wojewódzka nr 958 (DW958) - droga wojewódzka o długości 50,7 km w południowo-zachodniej części województwa małopolskiego, łącząca Chabówkę z Zakopanem.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Weekend (ang. week – tydzień + end – koniec, całość słowa znaczy koniec tygodnia ) – potoczne określenie dwóch dni wolnych od pracy (soboty i niedzieli), które kończą tydzień.
  Lubień – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Lubień. Miejscowość jest siedzibą gminy Lubień. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.