• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zakon Najświętszej Maryi Panny z Hiszpanii

  Przeczytaj także...
  A Coruña (oficjalna nazwa w języku galicyjskim), La Coruña (nazwa w języku hiszpańskim, obowiązująca wcześniej) – miasto w północno-zachodniej Hiszpanii (Galicja), nad Oceanem Atlantyckim; ośrodek administracyjny prowincji A Coruña; 244 tys. mieszkańców (2007).Zakon Calatrava (Kalatrawensi) – zakon rycerski utworzony w 1158 roku w Kastylii przez opata Rajmunda z Fitero i ojca Diego Velázqueza, z cysterskiego opactwa Fitero.
  Emirat Grenady – królestwo na Półwyspie Iberyjskim, istniejące w latach 1237-1492. Powstało po zajęciu Grenady w 1237 przez Muhammada ibn Nasira. Od 1246 lenno Kastylii. Po 1248 jedyny muzułmański kraj na Półwyspie Iberyjskim. Symbolem świetności Grenady stał się pałac Alhambra. Pod koniec XIV wieku zaczął się okres wojen domowych i zmierzchu państwa. W 1410 Kastylijczycy zajęli Antequera, zaś w 1461 Aragonia odebrała emiratowi Gibraltar. W latach 80. emirowie podjęli próbę uniezależnienia się od Kastylii, jednak w 1492 Grenada została podbita.
  Symbol zakonu
  Lokalizacja portów Zakonu, kierunki działania jego flotylli oraz udział w blokowaniu wybrzeża muzułmańskiego podczas kampanii latach 1278-1279

  Zakon Najświętszej Maryi Panny z Hiszpanii (zwany także Zakonem Gwiazdy z Kartageny lub Zakonem Najświętszej Maryi Panny z Kartageny – założony został w 1272 roku przez króla Kastylii Alfonsa X. Był zakonem morskim, jego siedziba główna mieściła się w Kartagenie, domy zakonne posiadał w trzech innych miastach portowych: San Sebastian, La Coruña i Puerto de Santa Maria. Jego zadaniem była obrona wybrzeża przed piratami i prowadzenie wojny morskiej z flotą muzułmańską. Przestrzegał reguły przejętej od zakonu Calatrava i podlegał zwierzchnictwu duchowemu opactwa cysterskiego z Granselve we Francji.

  San Sebastián (bask. Donostia, w latach 1980-2011 oficjalnie Donostia-San Sebastián) – stolica hiszpańskiej prowincji Gipuzkoa/Guipúzcoa w Kraju Basków. Liczba mieszkańców wynosi 186 tys. (2011).Kartagena (hiszp. Cartagena) – miasto w płd.-wsch. Hiszpanii (region Murcja), nad Morzem Śródziemnym, ok. 205 tys. mieszkańców (2005). Port wojenny i handlowy, stocznia, rafineria ropy naftowej, huty; kąpielisko morskie.
  Rycerz zakonny

  Zakon wziął aktywny udział w kampanii Alfonsa X przeciwko Emiratowi Grenady w latach 1278-1279, nie osiągnął jednak wielkich sukcesów i w 1280 roku zapadła decyzja o jego przyłączeniu do zakonu Santiago, co ostatecznie zostało zrealizowane w roku następnym. Jedynym wielkim mistrzem zakonu podczas jego istnienia był Pedro Núñez, wywodzący się z zakonu Santiago.

  Zakon Cystersów (łac. Ordo Cisterciensis, skrót OCist. lub OCSO (Ordo Cisterciensis Strictioris Observantiae) dla trapistów) – katolicki zakon monastyczny reformowany, posługujący się regułą benedyktyńską , założony w 1098 r. przez św. Roberta z Molesme, pierwszego opata z Cîteaux (z łac. Cistercium) (obecnie Saint-Nicolas-lès-Cîteaux) we Francji. Pierwsze klasztory powstały w La Ferté (1113), Pontigny (1114), Clairvaux (1115) i Morimond (1115). Do Polski cystersi przybyli w połowie XII w.Alfons X Mądry, hiszp. Alfonso X El Sabio (ur. 23 listopada 1221, zm. 4 kwietnia 1284, w Sewilli) – król Kastylii i Leónu w latach 1252–1284.

  Strój zakonny obejmował czarny habit oraz czerwoną pelerynę z symbolem zakonu na lewej piersi. Symbolem była żółta gwiazda ośmioramienna z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem z Kartageny, patronki zakonu.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kastylia (hiszp. Castilla) – kraina historyczna w środkowej Hiszpanii na rozległym płaskowyżu Meseta na wysokości 600-1000 m n.p.m. Nazwa pochodzi od licznych zamków występujących w jej granicach w średniowieczu. Kastylia była kolebką języka kastylijskiego, który jest utożsamiany ze współczesnym językiem hiszpańskim. Jest otoczona łańcuchami górskimi, a środkiem biegnie pasmo górskie Gór Kastylijskich (Kordyliera Centralna ze szczytem Almanzor - 2592 m) do 2600 m n.p.m. Góry te dzielą Kastylię na dwie części: Starą Kastylię (Castilla la Vieja) i Nową Kastylię (Castilla la Nueva).
  Zakon Santiago – popularna nazwa rycerskiego zakonu św. Jakuba z Composteli (inna używana nazwa: Zakon św. Jakuba od Miecza) – został utworzony w 1170 r. na bazie bractwa rycerskiego, skupiającego rycerzy broniących pątników zmierzających do Composteli, wówczas jednego z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.